Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Ceres Park, Århus
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Jens Grabski Maae
På TV: 3+
Hashtag: #agffck #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF vil selvfølgelig hævde, at det først og fremmest handler om at cementere tredjepladsen, men der er ikke noget i vejen for, at holdet kan skabe spænding om andenpladsen. Vinder AGF, er der kun fire point op til netop FC København. Holdene mangler desuden at møde hinanden igen to uger senere.
Først og fremmest skal AGF’erne dog nok fokusere på at komme tilbage på sporet efter seneste rundes nederlag til AaB. Det var på 4-1, og det var første nederlag i Superligaen i syv kampe.
Derudover er det kommet på plads, at AGF kan lukke 8.300 tilskuere ind mod FC København. Indtil for nyligt manglede myndighedernes godkendelse, men denne mangler man ikke længere.
Også hvad angår truppen, er flere ting faldet på plads forud for kampen. Profiltrioen Mustapha Bundu, Mustafa Amini og Niklas Backman sad alle ude med karantæner, da AGF tabte til AaB i seneste runde, men alle tre døjer de med skader, som også holder dem ude søndag aften.
Nicolai Poulsen, der havde karantæne i seneste runde, er til gengæld tilbage.
FC København:
Den spænding, der kunne have været om mesterskabet, døde endegyldigt i seneste runde. FCK tabte til FC Midtjylland, der igen lagde sig ni point foran de nærmeste rivaler. Det virker utænkeligt, at det så suveræne tophold sætter den føring over styr på bare seks spillerunder.
Til gengæld har der været masser af gode skadesnyheder fra FC København i ugens løb. Jonas Wind spillede sin første gældende kamp siden august, da han kom på banen i pausen mod FC Midtjylland i seneste runde.
Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale
Derudover spillede Dame N’Doye 40 minutter, og Nicolai Boilesen 60, da FCK’s reserver mødte HB Køges ditto onsdag. N’Doye har ikke været i kamp siden februar, mens Boilesen skal over et år tilbage for at finde sin seneste optræden. Førstnævnte er alligevel udtaget til truppen mod AGF.
På skadeslisten er dog fortsat Viktor Fischer og Michael Santos, mens også Andreas Bjelland er blevet skadet. Til gengæld er anfører Zeca tilbage fra karantæne.
Karantæne:
AGF: Jesper Juelsgård
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Hausner, Tingager, Højer – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Papagiannopoulos, Bengtsson – Biel, Zeca, Falk, Stage – Daramy, Kaufmann
Profilen:
Mens FC København har manglet en række offensive profiler, har de unge måttet slæbe det tunge læs oppe foran. Mohamed Daramy har blandt andet bidraget med tre mål og ét oplæg i de seneste seks kampe. Han er desuden nomineret til Månedens Unge Spiller i Superligaen.
Vidste du, at..:
AGF har en usædvanligt dårlig statistik mod FC København. Holdet har ikke vundet i de 25 seneste indbyrdes opgør. Den seneste AGF-sejr var i august 2009, da Peter Graulund scorede kampens eneste mål i Parken.
Dom:
FC København har vundet begge de hidtidige kampe mod AGF i denne sæson med 2-1, og det kunne meget vel blive alle gode gange tre søndag aften. Holdet har vigtige Zeca tilbage fra karantæne, flere offensive kort at spille end tidligere og en historisk, psykologisk fordel.
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
Derfor bliver buddet herfra også, at 2-1 til FCK gentager sig.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – juni
Læs også:Superliga-spørgsmål: Matchbold til FC Midtjylland?
Læs også:Tidligere FCK-bombers søn debuterede for Rosenborg
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
MEDIE
