Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Slutspil: Grundspillet, pulje 2
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hobrfc #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
Den første af to missioner er i hus for Hobro IK.
Peter Sørensens mandskab har vundet to gange i træk over Esbjerg fB, og det har sendt vestjyderne ned i den næstbedste række, så det første nedrykningsspøgelse er forsvundet over Himmerland. Nu skal Hobro-spillerne snart se det næste i øjnene.
Det ligger nemlig allerede fast, at Hobro IK bliver nummer tre i puljen, og dermed venter to nedrykningskampe mod nummer tre i den modsatte pulje – enten Lyngby eller SønderjyskE.
Det betyder samtidig, at der ikke står alverden på spil for Hobro i de kommende to kampe. Men derfor vil de selvfølgelig gerne vinde dem alligevel.
Simon Jakobsen vender tilbage fra karantæne, men han afløses i straffeboksen af Mathias Haarup.
Netop karantæner er en finurlig lille ting at holde øje med i den kommende kamp. Christian Cappis og Emmanuel Sabbi får karantæne i den kommende kamp ved en mild forseelse, Edgar Babayan får karantæne ved en middel forseelse, mens Simon Jakobsen og Imed Louati får karantæne ved en grov forseelse. Det er nok ikke helt utænkeligt, at en eller flere af de nævnte navne lige får raget en advarsel til sig, så de skal afsone karantæne i den betydningsløse kamp mod AC Horsens næste søndag, og dermed ikke risikerer at skulle det i den første af de kommende overlevelseskampe.
Randers FC:
Randers FC har sikret sig overlevelse i denne sæson, så nu kæmper kronjyderne med AC Horsens om at sætte sig på førstepladsen i puljen. Thomas Thomasbergs mandskab halter et point efter før den kommende runde.
Læs også:Optakt: AaB – Brøndby IF
Det var ikke godt set med Randers-briller i seneste kamp mod AC Horsens, hvor “hestene” tabte 0-3 på hjemmebane, og det var i øvrigt ikke ét mål for meget.
Nu skal Randers FC forsøge at få så godt et afsæt til de kommende playoff-kampe som muligt.
Gæsterne har Mathtias Nielsen i karantæne efter udvisningen mod AC Horsens. Mathias Greve, Marvin Egho og Erik Marxen er på skadeslisten, mens Jesper Lauridsen og Issah Salou er tilbage i truppen.
Karantæner:
Hobro IK: Mathias Haarup
Randers FC: Mathias Nielsen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-1-1): Rask – Bøge, Jakobsen, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Mejlstrup Pedersen – Louati
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Bundgaard, Thomsen, Piesinger, Kopplin – Kallesøe, Hammershøj-Mistrati, Rømer, Kehinde – Kamara, Riis Jakobsen
Profilen:
Emmanuel Sabbi er i gang med sin sidste tid i Hobro IK, og det vil klæde amerikaneren at diske op med en god præstation, inden han forlader Himmerland og tager til Fyn. Sabbi har ikke scoret i Superligaen siden november, og han har ikke lavet en eneste assist i denne sæson
Læs også:Optakt: AGF – FC København
Vidste du, at..:
Det gik hedt for sig mellem Peter Sørensen og Thomas Thomasberg, da de to klubber mødte hinanden for et par uger siden. De to trænere skændtes højlydt på sidelinjen – det kan du se (og ikke mindst høre) i videoen i toppen af artiklen.
Dom:
Det vil næppe blive en kamp præget af de store nerver. Begge hold kan spille frit derudaf, og forhåbentlig betyder det, at vi får en sværdig forestilling.
Randers FC vandt 4-0 i den seneste kamp, og det er helt sikkert en plet, Hobro gerne vil vaske væk. Det lykkes de delvist med. Buddet herfra er 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Ludomani har været et tema i FC Midtjylland
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu
Læs også:Kees Luijckx revser Riddersholm: Bare ikke en ærlig mand
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
