Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Max
Hashtag: #fcnfcm #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er ikke så nemt at blive klog på det unge FC Nordsjælland-mandskab. Det er, som om de kun kan hver anden gang.
Senest tabte Flemming Pedersens tropper 0-2 til Brøndby IF, og dermed blev der sat to streger under, at FCN ikke har det godt mod de bedste hold i Danmark. I de kampe bliver det sjældent til ret mange point.
Brøndby stod bundsolidt i defensiven, og det kunne FC Nordsjælland ikke hamle op med. Det lykkedes aldrig at finde en løsning mod de blå-gule.
Søndag bliver det bestemt ikke nemmere, når FC Midtjylland kommer med hele deres eminente defensiv. Da de to mandskaber senest mødte hinanden, skabte FC Nordsjælland ikke en eneste målchance.
Hjemmeholdet er pisket til at vinde, hvis de skal holde liv i drømmen om top tre.
FC Midtjylland:
Det er de kommende danske mestre, der tager til Farum søndag eftermiddag.
2-1-sejren i Telia Parken over FC København i seneste runde afgjorde guldstriden i dansk fodbold. Det er svært at tro andet med FC Midtjyllands forspring på 11 point. De kan godt smide champagnen på køl i Herning og Ikast.
Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag
Man siger, at offensiven vinder kampe, mens defensiven vinder trofæer, og det er en beskrivelse, der passer perfekt på FC Midtjylland. Ulvenes forsvar er klasser over de øvrige i Superligaen, og det er efterhånden ikke usædvanligt at se kampe, hvor FCM slet ikke afgiver en eneste chance til modstanderen.
Mod FC Nordsjælland har FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste tilbage fra karantæne, og han starter formentlig inde, selv om unge Nicolas Madsen bestemt var en god vikar mod FC København.
Evander og Tim Sparv er fortat ude med skder.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstilllinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Rygaard, Kofod, Diomande – Damsgaard, Kudus, Sulemana
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Mabil, Dreyer, Anderson – Kaba
Profilen:
Isaac Atanga og Ibrahim Sadiq leverede forfærdelige præstationer mod Brøndby IF, og det vil være overraskende, hvis de begge får genvalg mod FC Midtjylland. Det må være tid til at give Kamaldeen Sulemana chancen fra start. “Superligaens Neymar” er ikke startet inde, siden FCN senest mødte FCM, og her pillede ulvene fuldstændig pynten af ham. Nu jagter han revanche.
Vidste du, at..:
To af Superligaens mest brugte markspillere møder hinanden. FCN-profilen Magnus Kofod Andersen er nummer fire på listen over markspillere med flest minutter i denne sæson, mens Alexander Scholz er nummer otte.
Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv
Dom:
FC Nordsjælland er det mest scorende hold i Superligaen, og det skal blive spændende at se, hvordan de klarer sig mod ligaens bedste defensiv. For en måned siden lukkede FC Midtjylland fuldstændig ned for FCN.
Det kan de nok ikke gøre igen, men det er svært at få øje på, hvordan FC Nordsjælland skal få skovlen under de kommende mestre. Det er mænd mod drenge, og FCM vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:FCK-boss jubler: Nye retningslinjer lader til at ligge tæt på vores forslag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 30. spillerunde
Læs også:Simon Tibbling bekræfter: FC Nordsjælland bød på mig
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
