Bedst og værst: Prisen på Lindstrøm må stige efter imponerende kamp

Vi er klar med bedst og værst fra søndagens sene kamp mellem Vejle Boldklub og Brøndby IF.



Vejle Boldklub – Brøndby IF 0-2 (0-1)
0-1 Jesper Lindstrøm (45.)
0-2 Mikael Uhre (82.)

Kampens bedste
Vejle Boldklub:
Det er altid sådan lidt op og ned, hvad man får fra Allan Sousa. Vejle-spilleren har det med at ryge op i det røde felt og få dumme kort, og i landsholdspausen så han da også rødt, da Vejle efter straffesparkskonkurrence slog Brabrand ud af pokalturneringen.

Mod Brøndby var han i sit kreative hjørne og var flere gange tæt på at score. I første havleg havde han et frispark, der blev reddet af Marvin Schwäbe, og på det efterfølgende hjørnespark blev hans afslutning akkurat rørt, så den gik på den for Vejle-spilleren forkerte side af stolpen. 

Læs også:LIVE: Lindstrøm bliver ved med at imponere

Fin kamp af Sousa, der viste god teknik og gode afleveringer frem i banen.

Brøndby IF:
Man må lette på hatten over Jesper Lindstrøms udvikling. Han er gået hen og bliver en rigtig ligaprofil, der nu også kan kalde sig landsholdsspiller, efter han kom på banen i opgøret mod Sverige for halvanden uges tid siden.

Lindstrøm er i stand til at finde plads mellem forsvar og midtbane, og først stod han for en flot assist til Mkael Uhre, men målet blev kaldt tilbage, fordi Uhre tidligere havde været i offsideposition, og kort inden pausen var det Lindstrøm, der efter en aflevering fra Morten Frendrup kunne sætte bolden i nettet til 1-0. I anden halvleg spillede han Pavlovic fri til afslutning, men angriberen misbrugte en glimrende mulighed.

Læs også:AaB-boss: Havde være fedt at få Ståle til AaB, vinde SL og knuse FCK

Ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bare bliver bedre og bedre. Og der er nok heller ingen tvivl om, at han bliver dyrere og dyrere, når Brøndby en dag skal sælge offensivspilleren.

Kampens værste
Han reddede Vejle Boldklub i pokalturneringen, hvor han med to kasser tvang opgøret mod Brabrand i straffesparkskonkurrence. Her vandt Vejle. Derfor fik han chancen fra start mod Brøndby, men Kevin Yamga var forholdsvis usynlig og indgik ikke specielt godt i relationen med de andre Vejle-spillere. Havde en enkelt afslutning til sidst, som Marvin Schwäbe vippede over mål.

Kampens detalje
Allan Sousa har en glimrende teknik, og mod Bøndby formåede han med den at sætte Anthony Jung totalt skakmat i første halvleg. Sousa tog en høj bold ned med en tæmning, der totalt snød tyskeren, og så kunne han drive bolden frem. Han spillede frem til Wahid Faghir, der fra en spids vinkel i feltet hakkede forbi kassen. Flot lavet af brasilianeren. 

Læs også:Startopstillinger: Tre nye hos både Vejle og Brøndby
Læs også:AaB-anfører: Det er utroligt frustrerende
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona




Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

PL-træner blev fyret over E-mail

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Spanien – Østrig

Schweiz – Algeriet

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dialog med Brøndby – er dette prisen?