Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland kan tage det næste skridt mod mesterskabet søndag, når holdet møder FC Nordsjælland i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Max
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er ikke så nemt at blive klog på det unge FC Nordsjælland-mandskab. Det er, som om de kun kan hver anden gang. 

Senest tabte Flemming Pedersens tropper 0-2 til Brøndby IF, og dermed blev der sat to streger under, at FCN ikke har det godt mod de bedste hold i Danmark. I de kampe bliver det sjældent til ret mange point.

Brøndby stod bundsolidt i defensiven, og det kunne FC Nordsjælland ikke hamle op med. Det lykkedes aldrig at finde en løsning mod de blå-gule.

Søndag bliver det bestemt ikke nemmere, når FC Midtjylland kommer med hele deres eminente defensiv. Da de to mandskaber senest mødte hinanden, skabte FC Nordsjælland ikke en eneste målchance. 

Hjemmeholdet er pisket til at vinde, hvis de skal holde liv i drømmen om top tre.

FC Midtjylland:
Det er de kommende danske mestre, der tager til Farum søndag eftermiddag.

2-1-sejren i Telia Parken over FC København i seneste runde afgjorde guldstriden i dansk fodbold. Det er svært at tro andet med FC Midtjyllands forspring på 11 point. De kan godt smide champagnen på køl i Herning og Ikast.

Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag

Man siger, at offensiven vinder kampe, mens defensiven vinder trofæer, og det er en beskrivelse, der passer perfekt på FC Midtjylland. Ulvenes forsvar er klasser over de øvrige i Superligaen, og det er efterhånden ikke usædvanligt at se kampe, hvor FCM slet ikke afgiver en eneste chance til modstanderen. 

Mod FC Nordsjælland har FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste tilbage fra karantæne, og han starter formentlig inde, selv om unge Nicolas Madsen bestemt var en god vikar mod FC København.

Evander og Tim Sparv er fortat ude med skder. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstilllinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Rygaard, Kofod, Diomande – Damsgaard, Kudus, Sulemana

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Mabil, Dreyer, Anderson – Kaba

Profilen:
Isaac Atanga og Ibrahim Sadiq leverede forfærdelige præstationer mod Brøndby IF, og det vil være overraskende, hvis de begge får genvalg mod FC Midtjylland. Det må være tid til at give Kamaldeen Sulemana chancen fra start. “Superligaens Neymar” er ikke startet inde, siden FCN senest mødte FCM, og her pillede ulvene fuldstændig pynten af ham. Nu jagter han revanche. 

Vidste du, at..:
To af Superligaens mest brugte markspillere møder hinanden. FCN-profilen Magnus Kofod Andersen er nummer fire på listen over markspillere med flest minutter i denne sæson, mens Alexander Scholz er nummer otte.

Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv

Dom:
FC Nordsjælland er det mest scorende hold i Superligaen, og det skal blive spændende at se, hvordan de klarer sig mod ligaens bedste defensiv. For en måned siden lukkede FC Midtjylland fuldstændig ned for FCN. 

Det kan de nok ikke gøre igen, men det er svært at få øje på, hvordan FC Nordsjælland skal få skovlen under de kommende mestre. Det er mænd mod drenge, og FCM vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:FCK-boss jubler: Nye retningslinjer lader til at ligge tæt på vores forslag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 30. spillerunde
Læs også:Simon Tibbling bekræfter: FC Nordsjælland bød på mig






LIVE

TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd