Esbjerg fB – AC Horsens 1-2 (1-1)
Hallur Hansson, 0-1 (15.)
Rafal Kurzawa, 1-1 (45.)
Ayo Okosun, 1-2 (72.)
Kampens bedste
Esbjerg fB
Rafal Kurzawa spillede sin formentlig sidste kamp som Esbjerg-spiller på Blue Water Arena, og han fik efterladt et godt indtryk. Den polske midtbanespiller leverede en flot indsats, hvor han var Esbjergs farligste spiller med både gode afleveringer og gode afslutninger. Han krydrede også indsatsen med et flot mål. Kurzawa bør være en spiller, andre Superliga-klubber holder øje med.
Læs også:Esbjerg fB er i dialog med udenlandske investorer
AC Horsens
AC Horsens forlængede deres ubesejrede stime til otte kampe med et uafgjort resultat i Esbjerg, og det kan de blandt andre takke keeper Matej Delac for. Målmanden fortsatte sin stærk form og havde flere gode redninger på en dag, hvor flere ting ellers ikke gik, som Den Gule Fare ville. Blandt andet leverede Matej Delac en fremragende redning på et kvalificeret forsøg fra Vito Mannone i de døende minutter.
Kampens værste:
Bjarke Jacobsen besidder en god teknik og er som regel stensikker på bolden, men i fredagens kamp mod Esbjerg fB blev en dårlig boldberøring fra midtbanespilleren dyr. Med en dårlig tæmning forærede han nemlig bolden til Rafal Kurzawa, der kunne udligne få sekunder efter. Og han var uheldig igen senere i kampen, da han brændte et straffespark. Det var alt i alt en dag, Bjarke Jacobsen nok gerne vil glemme.
Læs også:Optakt: Hobro IK – Randers FC
Kampens detalje:
Jeppe Kjær fik lov til at starte inde for AC Horsens, og den kun 16-årige spiller viste allerede sit værd efter et kvarters spil. Kantspilleren leverede en forrygende assist, da han spillede Hallur Hansson helt fri i Esbjergs felt med en aflevering i høj, høj klasse, mens han kiggede væk. Se den flotte assist i videoen øverst i artiklen.
I forbindelse med AC Horsens’ anden scoring var der også et par flotte detaljer fra Ayo Okosun, før hans forkølede afslutning med en god del held blev rettet af og gik i mål.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW
