Lukas Hradecky har stor succes i Bundesligaen for Bayer Leverkusen, og han er fast mand på det finske landshold, der har kvalificeret sig til EM næste sommer. Der er mange spændende ting at se frem til for den 30-årige målmand.
Og det gør han, men af og til tænker Lukas Hradecky også tilbage i tiden, og så popper der en masse minder fra dansk fodbold op.
I 2009 hentede Esbjerg fB ham til Danmark, og efter fire år på vestkysten tog han videre til Brøndby IF, inden turen gik til Tyskland og Eintracht Frankfurt i 2015.
Her fem år senere har han stadig en Viaplay-konto, så han kan følge med i, hvordan det går hans to tidligere klbubber.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
– Det har jeg faktisk. Og jeg kigger rimelig ofte på superliga.dk, for der er højdepunkter. Jeg er taknemmelig for de klubber, jeg har været i, siger Lukas Hradecky til Tipsbladet.
Målmanden har ondt af Esbjerg fB, der som bekendt må en tur ned i NordicBet Ligaen efter nederlaget mod Hobro IK i søndags. Nedrykningen falder blot et år efter, at vestjyderne vandt bronze.
– Det er en svær tid for Esbjerg, men de har før bevist, at de kan komme tilbage. Det er jeg ikke i tvivl om, at de kan komme. Jeg håber, at de kan beholde de gode spillere, så de kan rykke op igen. Byen Esbjerg fortjener en klub i ligaen. Der er også Lars Winde, som har haft stor betydning for min karriere, og for ham håber jeg, de er i ligaen igen næste år, siger Lukas Hradecky.
Han har ikke længere de store personlige relationer i Brøndby IF.
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
– Det ironiske er, at jeg har fire landsholdskolleger fra Finland i Esbjerg, men der er ingen i Brøndby, jeg har spillet med. Det beviser bare, hvor hurtigt tingene kan gå i fodbold. Men selvfølgelig er der stadig en sammenhæng med klubben, så jeg følger Brøndbys kampe alligevel, siger målmanden.
Du kan læse et stort interview med Lukas Hradecky i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Derudover kan du blandt andet læse en masse om Liverpools engelske mesterskab og en reportage fra onsdagens pokalfinale.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Læs også:Pokalboss: Tag ved lære – ellers kan vi ikke se fodbold på stadion
Læs også:Ajax henter tidligere FCK’er til trænerstaben
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
DAGENS SPILFORSLAG
Respekt og træthed kan betyde få mål
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
