Lukas Hradecky har stadig Viaplay: Følger Esbjerg og Brøndby

Lukas Hradecky følger stadig Esbjerg fB og Brøndby IF nøje. Bundesliga-målmanden har af samme årsag beholdt sin Viaplay-konto.



Lukas Hradecky har stor succes i Bundesligaen for Bayer Leverkusen, og han er fast mand på det finske landshold, der har kvalificeret sig til EM næste sommer. Der er mange spændende ting at se frem til for den 30-årige målmand.

Og det gør han, men af og til tænker Lukas Hradecky også tilbage i tiden, og så popper der en masse minder fra dansk fodbold op.

I 2009 hentede Esbjerg fB ham til Danmark, og efter fire år på vestkysten tog han videre til Brøndby IF, inden turen gik til Tyskland og Eintracht Frankfurt i 2015.

Her fem år senere har han stadig en Viaplay-konto, så han kan følge med i, hvordan det går hans to tidligere klbubber.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni

– Det har jeg faktisk. Og jeg kigger rimelig ofte på superliga.dk, for der er højdepunkter. Jeg er taknemmelig for de klubber, jeg har været i, siger Lukas Hradecky til Tipsbladet.

Målmanden har ondt af Esbjerg fB, der som bekendt må en tur ned i NordicBet Ligaen efter nederlaget mod Hobro IK i søndags. Nedrykningen falder blot et år efter, at vestjyderne vandt bronze.

– Det er en svær tid for Esbjerg, men de har før bevist, at de kan komme tilbage. Det er jeg ikke i tvivl om, at de kan komme. Jeg håber, at de kan beholde de gode spillere, så de kan rykke op igen. Byen Esbjerg fortjener en klub i ligaen. Der er også Lars Winde, som har haft stor betydning for min karriere, og for ham håber jeg, de er i ligaen igen næste år, siger Lukas Hradecky.

Han har ikke længere de store personlige relationer i Brøndby IF.

Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer

– Det ironiske er, at jeg har fire landsholdskolleger fra Finland i Esbjerg, men der er ingen i Brøndby, jeg har spillet med. Det beviser bare, hvor hurtigt tingene kan gå i fodbold. Men selvfølgelig er der stadig en sammenhæng med klubben, så jeg følger Brøndbys kampe alligevel, siger målmanden.

Du kan læse et stort interview med Lukas Hradecky i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Derudover kan du blandt andet læse en masse om Liverpools engelske mesterskab og en reportage fra onsdagens pokalfinale.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 

Læs også:Pokalboss: Tag ved lære – ellers kan vi ikke se fodbold på stadion
Læs også:Ajax henter tidligere FCK’er til trænerstaben
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?






LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

‘Er den største Bournemouth-fan’

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff