FC Midtjylland – AaB 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
FC Midtjylland
Læs også:Karakterer: Mange gode FCM-præstationer trods nyt nederlag i CL
FC Midtjylland spillede generelt en dårlig kamp, men Anders Dreyer var en af de bedre for værterne på heden. Var god til at udfordre i vanlig Dreyer-stil, og han er alene i sin tilstedeværelse en trussel. AaB fik ham lukket fint ned, men i det mindste forsøgte han en del, og flere gange var det kun det sidste, der manglede for mestrenes kreatør.
AaB
Der er til gengæld et par om æren, der tilfalder Rasmus Thelander. Har en kæmpe ære i, at FC Midtjylland skabte så forbløffende lidt lørdag aften. Kastede sig heroisk ned i meget og ind i mange dueller, og han havde fuldstændig styr på Sory Kaba helt fremme. En meget stærk kamp af Thelander, mens også Kristoffer Pallesen spillede en stærk kamp. Lucas Andersen var med i det hele offensivt men lavede for mange fejl.
Læs også:Bedst og værst: Flyvende kantspiller sikrer Randers tiltrængt sejr
Kampens værste:
FC Midtjylland er især gode, når det går meget stærkt, og det gjorde det virkelig ikke lørdag. Især på midtbanen døde tingene lidt for ofte, og især stod Mikael Anderson og Nicolas Madsen lidt svage i billedet mod AaB. Især Anderson kunne man have forventet sig mere af, men den går til Madsen, der også blev ofret som den første, da der skulle ny energi ind.
Kampens detalje:
Lad os lige få en ting på plads. Når vi har VAR i 3F Superligaen, så må der ikke ske så voldsomme og kampafgørende fejl som den, der ramte FC Midtjylland med en halv time igen. En høj bold blev løftet ind i feltet hvor Dion Cools nåede højt op, men han blev revet i trøjen og faldt til jorden. Den skal give straffespark ti ud af ti gange, og når den er så tydelig, er det en katastrofe, at VAR ikke dømmer den eller i det mindste lader dommeren se den. Simpelthen for ringe af VAR, selvom man intet kan indvende mod det faktum, at AaB fortjente den remis, de fik.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 4. spillerunde
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 2. spillerunde
Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter forsvarsspiller på toårig aftale
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
