Lukas Hradecky har stor succes i Bundesligaen for Bayer Leverkusen, og han er fast mand på det finske landshold, der har kvalificeret sig til EM næste sommer. Der er mange spændende ting at se frem til for den 30-årige målmand.
Og det gør han, men af og til tænker Lukas Hradecky også tilbage i tiden, og så popper der en masse minder fra dansk fodbold op.
I 2009 hentede Esbjerg fB ham til Danmark, og efter fire år på vestkysten tog han videre til Brøndby IF, inden turen gik til Tyskland og Eintracht Frankfurt i 2015.
Her fem år senere har han stadig en Viaplay-konto, så han kan følge med i, hvordan det går hans to tidligere klbubber.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
– Det har jeg faktisk. Og jeg kigger rimelig ofte på superliga.dk, for der er højdepunkter. Jeg er taknemmelig for de klubber, jeg har været i, siger Lukas Hradecky til Tipsbladet.
Målmanden har ondt af Esbjerg fB, der som bekendt må en tur ned i NordicBet Ligaen efter nederlaget mod Hobro IK i søndags. Nedrykningen falder blot et år efter, at vestjyderne vandt bronze.
– Det er en svær tid for Esbjerg, men de har før bevist, at de kan komme tilbage. Det er jeg ikke i tvivl om, at de kan komme. Jeg håber, at de kan beholde de gode spillere, så de kan rykke op igen. Byen Esbjerg fortjener en klub i ligaen. Der er også Lars Winde, som har haft stor betydning for min karriere, og for ham håber jeg, de er i ligaen igen næste år, siger Lukas Hradecky.
Han har ikke længere de store personlige relationer i Brøndby IF.
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
– Det ironiske er, at jeg har fire landsholdskolleger fra Finland i Esbjerg, men der er ingen i Brøndby, jeg har spillet med. Det beviser bare, hvor hurtigt tingene kan gå i fodbold. Men selvfølgelig er der stadig en sammenhæng med klubben, så jeg følger Brøndbys kampe alligevel, siger målmanden.
Du kan læse et stort interview med Lukas Hradecky i Tipsbladet, som er på gaden i morgen, fredag. Derudover kan du blandt andet læse en masse om Liverpools engelske mesterskab og en reportage fra onsdagens pokalfinale.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Læs også:Pokalboss: Tag ved lære – ellers kan vi ikke se fodbold på stadion
Læs også:Ajax henter tidligere FCK’er til trænerstaben
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
NYHEDER
