Bedst og værst: FCN-stjerne skræmte Randers

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 3-4 (1-3)
0-1 Victor Jensen (9.)
0-2 Kamaldeen Sulemana (29.)
1-2 Marvin Egho (32.)
1-3 Kamaldeen Sulemana (43.)
2-3 Vito Hammershøy-Mistrati (54.)
2-4 Victor Jensen (71.)
3-4 Vito Hammershøy-Mistrati (87.)

Kampens bedste:

Randers FC:
Tobias Klysner kom med stor fysik og energi indtil sin udskiftning og overmatchede sin direkte modstander, Daniel Svensson. Vito Hammershøy-Mistrati og Tosin Kehinde kan også være tilfredse med deres præstationer og bidrog til masser af godt Randers-spil, og førstnævnte scorede sågar to gange.

FC Nordsjælland: 
Kamaldeen Sulemana var tilbage på måltavlen mod AGF i sidste weekend efter en længere periode uden scoringer, og mod Randers var ghaneseren flyvende for FC Nordsjælland. Han var involveret i Victor Jensens 1-0-mål og scorede selv to gange, og det må have været en mindre skade, der ligger til grund for, at han blev udskiftet efter en times tid. Randers’ centrale forsvarsspillere havde tydeligvis alt for stor respekt for Sulemana og bakkede i mange situationer alt for meget, når han fik bolden.

Kampens værste:
I en kamp, der slutter 4-3, giver det næsten sig selv, at det var de offensive spillere, der stod bag de bedste præstationer. I den anden ende havde både Simon Piesinger og Erik Marxen problemer, og Daniel Svensson var udfordret over for Tobias Klysner. Alle var de ringe inden pausen, men til deres forsvar skal siges, at det blev bedre i anden halvleg. Hjemmeholdets Nikola Mileusnic fik heller ikke meget til at fungere.

Kampens detalje:
Der var masser af gode ting i FC Nordsjællands opspil til 1-0-målet. Kamaldeen Sulemana fik taget et skarpt træk, der endte i fødderne på Andreas Schjelderup, og med en præcis aflevering fandt han Victor Jensen foran Randers-forsvaret. Angriberen tog en suveræn førsteberøring forbi Simon Piesinger, og med en flot afslutning i det lange hjørne åbnede han målscoringen. Et rigtig godt holdmål.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob