Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF vil selvfølgelig hævde, at det først og fremmest handler om at cementere tredjepladsen, men der er ikke noget i vejen for, at holdet kan skabe spænding om andenpladsen. Vinder AGF, er der kun fire point op til netop FC København. Holdene mangler desuden at møde hinanden igen to uger senere.
Først og fremmest skal AGF’erne dog nok fokusere på at komme tilbage på sporet efter seneste rundes nederlag til AaB. Det var på 4-1, og det var første nederlag i Superligaen i syv kampe.
Derudover er det kommet på plads, at AGF kan lukke 8.300 tilskuere ind mod FC København. Indtil for nyligt manglede myndighedernes godkendelse, men denne mangler man ikke længere.
Også hvad angår truppen, er flere ting faldet på plads forud for kampen. Profiltrioen Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Niklas Backman sad alle ude med karantæner, da AGF tabte til AaB i seneste runde, men alle tre døjer de med skader, som også holder dem ude søndag aften.
Nicolai Poulsen, der havde karantæne i seneste runde, er til gengæld tilbage.
FC København:
Den spænding, der kunne have været om mesterskabet, døde endegyldigt i seneste runde. FCK tabte til FC Midtjylland, der igen lagde sig ni point foran de nærmeste rivaler. Det virker utænkeligt, at det så suveræne tophold sætter den føring over styr på bare seks spillerunder.
Til gengæld har der været masser af gode skadesnyheder fra FC København i ugens løb. Jonas Wind spillede sin første gældende kamp siden august, da han kom på banen i pausen mod FC Midtjylland i seneste runde.
Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale
Derudover spillede Dame N’Doye 40 minutter, og Nicolai Boilesen 60, da FCK’s reserver mødte HB Køges ditto onsdag. N’Doye har ikke været i kamp siden februar, mens Boilesen skal over et år tilbage for at finde sin seneste optræden. Førstnævnte er alligevel udtaget til truppen mod AGF.
På skadeslisten er dog fortsat Viktor Fischer og Michael Santos, mens også Andreas Bjelland er blevet skadet. Til gengæld er anfører Zeca tilbage fra karantæne.
Karantæne:
AGF: Jesper Juelsgård
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Papagiannopoulos, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Stage – Daramy, Kaufmann
Profilen:
Mens FC København har manglet en række offensive profiler, har de unge måttet slæbe det tunge læs oppe foran. Mohamed Daramy har blandt andet bidraget med tre mål og ét oplæg i de seneste seks kampe. Han er desuden nomineret til Månedens Unge Spiller i Superligaen.
Vidste du, at..:
AGF har en usædvanligt dårlig statistik mod FC København. Holdet har ikke vundet i de 25 seneste indbyrdes opgør. Den seneste AGF-sejr var i august 2009, da Peter Graulund scorede kampens eneste mål i Parken.
Dom:
FC København har vundet begge de hidtidige kampe mod AGF i denne sæson med 2-1, og det kunne meget vel blive alle gode gange tre søndag aften. Holdet har vigtige Zeca tilbage fra karantæne, flere offensive kort at spille end tidligere og en historisk, psykologisk fordel.
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
Derfor bliver buddet herfra også, at 2-1 til FCK gentager sig.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
Læs også:Tidligere FCK-bombers søn debuterede for Rosenborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Smider Salah-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
