Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnvb #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland
I den forgangne weekend tog FC Nordsjælland en imponerende sejr over FC Midtjylland, efter sjællænderne ikke havde vundet de forgangne 14 indbyrdes kampe, og undervejs scorede de et par klassemål. Efterfølgende vandt Abu Francis også prisen for rundens mål for sin kongekasse til 2-1.
De kan ikke forvente at score drømmemål hver gang, men der var en hel del positive takter i kampen for FC Nordsjælland, som ellers havde leveret et par svingende præstationer offensivt.
En del af løsningen til det problem var måske Abu Francis, der for første gang i sæsonen startede inde. Fra sin plads i angrebet scorede ghaneseren i hvert fald to mål og lagde op til et tredje, så mon ikke han får genvalg i Flemming Pedersens startopstilling, når de møder Vejle Boldklub.
I forsvaret er de til gengæld tvunget til ændringer. Ulrik Yttegård Jenssen udgik i første halvleg mod FC Midtjylland og er ikke med. Heller ikke Mads Døhr Thychosen er med, mens også langtidsskadede Jonathan Amon er ude.
En mulig debutant er dog med i truppen i form af Daniel Svensson.
Vejle Boldklub
Efter en flyvende start på Superliga-sæsonen kom oprykkerne Vejle Boldklub for alvor ned på jorden igen i den seneste spillerunde.
På hjemmebane løb de ind i en øretæve, da de tabte 0-3 til Randers FC, der ellers kom til kampen efter fire nederlag i træk. Mod FC Nordsjælland skal Vejle Boldklub forsøge at komme tilbage på sporet.
Vejle Boldklub kommer imidlertid ind til kampen med visse huller i truppen. Raphael Dwamenas hjerteproblemer og Luis Henriques skade har sendt Superliga-oprykkerne på jagt efter en ny angriber, men de har ikke fundet ham endnu. Det efterlader dem med 17-årige Wahid Faghir og Leonel Montano som mulighederne i front.
Samtidig er det ikke sikkert, at finske Juhani Ojala er klar til kamp. Han udgik mod AaB og missede kampen mod Randers FC, hvor Alexander Milosevic vikarierede i midterforsvaret – blandt andet med et straffespark til følge.
Ojala er foreløbigt med i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Luis Henrique på trods af at være tilbage på træningsbanen endnu ikke er meldt klar til kamp.
Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Mesik – Frese, Kofod Andersen, Christensen, Diomande – Francis, Rygaard, Sulemana
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Faghir
Profilen:
Ifølge Flemming Pedersen ser Abu Francis egentlig sig selv som 6er, men man kan ikke bebrejde FCN-træneren, hvis han igen bruger den unge ghaneser i angrebet. Den 19-årige spiller har i hvert fald været brandvarm på det seneste med tre mål over sine to seneste Superliga-kampe, mens han endda også scorede to mål for reserverne i sidste uge.
Vidste du, at…:
Vejle Boldklubs målmand Indy Groothuizen får søndag et gensyn med sin tidligere hjemmebane i Farum. Den 24-årige keeper var i 2016/17-sæsonen udlejet fra storklubbe Ajax til FC Nordsjælland, hvor han nåede at stå 13 kampe, inden han vendte tilbage til Holland.
Dom:
Vejle Boldklub kommer til kampen med et mål om at komme tilbage på sporet efter nederlaget til Randers FC, men det er ikke nemt at komme til Right to Dream Park i øjeblikket. Det måtte FC Midtjylland sande senest.
FC Nordsjælland har efter den kamp også vundet alle deres tre hjemmekampe i denne sæson, og det kan også blive til fire sejre i træk på hjemmebane. Buddet herfra er 2-1 til værterne.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Revser Dorgu: Bliver erstattet
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
I spil til stort job
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
