Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland kan tage det næste skridt mod mesterskabet søndag, når holdet møder FC Nordsjælland i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Max
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er ikke så nemt at blive klog på det unge FC Nordsjælland-mandskab. Det er, som om de kun kan hver anden gang. 

Senest tabte Flemming Pedersens tropper 0-2 til Brøndby IF, og dermed blev der sat to streger under, at FCN ikke har det godt mod de bedste hold i Danmark. I de kampe bliver det sjældent til ret mange point.

Brøndby stod bundsolidt i defensiven, og det kunne FC Nordsjælland ikke hamle op med. Det lykkedes aldrig at finde en løsning mod de blå-gule.

Søndag bliver det bestemt ikke nemmere, når FC Midtjylland kommer med hele deres eminente defensiv. Da de to mandskaber senest mødte hinanden, skabte FC Nordsjælland ikke en eneste målchance. 

Hjemmeholdet er pisket til at vinde, hvis de skal holde liv i drømmen om top tre.

FC Midtjylland:
Det er de kommende danske mestre, der tager til Farum søndag eftermiddag.

2-1-sejren i Telia Parken over FC København i seneste runde afgjorde guldstriden i dansk fodbold. Det er svært at tro andet med FC Midtjyllands forspring på 11 point. De kan godt smide champagnen på køl i Herning og Ikast.

Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag

Man siger, at offensiven vinder kampe, mens defensiven vinder trofæer, og det er en beskrivelse, der passer perfekt på FC Midtjylland. Ulvenes forsvar er klasser over de øvrige i Superligaen, og det er efterhånden ikke usædvanligt at se kampe, hvor FCM slet ikke afgiver en eneste chance til modstanderen. 

Mod FC Nordsjælland har FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste tilbage fra karantæne, og han starter formentlig inde, selv om unge Nicolas Madsen bestemt var en god vikar mod FC København.

Evander og Tim Sparv er fortat ude med skder. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstilllinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Rygaard, Kofod, Diomande – Damsgaard, Kudus, Sulemana

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Mabil, Dreyer, Anderson – Kaba

Profilen:
Isaac Atanga og Ibrahim Sadiq leverede forfærdelige præstationer mod Brøndby IF, og det vil være overraskende, hvis de begge får genvalg mod FC Midtjylland. Det må være tid til at give Kamaldeen Sulemana chancen fra start. “Superligaens Neymar” er ikke startet inde, siden FCN senest mødte FCM, og her pillede ulvene fuldstændig pynten af ham. Nu jagter han revanche. 

Vidste du, at..:
To af Superligaens mest brugte markspillere møder hinanden. FCN-profilen Magnus Kofod Andersen er nummer fire på listen over markspillere med flest minutter i denne sæson, mens Alexander Scholz er nummer otte.

Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv

Dom:
FC Nordsjælland er det mest scorende hold i Superligaen, og det skal blive spændende at se, hvordan de klarer sig mod ligaens bedste defensiv. For en måned siden lukkede FC Midtjylland fuldstændig ned for FCN. 

Det kan de nok ikke gøre igen, men det er svært at få øje på, hvordan FC Nordsjælland skal få skovlen under de kommende mestre. Det er mænd mod drenge, og FCM vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:FCK-boss jubler: Nye retningslinjer lader til at ligge tæt på vores forslag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 30. spillerunde
Læs også:Simon Tibbling bekræfter: FC Nordsjælland bød på mig


Wrexham slår Premier League-klub

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Går langt ned i løn

Brentford har gjort det igen

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

– Lange forhandlinger med FC København

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Storklub vil have Filip Jörgensen

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife