Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

FC Midtjylland kan tage det næste skridt mod mesterskabet søndag, når holdet møder FC Nordsjælland i Farum.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Max
Hashtag: #fcnfcm #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det er ikke så nemt at blive klog på det unge FC Nordsjælland-mandskab. Det er, som om de kun kan hver anden gang. 

Senest tabte Flemming Pedersens tropper 0-2 til Brøndby IF, og dermed blev der sat to streger under, at FCN ikke har det godt mod de bedste hold i Danmark. I de kampe bliver det sjældent til ret mange point.

Brøndby stod bundsolidt i defensiven, og det kunne FC Nordsjælland ikke hamle op med. Det lykkedes aldrig at finde en løsning mod de blå-gule.

Søndag bliver det bestemt ikke nemmere, når FC Midtjylland kommer med hele deres eminente defensiv. Da de to mandskaber senest mødte hinanden, skabte FC Nordsjælland ikke en eneste målchance. 

Hjemmeholdet er pisket til at vinde, hvis de skal holde liv i drømmen om top tre.

FC Midtjylland:
Det er de kommende danske mestre, der tager til Farum søndag eftermiddag.

2-1-sejren i Telia Parken over FC København i seneste runde afgjorde guldstriden i dansk fodbold. Det er svært at tro andet med FC Midtjyllands forspring på 11 point. De kan godt smide champagnen på køl i Herning og Ikast.

Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag

Man siger, at offensiven vinder kampe, mens defensiven vinder trofæer, og det er en beskrivelse, der passer perfekt på FC Midtjylland. Ulvenes forsvar er klasser over de øvrige i Superligaen, og det er efterhånden ikke usædvanligt at se kampe, hvor FCM slet ikke afgiver en eneste chance til modstanderen. 

Mod FC Nordsjælland har FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste tilbage fra karantæne, og han starter formentlig inde, selv om unge Nicolas Madsen bestemt var en god vikar mod FC København.

Evander og Tim Sparv er fortat ude med skder. 

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstilllinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl – Thychosen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Rygaard, Kofod, Diomande – Damsgaard, Kudus, Sulemana

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Mabil, Dreyer, Anderson – Kaba

Profilen:
Isaac Atanga og Ibrahim Sadiq leverede forfærdelige præstationer mod Brøndby IF, og det vil være overraskende, hvis de begge får genvalg mod FC Midtjylland. Det må være tid til at give Kamaldeen Sulemana chancen fra start. “Superligaens Neymar” er ikke startet inde, siden FCN senest mødte FCM, og her pillede ulvene fuldstændig pynten af ham. Nu jagter han revanche. 

Vidste du, at..:
To af Superligaens mest brugte markspillere møder hinanden. FCN-profilen Magnus Kofod Andersen er nummer fire på listen over markspillere med flest minutter i denne sæson, mens Alexander Scholz er nummer otte.

Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv

Dom:
FC Nordsjælland er det mest scorende hold i Superligaen, og det skal blive spændende at se, hvordan de klarer sig mod ligaens bedste defensiv. For en måned siden lukkede FC Midtjylland fuldstændig ned for FCN. 

Det kan de nok ikke gøre igen, men det er svært at få øje på, hvordan FC Nordsjælland skal få skovlen under de kommende mestre. Det er mænd mod drenge, og FCM vinder 2-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:FCK-boss jubler: Nye retningslinjer lader til at ligge tæt på vores forslag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 30. spillerunde
Læs også:Simon Tibbling bekræfter: FC Nordsjælland bød på mig






LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCN taber i Europa-comeback

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’