Vejle Boldklub – Brøndby IF 0-2 (0-1)
0-1 Jesper Lindstrøm (45.)
0-2 Mikael Uhre (82.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub:
Det er altid sådan lidt op og ned, hvad man får fra Allan Sousa. Vejle-spilleren har det med at ryge op i det røde felt og få dumme kort, og i landsholdspausen så han da også rødt, da Vejle efter straffesparkskonkurrence slog Brabrand ud af pokalturneringen.
Mod Brøndby var han i sit kreative hjørne og var flere gange tæt på at score. I første havleg havde han et frispark, der blev reddet af Marvin Schwäbe, og på det efterfølgende hjørnespark blev hans afslutning akkurat rørt, så den gik på den for Vejle-spilleren forkerte side af stolpen.
Læs også:LIVE: Lindstrøm bliver ved med at imponere
Fin kamp af Sousa, der viste god teknik og gode afleveringer frem i banen.
Brøndby IF:
Man må lette på hatten over Jesper Lindstrøms udvikling. Han er gået hen og bliver en rigtig ligaprofil, der nu også kan kalde sig landsholdsspiller, efter han kom på banen i opgøret mod Sverige for halvanden uges tid siden.
Lindstrøm er i stand til at finde plads mellem forsvar og midtbane, og først stod han for en flot assist til Mkael Uhre, men målet blev kaldt tilbage, fordi Uhre tidligere havde været i offsideposition, og kort inden pausen var det Lindstrøm, der efter en aflevering fra Morten Frendrup kunne sætte bolden i nettet til 1-0. I anden halvleg spillede han Pavlovic fri til afslutning, men angriberen misbrugte en glimrende mulighed.
Læs også:AaB-boss: Havde være fedt at få Ståle til AaB, vinde SL og knuse FCK
Ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bare bliver bedre og bedre. Og der er nok heller ingen tvivl om, at han bliver dyrere og dyrere, når Brøndby en dag skal sælge offensivspilleren.
Kampens værste
Han reddede Vejle Boldklub i pokalturneringen, hvor han med to kasser tvang opgøret mod Brabrand i straffesparkskonkurrence. Her vandt Vejle. Derfor fik han chancen fra start mod Brøndby, men Kevin Yamga var forholdsvis usynlig og indgik ikke specielt godt i relationen med de andre Vejle-spillere. Havde en enkelt afslutning til sidst, som Marvin Schwäbe vippede over mål.
Kampens detalje
Allan Sousa har en glimrende teknik, og mod Bøndby formåede han med den at sætte Anthony Jung totalt skakmat i første halvleg. Sousa tog en høj bold ned med en tæmning, der totalt snød tyskeren, og så kunne han drive bolden frem. Han spillede frem til Wahid Faghir, der fra en spids vinkel i feltet hakkede forbi kassen. Flot lavet af brasilianeren.
Læs også:Startopstillinger: Tre nye hos både Vejle og Brøndby
Læs også:AaB-anfører: Det er utroligt frustrerende
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
AVIS
