Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Aalborg Portland Park
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Anders Poulsen
På TV: Canal 9
Hashtag: #aabbif #sldk
Holdnyt:
AaB:
AaB’s sæson sluttede reelt i onsdags, hvor klubben tabte den danske pokalfinale til SønderjyskE. Dermed blev det ikke til den fjerde pokaltitel i nordjydernes historie, og i stedet skal man nu forsøge at slutte sæsonen godt af.
Holdet er sidst i mesterskabsspillet, og pokalfinalen var den store mulighed for at få en succesfuld sæson og komme i Europa. Det lykkedes ikke.
Mod Brøndby vil AaB være uden en skadet Lucas Andersen, men vil der være frit valg på alle hylder for træner Jacob Friis, der kan håbe på en trodsreaktion fra spillerne efter en dårlig præstation.
Brøndby IF:
De ligger nummer fire i Superligaen og er reelt det eneste hold, der kan nå AGF på tredjepladsen. Aktuelt er Brøndby IF seks point efter aarhusianerne, og dermed skal man have en sejr i Aalborg for at holde presset på AGF.
Brøndbys muligheder for at vinde er blevet svækket af, at klubben er uden både Simon Hedlund og Samuel Mraz. De to er testet positive for coronavirus, og dermed er de ikke til rådighed i opgøret. Det betyder formentlig også, at Brøndbys frontlinje kommer til at være Mikael Uhre og Jesper Lindstrøm. Lindstrøm vender tilbage efter overstået karantæne.
Læs også:Medie: Marvin Schwäbe er andetvalget i Stuttgart
Brøndby er uden Kevin Mensah, der har siddet over med skader de seneste uger. Han er ikke blevet klar til at spille igen. Omvendt kan der potentielt blive debut til U19-spilleren Mathias Kvistgaarden, som er udtaget til opgøret.
Karantæner:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Rinne – Pallesen, Okore, Thelander, Ahlmann – Olsen, Christensen, Fossum – van Weert, Kusk, Tengstedt
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Radosevic, Frendrup, Tibbling, Gammelby – Uhre, Lindstrøm
Profilen:
Andreas Bruus har vist lovende takter, efter han har fået chancen på højre wing back for Brøndby. I hvert fald har han leveret solidt som afløser for Kevin Mensah, og han kan meget vel få en ny chance fra start på søndag mod AaB. Indtil videre er det blevet til seks kampe i denne sæson – tre fra start.
Vidste du, at..:
De seneste 16 gange har der været mål, når de to hold har mødtes i Aalborg. AaB har svært ved at holde målet rent, så det kan meget vel tegne til at blive en kamp med mål i.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
Dom:
Hjemmeholdets sæson sluttede reelt, da man tabte til SønderjyskE i pokalfinalen, for i mesterskabsspillet kan man ikke nå op i top tre længere. AaB er tilmed uden den store stjerne i form af Lucas Andersen.
Omvendt må der være et stort ønske om at vise, at præstationeren i pokalfinalen ikke er et retvisende billede på AaB’s kvaliteter.
Brøndby kommer til opgøret med nogle udfordringer i offensiven, da både Hedlund og Mraz er ude efter positive coronavirus-tests. Klubben er nu seks point efter AGF og er reelt eneste hold, der kan true aarhusianerne i kampen om Superligaens tredjeplads.
Vi tror på en meget tæt kamp, men Brøndby har mest at spille for, og vi tror, at Niels Frederiksens mandskab får tre point i hus. 1-0 til klubben fra den københavnske Vestegn,.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Lutter negative svar: God nyhed for Brøndby i ny test
Læs også:Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby
Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Rasmus Højlund har ikke set det før
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
