Bedst og værst: Kendelserne blev afgørende i Farum

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC Nordsjælland og AaB.



FC Nordsjælland – AaB 0-2
Iver Fossum 0-1 (45+5′)
Tim Prica 0-2 (72′)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Abu Francis var FC Nordsjællands bedste mand i nederlaget til AaB. Midtbanespilleren forsøgte hele tiden at skabe noget på egen hånd, og flere gange var det også tæt på at bære frugt. Særligt leverede Francis en god aktion, da han i en kontra modtog bolden og spillede angriber Andreas Schjelderup fuldkommen fri. Desværre for Francis og resten af FC Nordsjælland-mandskabet formåede han ikke at score på den store chance.

AaB:
Gæsterne fra AaB var i flere perioder rigtig meget på bolden, og det var tydeligt at se, hvordan de på forhånd havde aftalt at angribe over kanterne via deres wingbacks. Her var især Kristoffer Pallesen god til at løbe dybt og dermed frigøre sig. Højrebacken leverede også flere gode indlæg, som i flere situationer fortjente en bedre behandling fra henholdvis Kasper Kusk og Milan Makaric. Solid præstation af Pallesen, der fortsætter med at lægge på sit niveau i denne sæson. 

Kampens værste:
Man kan argumentere for, at både Milan Makaric og Andreas Schjelderup fortjener titlen som kampens værste. Ingen af de to angribere var synderligt synlige i opgøret. Sidstnævnte må dog tildeles kampens værste, da han i første halvleg manglede skarpheden, da han blev spillet fuldstændig fri og kunne have bragt sit hold i front. 

Kampens detalje:
FC Nordsjælland-spilleren Daniel Svensson stod for kampens detalje, da han i første halvleg kickstartede en lovende kontra ved at tørre Milan Makaric fuldstændig med en Laudrup-finte. Her efter fik han spillet Oliver Villadsen fri, der kunne drive bolden frem, inden han overlod bolden til Abu Francis, som leverede en perfekt bold til Andreas Schjelderup, der desværre for hjemmeholdet ikke kunne formøble den store chance. Stærkt lavet af 19-årige Svensson, der udviste stor teknik og overblik i situationen.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC