Vejle Boldklub – Brøndby IF 0-2 (0-1)
0-1 Jesper Lindstrøm (45.)
0-2 Mikael Uhre (82.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub:
Det er altid sådan lidt op og ned, hvad man får fra Allan Sousa. Vejle-spilleren har det med at ryge op i det røde felt og få dumme kort, og i landsholdspausen så han da også rødt, da Vejle efter straffesparkskonkurrence slog Brabrand ud af pokalturneringen.
Mod Brøndby var han i sit kreative hjørne og var flere gange tæt på at score. I første havleg havde han et frispark, der blev reddet af Marvin Schwäbe, og på det efterfølgende hjørnespark blev hans afslutning akkurat rørt, så den gik på den for Vejle-spilleren forkerte side af stolpen.
Læs også:LIVE: Lindstrøm bliver ved med at imponere
Fin kamp af Sousa, der viste god teknik og gode afleveringer frem i banen.
Brøndby IF:
Man må lette på hatten over Jesper Lindstrøms udvikling. Han er gået hen og bliver en rigtig ligaprofil, der nu også kan kalde sig landsholdsspiller, efter han kom på banen i opgøret mod Sverige for halvanden uges tid siden.
Lindstrøm er i stand til at finde plads mellem forsvar og midtbane, og først stod han for en flot assist til Mkael Uhre, men målet blev kaldt tilbage, fordi Uhre tidligere havde været i offsideposition, og kort inden pausen var det Lindstrøm, der efter en aflevering fra Morten Frendrup kunne sætte bolden i nettet til 1-0. I anden halvleg spillede han Pavlovic fri til afslutning, men angriberen misbrugte en glimrende mulighed.
Læs også:AaB-boss: Havde være fedt at få Ståle til AaB, vinde SL og knuse FCK
Ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bare bliver bedre og bedre. Og der er nok heller ingen tvivl om, at han bliver dyrere og dyrere, når Brøndby en dag skal sælge offensivspilleren.
Kampens værste
Han reddede Vejle Boldklub i pokalturneringen, hvor han med to kasser tvang opgøret mod Brabrand i straffesparkskonkurrence. Her vandt Vejle. Derfor fik han chancen fra start mod Brøndby, men Kevin Yamga var forholdsvis usynlig og indgik ikke specielt godt i relationen med de andre Vejle-spillere. Havde en enkelt afslutning til sidst, som Marvin Schwäbe vippede over mål.
Kampens detalje
Allan Sousa har en glimrende teknik, og mod Bøndby formåede han med den at sætte Anthony Jung totalt skakmat i første halvleg. Sousa tog en høj bold ned med en tæmning, der totalt snød tyskeren, og så kunne han drive bolden frem. Han spillede frem til Wahid Faghir, der fra en spids vinkel i feltet hakkede forbi kassen. Flot lavet af brasilianeren.
Læs også:Startopstillinger: Tre nye hos både Vejle og Brøndby
Læs også:AaB-anfører: Det er utroligt frustrerende
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
