Randers FC – AaB 1-2 (0-1)
Jores Okore, 0-1 (21.)
Oscar Hiljemark, 0-2 (53.)
Andre Rømer straffespark, 1-2 (79.)
Kampens bedste
Randers FC
Det var ikke en prangende præstation fra Randers FC, men kaptajnen Erik Marxen leverede en hæderlig præstation i kronjydernes forsvar. Han kom i vejen for meget og vandt størstedelen af sine dueller mod AaB’s angribere, og han var en af de bedste på Randers-holdet. Fremtvang desuden også et straffespark.
AaB
Lucas Andersen var i et helt forrygende spillehumør fredag aften mod Randers FC. Den 26-årige kreatør leverede et hav af beviser på sin fantastiske teknik, da han afdriblede Randers-spillere gentagende gange og lagde flotte afleveringer med hæl og to til sine holdkammerater. Andersen var konstant involveret i nordjydernes offensive spil, og kampen igennem viste han ganske enkelt, at han er en af de bedste spillere i Superligaen, når han er fit.
Kampens værste
Randers FC havde skiftet formation til kampen og stillede med fem midtbanespillere, og det så ikke ud til at gavne Tosin Kehinde. Den normalt dygtige nigerianer havde ikke en nem dag på kontoret, og han lykkedes ikke med meget, inden han blev udskiftet tidligt i anden halvleg til fordel for Marvin Egho.
Kampens detalje
Der var et hav af små driblinger og afleveringer, som kunne sikre Lucas Andersen denne pris også, men vi fokusere på noget lidt andet. Man hører nemlig ofte om spillere og trænere, der er utilfredse med dommerne, men i fredagens kamp var det dommer Mikel Redder, der var utilfreds med de kronjyske værter i starten af anden halvleg. Randers FC tog sig nemlig meget god tid til at komme tilbage på banen efter pausen, og her stod Mikkel Redder for enden af spillertunellen og rystede på hovedet af værterne.
Samtidig er det værd at nævne, at tv-signalet ifølge kommentatorerne røg på grund af et strømsvigt knap et kvarter før tid, hvorfor straffesparket til Randers FC blev dømt uden hjælp af VAR. Tv-signalet kom dog tilbage i overtiden.
Læs også:Daniel Høegh: FCM-skifte var en “no brainer”
Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan Jess Thorup triumfere mod FC Midtjylland?
Læs også:AaB sender spillere på hotel under nordjysk nedlukning
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
