Randers FC – FC Nordsjælland 3-4 (1-3)
0-1 Victor Jensen (9.)
0-2 Kamaldeen Sulemana (29.)
1-2 Marvin Egho (32.)
1-3 Kamaldeen Sulemana (43.)
2-3 Vito Hammershøy-Mistrati (54.)
2-4 Victor Jensen (71.)
3-4 Vito Hammershøy-Mistrati (87.)
Kampens bedste:
Randers FC:
Tobias Klysner kom med stor fysik og energi indtil sin udskiftning og overmatchede sin direkte modstander, Daniel Svensson. Vito Hammershøy-Mistrati og Tosin Kehinde kan også være tilfredse med deres præstationer og bidrog til masser af godt Randers-spil, og førstnævnte scorede sågar to gange.
FC Nordsjælland:
Kamaldeen Sulemana var tilbage på måltavlen mod AGF i sidste weekend efter en længere periode uden scoringer, og mod Randers var ghaneseren flyvende for FC Nordsjælland. Han var involveret i Victor Jensens 1-0-mål og scorede selv to gange, og det må have været en mindre skade, der ligger til grund for, at han blev udskiftet efter en times tid. Randers’ centrale forsvarsspillere havde tydeligvis alt for stor respekt for Sulemana og bakkede i mange situationer alt for meget, når han fik bolden.
Kampens værste:
I en kamp, der slutter 4-3, giver det næsten sig selv, at det var de offensive spillere, der stod bag de bedste præstationer. I den anden ende havde både Simon Piesinger og Erik Marxen problemer, og Daniel Svensson var udfordret over for Tobias Klysner. Alle var de ringe inden pausen, men til deres forsvar skal siges, at det blev bedre i anden halvleg. Hjemmeholdets Nikola Mileusnic fik heller ikke meget til at fungere.
Kampens detalje:
Der var masser af gode ting i FC Nordsjællands opspil til 1-0-målet. Kamaldeen Sulemana fik taget et skarpt træk, der endte i fødderne på Andreas Schjelderup, og med en præcis aflevering fandt han Victor Jensen foran Randers-forsvaret. Angriberen tog en suveræn førsteberøring forbi Simon Piesinger, og med en flot afslutning i det lange hjørne åbnede han målscoringen. Et rigtig godt holdmål.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
