Bedst og værst: FCN-stjerne skræmte Randers

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem Randers FC og FC Nordsjælland.



Randers FC – FC Nordsjælland 3-4 (1-3)
0-1 Victor Jensen (9.)
0-2 Kamaldeen Sulemana (29.)
1-2 Marvin Egho (32.)
1-3 Kamaldeen Sulemana (43.)
2-3 Vito Hammershøy-Mistrati (54.)
2-4 Victor Jensen (71.)
3-4 Vito Hammershøy-Mistrati (87.)

Kampens bedste:

Randers FC:
Tobias Klysner kom med stor fysik og energi indtil sin udskiftning og overmatchede sin direkte modstander, Daniel Svensson. Vito Hammershøy-Mistrati og Tosin Kehinde kan også være tilfredse med deres præstationer og bidrog til masser af godt Randers-spil, og førstnævnte scorede sågar to gange.

FC Nordsjælland: 
Kamaldeen Sulemana var tilbage på måltavlen mod AGF i sidste weekend efter en længere periode uden scoringer, og mod Randers var ghaneseren flyvende for FC Nordsjælland. Han var involveret i Victor Jensens 1-0-mål og scorede selv to gange, og det må have været en mindre skade, der ligger til grund for, at han blev udskiftet efter en times tid. Randers’ centrale forsvarsspillere havde tydeligvis alt for stor respekt for Sulemana og bakkede i mange situationer alt for meget, når han fik bolden.

Kampens værste:
I en kamp, der slutter 4-3, giver det næsten sig selv, at det var de offensive spillere, der stod bag de bedste præstationer. I den anden ende havde både Simon Piesinger og Erik Marxen problemer, og Daniel Svensson var udfordret over for Tobias Klysner. Alle var de ringe inden pausen, men til deres forsvar skal siges, at det blev bedre i anden halvleg. Hjemmeholdets Nikola Mileusnic fik heller ikke meget til at fungere.

Kampens detalje:
Der var masser af gode ting i FC Nordsjællands opspil til 1-0-målet. Kamaldeen Sulemana fik taget et skarpt træk, der endte i fødderne på Andreas Schjelderup, og med en præcis aflevering fandt han Victor Jensen foran Randers-forsvaret. Angriberen tog en suveræn førsteberøring forbi Simon Piesinger, og med en flot afslutning i det lange hjørne åbnede han målscoringen. Et rigtig godt holdmål.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Raser over VM-tiltag

Saudi-Arabien – Uruguay

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Tyskland – Curacao

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Spanien – Kap Verde

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny kontrakt før VM-åbner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp