Esbjerg fB – AC Horsens 1-2 (1-1)
Hallur Hansson, 0-1 (15.)
Rafal Kurzawa, 1-1 (45.)
Ayo Okosun, 1-2 (72.)
Kampens bedste
Esbjerg fB
Rafal Kurzawa spillede sin formentlig sidste kamp som Esbjerg-spiller på Blue Water Arena, og han fik efterladt et godt indtryk. Den polske midtbanespiller leverede en flot indsats, hvor han var Esbjergs farligste spiller med både gode afleveringer og gode afslutninger. Han krydrede også indsatsen med et flot mål. Kurzawa bør være en spiller, andre Superliga-klubber holder øje med.
Læs også:Esbjerg fB er i dialog med udenlandske investorer
AC Horsens
AC Horsens forlængede deres ubesejrede stime til otte kampe med et uafgjort resultat i Esbjerg, og det kan de blandt andre takke keeper Matej Delac for. Målmanden fortsatte sin stærk form og havde flere gode redninger på en dag, hvor flere ting ellers ikke gik, som Den Gule Fare ville. Blandt andet leverede Matej Delac en fremragende redning på et kvalificeret forsøg fra Vito Mannone i de døende minutter.
Kampens værste:
Bjarke Jacobsen besidder en god teknik og er som regel stensikker på bolden, men i fredagens kamp mod Esbjerg fB blev en dårlig boldberøring fra midtbanespilleren dyr. Med en dårlig tæmning forærede han nemlig bolden til Rafal Kurzawa, der kunne udligne få sekunder efter. Og han var uheldig igen senere i kampen, da han brændte et straffespark. Det var alt i alt en dag, Bjarke Jacobsen nok gerne vil glemme.
Læs også:Optakt: Hobro IK – Randers FC
Kampens detalje:
Jeppe Kjær fik lov til at starte inde for AC Horsens, og den kun 16-årige spiller viste allerede sit værd efter et kvarters spil. Kantspilleren leverede en forrygende assist, da han spillede Hallur Hansson helt fri i Esbjergs felt med en aflevering i høj, høj klasse, mens han kiggede væk. Se den flotte assist i videoen øverst i artiklen.
I forbindelse med AC Horsens’ anden scoring var der også et par flotte detaljer fra Ayo Okosun, før hans forkølede afslutning med en god del held blev rettet af og gik i mål.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
