FC København – Vejle Boldklub 2-1 (1-0)
1-0 Mathias ‘Zanka’ Jørgensen (28.)
1-1 Ylber Ramadani (67.)
2-1 Mohamed Daramy (86.)
Kampens bedste:
FC København:
Først og fremmest scorede han et flot hovedstødsmål, men Mathias ‘Zanka’ Jørgensen spillede også generelt set en god kamp, og han lukkede mere eller mindre ned for Wahid Faghir, som blev udskiftet efter en times spilletid. Han viste stor forudseenhed og havde flere flotte indgreb.
Vejle Boldklub:
Rent defensivt var det ikke altid lige godt fra Tobias Mølgaards side, men på den offensive del kom der flere gode ting fra udeholdets højreback. Mølgaard bringer altid stor energi og var garant for masser af raids op og ned ad højresiden. Flere af Vejle-spiller blev først gode, da kampuret havde rundet en time, men Mølgaard kunne også set over en hel kamp være sin indsats bekendt.
Kampens værste:
FC København var vel kampens bedste hold, og sejren var også fortjent, men det var ingenlunde så dominerende, som man kan forvente af FCK mod en oprykker hjemme i Parken. Lukas Lerager og Viktor Fischer var blandt skuffelserne, og med det beløb, man har betalt for midtbanespilleren in mente, kan man især fra ham forvente mere. Hos gæsterne var det ikke meget, der kom fra Lukas Engel og Lundrim Hetemi, og de blev begge udskiftet. Førstnævnte i pausen, sidstnævnte undervejs i anden halvleg.
Kampens detalje:
Det førte ikke noget med sig, men ikke desto mindre var det fin detalje, Pep Biel leverede fra starten af anden halvleg. Da bolden blev givet op, driblede spanieren først ned mod eget mål, men pludselig vendte han rundt og spillede en lang bold i dybden mod Jonas Wind. Vejle-forsvaret blev tydeligvis fanget, men afleveringen fik for meget fart, så Alexander Brunst kunne uden problemer samle den op.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
