Optakt: AaB – Brøndby IF

AaB skal forsøge at ryste skuffelsen af sig, når Brøndby IF gæster Aalborg.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabbif #sldk

Holdnyt:
AaB:
AaB’s sæson sluttede reelt i onsdags, hvor klubben tabte den danske pokalfinale til SønderjyskE. Dermed blev det ikke til den fjerde pokaltitel i nordjydernes historie, og i stedet skal man nu forsøge at slutte sæsonen godt af.

Holdet er sidst i mesterskabsspillet, og pokalfinalen var den store mulighed for at få en succesfuld sæson og komme i Europa. Det lykkedes ikke.

Mod Brøndby vil AaB være uden en skadet Lucas Andersen, men vil der være frit valg på alle hylder for træner Jacob Friis, der kan håbe på en trodsreaktion fra spillerne efter en dårlig præstation.

Brøndby IF:
De ligger nummer fire i Superligaen og er reelt det eneste hold, der kan nå AGF på tredjepladsen. Aktuelt er Brøndby IF seks point efter aarhusianerne, og dermed skal man have en sejr i Aalborg for at holde presset på AGF.

Brøndbys muligheder for at vinde er blevet svækket af, at klubben er uden både Simon Hedlund og Samuel Mraz. De to er testet positive for coronavirus, og dermed er de ikke til rådighed i opgøret. Det betyder formentlig også, at Brøndbys frontlinje kommer til at være Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm. Lindstrøm vender tilbage efter overstået karantæne.

Læs også:Medie: Marvin Schwäbe er andetvalget i Stuttgart

Brøndby er uden Kevin Mensah, der har siddet over med skader de seneste uger. Han er ikke blevet klar til at spille igen. Omvendt kan der potentielt blive debut til U19-spilleren Mathias Kvistgaarden, som er udtaget til opgøret.

Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Rinne – Pallesen, Okore, Thelander, Ahlmann – Olsen, Christensen, Fossum – van Weert, Kusk, Tengstedt

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Radosevic, Frendrup, Tibbling, Gammelby – Uhre, Lindstrøm

Profilen:
Andreas Bruus har vist lovende takter, efter han har fået chancen på højre wing back for Brøndby. I hvert fald har han leveret solidt som afløser for Kevin Mensah, og han kan meget vel få en ny chance fra start på søndag mod AaB. Indtil videre er det blevet til seks kampe i denne sæson – tre fra start.

Vidste du, at..:
De seneste 16 gange har der været mål, når de to hold har mødtes i Aalborg. AaB har svært ved at holde målet rent, så det kan meget vel tegne til at blive en kamp med mål i.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni

Dom:
Hjemmeholdets sæson sluttede reelt, da man tabte til SønderjyskE i pokalfinalen, for i mesterskabsspillet kan man ikke nå op i top tre længere. AaB er tilmed uden den store stjerne i form af Lucas Andersen.

Omvendt må der være et stort ønske om at vise, at præstationeren i pokalfinalen ikke er et retvisende billede på AaB’s kvaliteter.

Brøndby kommer til opgøret med nogle udfordringer i offensiven, da både Hedlund og Mraz er ude efter positive coronavirus-tests. Klubben er nu seks point efter AGF og er reelt eneste hold, der kan true aarhusianerne i kampen om Superligaens tredjeplads.

Vi tror på en meget tæt kamp, men Brøndby har mest at spille for, og vi tror, at Niels Frederiksens mandskab får tre point i hus. 1-0 til klubben fra den københavnske Vestegn,.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Lutter negative svar: God nyhed for Brøndby i ny test
Læs også:Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu




Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter


Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Vil købe dansk landsholdsbobler

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Ny kæmpeklub er interesseret

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Åge Hareide er alvorligt syg

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Pione Sisto på vej væk?

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Danske tenniskvinder rykker ned

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene