Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabbif #sldk
Holdnyt:
AaB:
AaB’s sæson sluttede reelt i onsdags, hvor klubben tabte den danske pokalfinale til SønderjyskE. Dermed blev det ikke til den fjerde pokaltitel i nordjydernes historie, og i stedet skal man nu forsøge at slutte sæsonen godt af.
Holdet er sidst i mesterskabsspillet, og pokalfinalen var den store mulighed for at få en succesfuld sæson og komme i Europa. Det lykkedes ikke.
Mod Brøndby vil AaB være uden en skadet Lucas Andersen, men vil der være frit valg på alle hylder for træner Jacob Friis, der kan håbe på en trodsreaktion fra spillerne efter en dårlig præstation.
Brøndby IF:
De ligger nummer fire i Superligaen og er reelt det eneste hold, der kan nå AGF på tredjepladsen. Aktuelt er Brøndby IF seks point efter aarhusianerne, og dermed skal man have en sejr i Aalborg for at holde presset på AGF.
Brøndbys muligheder for at vinde er blevet svækket af, at klubben er uden både Simon Hedlund og Samuel Mraz. De to er testet positive for coronavirus, og dermed er de ikke til rådighed i opgøret. Det betyder formentlig også, at Brøndbys frontlinje kommer til at være Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm. Lindstrøm vender tilbage efter overstået karantæne.
Læs også:Medie: Marvin Schwäbe er andetvalget i Stuttgart
Brøndby er uden Kevin Mensah, der har siddet over med skader de seneste uger. Han er ikke blevet klar til at spille igen. Omvendt kan der potentielt blive debut til U19-spilleren Mathias Kvistgaarden, som er udtaget til opgøret.
Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Rinne – Pallesen, Okore, Thelander, Ahlmann – Olsen, Christensen, Fossum – van Weert, Kusk, Tengstedt
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Radosevic, Frendrup, Tibbling, Gammelby – Uhre, Lindstrøm
Profilen:
Andreas Bruus har vist lovende takter, efter han har fået chancen på højre wing back for Brøndby. I hvert fald har han leveret solidt som afløser for Kevin Mensah, og han kan meget vel få en ny chance fra start på søndag mod AaB. Indtil videre er det blevet til seks kampe i denne sæson – tre fra start.
Vidste du, at..:
De seneste 16 gange har der været mål, når de to hold har mødtes i Aalborg. AaB har svært ved at holde målet rent, så det kan meget vel tegne til at blive en kamp med mål i.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
Dom:
Hjemmeholdets sæson sluttede reelt, da man tabte til SønderjyskE i pokalfinalen, for i mesterskabsspillet kan man ikke nå op i top tre længere. AaB er tilmed uden den store stjerne i form af Lucas Andersen.
Omvendt må der være et stort ønske om at vise, at præstationeren i pokalfinalen ikke er et retvisende billede på AaB’s kvaliteter.
Brøndby kommer til opgøret med nogle udfordringer i offensiven, da både Hedlund og Mraz er ude efter positive coronavirus-tests. Klubben er nu seks point efter AGF og er reelt eneste hold, der kan true aarhusianerne i kampen om Superligaens tredjeplads.
Vi tror på en meget tæt kamp, men Brøndby har mest at spille for, og vi tror, at Niels Frederiksens mandskab får tre point i hus. 1-0 til klubben fra den københavnske Vestegn,.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Lutter negative svar: God nyhed for Brøndby i ny test
Læs også:Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
Mareridt for FC Augsburg
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
DAGENS SPILFORSLAG
