Bedst og værst: Stortalent med smuk assist i Horsens-sejr

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Esbjerg fB og AC Horsens.



Esbjerg fB – AC Horsens 1-2 (1-1)
Hallur Hansson, 0-1 (15.)
Rafal Kurzawa, 1-1 (45.)
Ayo Okosun, 1-2 (72.)

Kampens bedste
Esbjerg fB
Rafal Kurzawa spillede sin formentlig sidste kamp som Esbjerg-spiller på Blue Water Arena, og han fik efterladt et godt indtryk. Den polske midtbanespiller leverede en flot indsats, hvor han var Esbjergs farligste spiller med både gode afleveringer og gode afslutninger. Han krydrede også indsatsen med et flot mål. Kurzawa bør være en spiller, andre Superliga-klubber holder øje med. 

Læs også:Esbjerg fB er i dialog med udenlandske investorer

AC Horsens
AC Horsens forlængede deres ubesejrede stime til otte kampe med et uafgjort resultat i Esbjerg, og det kan de blandt andre takke keeper Matej Delac for. Målmanden fortsatte sin stærk form og havde flere gode redninger på en dag, hvor flere ting ellers ikke gik, som Den Gule Fare ville. Blandt andet leverede Matej Delac en fremragende redning på et kvalificeret forsøg fra Vito Mannone i de døende minutter. 

Kampens værste:
Bjarke Jacobsen besidder en god teknik og er som regel stensikker på bolden, men i fredagens kamp mod Esbjerg fB blev en dårlig boldberøring fra midtbanespilleren dyr. Med en dårlig tæmning forærede han nemlig bolden til Rafal Kurzawa, der kunne udligne få sekunder efter. Og han var uheldig igen senere i kampen, da han brændte et straffespark. Det var alt i alt en dag, Bjarke Jacobsen nok gerne vil glemme. 

Læs også:Optakt: Hobro IK – Randers FC

Kampens detalje:
Jeppe Kjær fik lov til at starte inde for AC Horsens, og den kun 16-årige spiller viste allerede sit værd efter et kvarters spil. Kantspilleren leverede en forrygende assist, da han spillede Hallur Hansson helt fri i Esbjergs felt med en aflevering i høj, høj klasse, mens han kiggede væk. Se den flotte assist i videoen øverst i artiklen.

I forbindelse med AC Horsens’ anden scoring var der også et par flotte detaljer fra Ayo Okosun, før hans forkølede afslutning med en god del held blev rettet af og gik i mål. 

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Paolo Maldini lander stort job

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen