Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby

Lukas Hradecky følger stadig Esbjerg fB og Brøndby IF nøje. Bundesliga-målmanden har af samme årsag beholdt sin Viaplay-konto.



Lukas Hradecky har stor succes i Bundesligaen for Bayer Leverkusen, og han er fast mand på det finske landshold, der har kvalificeret sig til EM næste sommer. Der er mange spændende ting at se frem til for den 30-årige målmand.

Og det gør han, men af og til tænker Lukas Hradecky også tilbage i tiden, og så popper der en masse minder fra dansk fodbold op.

I 2009 hentede Esbjerg fB ham til Danmark, og efter fire år på vestkysten tog han videre til Brøndby IF, inden turen gik til Tyskland og Eintracht Frankfurt i 2015.

Her fem år senere har han stadig en Viaplay-konto, så han kan følge med i, hvordan det går hans to tidligere klbubber.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni

– Det har jeg faktisk. Og jeg kigger rimelig ofte på superliga.dk, for der er højdepunkter. Jeg er taknemmelig for de klubber, jeg har været i, siger Lukas Hradecky til Tipsbladet.

Målmanden har ondt af Esbjerg fB, der som bekendt må en tur ned i NordicBet Ligaen efter nederlaget mod Hobro IK i søndags. Nedrykningen falder blot et år efter, at vestjyderne vandt bronze.

– Det er en svær tid for Esbjerg, men de har før bevist, at de kan komme tilbage. Det er jeg ikke i tvivl om, at de kan komme. Jeg håber, at de kan beholde de gode spillere, så de kan rykke op igen. Byen Esbjerg fortjener en klub i ligaen. Der er også Lars Winde, som har haft stor betydning for min karriere, og for ham håber jeg, de er i ligaen igen næste år, siger Lukas Hradecky.

Han har ikke længere de store personlige relationer i Brøndby IF.

Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer

– Det ironiske er, at jeg har fire landsholdskolleger fra Finland i Esbjerg, men der er ingen i Brøndby, jeg har spillet med. Det beviser bare, hvor hurtigt tingene kan gå i fodbold. Men selvfølgelig er der stadig en sammenhæng med klubben, så jeg følger Brøndbys kampe alligevel, siger målmanden.

Du kan læse et stort interview med Lukas Hradecky i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Derudover kan du blandt andet læse en masse om Liverpools engelske mesterskab og en reportage fra onsdagens pokalfinale.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Pokalboss: Tag ved lære – ellers kan vi ikke se fodbold på stadion
Læs også:Ajax henter tidligere FCK’er til trænerstaben
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?




Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Klar til at gå shopamok

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte