31. spillerunde i Superligaen står for døren, og her kan vi blive endnu klogere på, hvordan de endelige placeringer fordeler sig i landets bedste række.
Flere ting blev sat på plads i den forgangne runde, og drømmene er ved at briste i flere af de 14 klubber.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende runde.
Overlever SønderjyskE i Superligaen?
SønderjyskE har hængt med rumpetten i vandskorpen, men lørdag kan Glen Riddersholms mandskab sikre sig overlevelse i Superligaen.
Haderslev-klubben møder OB på hjemmebane, og et par timer forinden gæster Lyngby nedrykkerne fra Silkeborg IF. Her er de kongeblå mere eller mindre pisket til at vinde for at bevare spændingen.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Hvis Lyngby taber, kan SønderjyskE med blot uafgjort mod OB sikre sig en sæson mere i Superligaen, mens Christian Nielsens mandskab så skal møde Hobro i playoff.
Får Lyngby point i Silkeborg, og SønderjyskE taber, er der lagt op til en sand gyser i næste runde, når de to klubber tørner sammen i Lyngby.
Matchbold til FC Midtjylland?
Efter 2-1-sejren over FC København i seneste runde er der næppe tvivl om, at FC Midtjylland snupper det danske mesterskab, men vi mangler fortsat at få matematikken helt på plads.
Det kan vi få i 32. spillerunde, hvis resultaterne flasker sig for FCM i den kommende weekend.
Hvis FC Midtjylland besejrer FC Nordsjælland på udebane, kan de defenitivt sikre sig guldet på hjemmebane mod FC København den 9. juli. Det samme kan midtjyderne, hvis FCK smider point i Aarhus sent søndag aften.
Læs også:SIF forventer 1.500 tilskuere mod Lyngby
Mon ikke, de har lagt champagnen på køl i Herning og Ikast?
Hvordan løser Niels Frederiksen de offensive kvaler?
Brøndby IF har haft en rigtig god defensiv på det seneste, og det skal cheftræner Niels Frederiksen være særligt glad for.
Søndag er det nemlig i høj grad den, der skal bære de blå-gule i udekampen mod AaB. Offensiven er smuldret.
Både Samuel Mraz og Simon Hedlund er blevet testet positiv for coronavirus, og de er derfor ikke med i Aalborg. I den nuværende trup er det de to spillere, der har scoret flest mål i Superligaen i denne sæson, og Hedlund er desuden assistkongen i Brøndby.
Det er ikke nemt at få øje på, hvem der skal score målene for Brøndby mod AaB. Jesper Lindstrøm og Mikael Uhre ligner de blå-gules angrebsduo søndag.
Læs også:Superliga powerranking: FCM brøler af de tandløse løver, BIF dufter metal
Læs også:Esbjerg vil holde på Troels Bech
Læs også:Horsens har svært ved at finde penge: Vi er nødt til at være forsigtige
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER
