Optakt: FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland har endnu ikke tabt på hjemmebane i denne sæson, og søndag tager de imod Vejle Boldklub.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnvb #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
I den forgangne weekend tog FC Nordsjælland en imponerende sejr over FC Midtjylland, efter sjællænderne ikke havde vundet de forgangne 14 indbyrdes kampe, og undervejs scorede de et par klassemål. Efterfølgende vandt Abu Francis også prisen for rundens mål for sin kongekasse til 2-1.

De kan ikke forvente at score drømmemål hver gang, men der var en hel del positive takter i kampen for FC Nordsjælland, som ellers havde leveret et par svingende præstationer offensivt.

En del af løsningen til det problem var måske Abu Francis, der for første gang i sæsonen startede inde. Fra sin plads i angrebet scorede ghaneseren i hvert fald to mål og lagde op til et tredje, så mon ikke han får genvalg i Flemming Pedersens startopstilling, når de møder Vejle Boldklub.

I forsvaret er de til gengæld tvunget til ændringer. Ulrik Yttegård Jenssen udgik i første halvleg mod FC Midtjylland og er ikke med. Heller ikke Mads Døhr Thychosen er med, mens også langtidsskadede Jonathan Amon er ude.

En mulig debutant er dog med i truppen i form af Daniel Svensson.

Vejle Boldklub
Efter en flyvende start på Superliga-sæsonen kom oprykkerne Vejle Boldklub for alvor ned på jorden igen i den seneste spillerunde.

På hjemmebane løb de ind i en øretæve, da de tabte 0-3 til Randers FC, der ellers kom til kampen efter fire nederlag i træk. Mod FC Nordsjælland skal Vejle Boldklub forsøge at komme tilbage på sporet.

Vejle Boldklub kommer imidlertid ind til kampen med visse huller i truppen. Raphael Dwamenas hjerteproblemer og Luis Henriques skade har sendt Superliga-oprykkerne på jagt efter en ny angriber, men de har ikke fundet ham endnu. Det efterlader dem med 17-årige Wahid Faghir og Leonel Montano som mulighederne i front.

Samtidig er det ikke sikkert, at finske Juhani Ojala er klar til kamp. Han udgik mod AaB og missede kampen mod Randers FC, hvor Alexander Milosevic vikarierede i midterforsvaret – blandt andet med et straffespark til følge.

Ojala er foreløbigt med i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Luis Henrique på trods af at være tilbage på træningsbanen endnu ikke er meldt klar til kamp.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Mesik – Frese, Kofod Andersen, Christensen, Diomande – Francis, Rygaard, Sulemana

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Faghir

Profilen:
Ifølge Flemming Pedersen ser Abu Francis egentlig sig selv som 6er, men man kan ikke bebrejde FCN-træneren, hvis han igen bruger den unge ghaneser i angrebet. Den 19-årige spiller har i hvert fald været brandvarm på det seneste med tre mål over sine to seneste Superliga-kampe, mens han endda også scorede to mål for reserverne i sidste uge.

Vidste du, at…:
Vejle Boldklubs målmand Indy Groothuizen får søndag et gensyn med sin tidligere hjemmebane i Farum. Den 24-årige keeper var i 2016/17-sæsonen udlejet fra storklubbe Ajax til FC Nordsjælland, hvor han nåede at stå 13 kampe, inden han vendte tilbage til Holland. 

Dom: 
Vejle Boldklub kommer til kampen med et mål om at komme tilbage på sporet efter nederlaget til Randers FC, men det er ikke nemt at komme til Right to Dream Park i øjeblikket. Det måtte FC Midtjylland sande senest. 

FC Nordsjælland har efter den kamp også vundet alle deres tre hjemmekampe i denne sæson, og det kan også blive til fire sejre i træk på hjemmebane. Buddet herfra er 2-1 til værterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Henter FC København-spiller

Joakim Mæhle åbner op

Falsk transferhistorie i omløb

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæk Wass: Han filmede!

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Han er også færdig i FC København

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Trænerlegende stopper

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko