Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabbif #sldk
Holdnyt:
AaB:
AaB’s sæson sluttede reelt i onsdags, hvor klubben tabte den danske pokalfinale til SønderjyskE. Dermed blev det ikke til den fjerde pokaltitel i nordjydernes historie, og i stedet skal man nu forsøge at slutte sæsonen godt af.
Holdet er sidst i mesterskabsspillet, og pokalfinalen var den store mulighed for at få en succesfuld sæson og komme i Europa. Det lykkedes ikke.
Mod Brøndby vil AaB være uden en skadet Lucas Andersen, men vil der være frit valg på alle hylder for træner Jacob Friis, der kan håbe på en trodsreaktion fra spillerne efter en dårlig præstation.
Brøndby IF:
De ligger nummer fire i Superligaen og er reelt det eneste hold, der kan nå AGF på tredjepladsen. Aktuelt er Brøndby IF seks point efter aarhusianerne, og dermed skal man have en sejr i Aalborg for at holde presset på AGF.
Brøndbys muligheder for at vinde er blevet svækket af, at klubben er uden både Simon Hedlund og Samuel Mraz. De to er testet positive for coronavirus, og dermed er de ikke til rådighed i opgøret. Det betyder formentlig også, at Brøndbys frontlinje kommer til at være Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm. Lindstrøm vender tilbage efter overstået karantæne.
Læs også:Medie: Marvin Schwäbe er andetvalget i Stuttgart
Brøndby er uden Kevin Mensah, der har siddet over med skader de seneste uger. Han er ikke blevet klar til at spille igen. Omvendt kan der potentielt blive debut til U19-spilleren Mathias Kvistgaarden, som er udtaget til opgøret.
Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Rinne – Pallesen, Okore, Thelander, Ahlmann – Olsen, Christensen, Fossum – van Weert, Kusk, Tengstedt
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Radosevic, Frendrup, Tibbling, Gammelby – Uhre, Lindstrøm
Profilen:
Andreas Bruus har vist lovende takter, efter han har fået chancen på højre wing back for Brøndby. I hvert fald har han leveret solidt som afløser for Kevin Mensah, og han kan meget vel få en ny chance fra start på søndag mod AaB. Indtil videre er det blevet til seks kampe i denne sæson – tre fra start.
Vidste du, at..:
De seneste 16 gange har der været mål, når de to hold har mødtes i Aalborg. AaB har svært ved at holde målet rent, så det kan meget vel tegne til at blive en kamp med mål i.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
Dom:
Hjemmeholdets sæson sluttede reelt, da man tabte til SønderjyskE i pokalfinalen, for i mesterskabsspillet kan man ikke nå op i top tre længere. AaB er tilmed uden den store stjerne i form af Lucas Andersen.
Omvendt må der være et stort ønske om at vise, at præstationeren i pokalfinalen ikke er et retvisende billede på AaB’s kvaliteter.
Brøndby kommer til opgøret med nogle udfordringer i offensiven, da både Hedlund og Mraz er ude efter positive coronavirus-tests. Klubben er nu seks point efter AGF og er reelt eneste hold, der kan true aarhusianerne i kampen om Superligaens tredjeplads.
Vi tror på en meget tæt kamp, men Brøndby har mest at spille for, og vi tror, at Niels Frederiksens mandskab får tre point i hus. 1-0 til klubben fra den københavnske Vestegn,.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Lutter negative svar: God nyhed for Brøndby i ny test
Læs også:Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu
LIVE
LIVE: Neestrup står for FCK-træning
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Klar tale: Han bør fyres nu
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
