Superliga-spørgsmål: Kan Jess Thorup triumfere mod FC Midtjylland?

Tipsbladet.dk zoomer ind på den kommende runde i Superligaen.



Endnu en Superliga-runde står for døren, og denne gang er der hverken kampe lørdag eller mandag. I stedet spilles der for fuld udblæsning søndag, hvor ikke færre end fem kampe løber af stablen. .

Tipsbladet.dk ser som altid nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende spillerunde.

Målfest mellem Superligaens målkonger?

Superliga-søndagen sparkes i gang med et opgør mellem FC Nordsjælland og Vejle Boldklub, og meget tyder på, at det bliver en festlig omgang.

Efter de første syv runder har både FCN og VB scoret 15 mål, og det gør dem til de to mest scorende mandskaber i den bedste række. Der er al mulig grund til at tro, at der kommer godt gang i målscoringen på Farum Park.

Før kampen er Vejle Boldklub to point foran FC Nordsjælland, så værterne kan altså gå forbi oprykkerne i tabellen, hvis de hiver de tre point i land. 

Læs også:Optakt. Randers FC – AaB

Vejle Boldklub har aldrig fået et eneste point på udebane mod FC Nordsjælland i Superligaen.

Finder Brøndby tilbage på sporet?

De startede så godt for Brøndby IF, men en noget mere dyster hverdag præger lige nu Vestegnen.

Efter fire sejre i træk har Brøndby IF tabt de seneste tre opgør, og dermed er Niels Frederiksens mandskab faldet fra en førsteplads til en femteplads, og hvis holdet taber til OB søndag eftermiddag, kan de meget vel ryge helt ud af top seks.

Sejre har det med at avle sejre, men på samme tid kan nederlag også være selvforstærkende, så Brøndby IF skal have sat en prop i, og det skal de meget gerne gøre allerede mod OB.

Sker det ikke, vil krisesnakken så småt begynde at blusse op.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – FC København

Kan Jess Thorup triumfere mod FC Midtjylland?

Jess Thorup har høstet mange store triumfer på MCH Arena i Herning. Nu skal han forsøge at gøre det igen. Som træner for FC København.

Ja, alles øjne vil hvile på Jess Thorup søndag aften, når han kuriøst nok Superliga-debuterer som cheftræner for FC København mod FC Midtjylland, som han gjorde til danske mestre i 2018.

På den anden trænerbænk sidder Brian Priske, der var assistent for Thorup i FC Midtjylland. Det bliver en interessant kamp i kampen mellem den tidligere mester og lærling. 

Jess Thorup har haft ganske god succes i Belgien, og nu skal han forsøge at vækkende den sovende FCK-kæmpe. Han kan næppe forestille sig en bedre start end en triumf i Herning. 

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AGF




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending