Optakt: FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland har endnu ikke tabt på hjemmebane i denne sæson, og søndag tager de imod Vejle Boldklub.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnvb #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
I den forgangne weekend tog FC Nordsjælland en imponerende sejr over FC Midtjylland, efter sjællænderne ikke havde vundet de forgangne 14 indbyrdes kampe, og undervejs scorede de et par klassemål. Efterfølgende vandt Abu Francis også prisen for rundens mål for sin kongekasse til 2-1.

De kan ikke forvente at score drømmemål hver gang, men der var en hel del positive takter i kampen for FC Nordsjælland, som ellers havde leveret et par svingende præstationer offensivt.

En del af løsningen til det problem var måske Abu Francis, der for første gang i sæsonen startede inde. Fra sin plads i angrebet scorede ghaneseren i hvert fald to mål og lagde op til et tredje, så mon ikke han får genvalg i Flemming Pedersens startopstilling, når de møder Vejle Boldklub.

I forsvaret er de til gengæld tvunget til ændringer. Ulrik Yttegård Jenssen udgik i første halvleg mod FC Midtjylland og er ikke med. Heller ikke Mads Døhr Thychosen er med, mens også langtidsskadede Jonathan Amon er ude.

En mulig debutant er dog med i truppen i form af Daniel Svensson.

Vejle Boldklub
Efter en flyvende start på Superliga-sæsonen kom oprykkerne Vejle Boldklub for alvor ned på jorden igen i den seneste spillerunde.

På hjemmebane løb de ind i en øretæve, da de tabte 0-3 til Randers FC, der ellers kom til kampen efter fire nederlag i træk. Mod FC Nordsjælland skal Vejle Boldklub forsøge at komme tilbage på sporet.

Vejle Boldklub kommer imidlertid ind til kampen med visse huller i truppen. Raphael Dwamenas hjerteproblemer og Luis Henriques skade har sendt Superliga-oprykkerne på jagt efter en ny angriber, men de har ikke fundet ham endnu. Det efterlader dem med 17-årige Wahid Faghir og Leonel Montano som mulighederne i front.

Samtidig er det ikke sikkert, at finske Juhani Ojala er klar til kamp. Han udgik mod AaB og missede kampen mod Randers FC, hvor Alexander Milosevic vikarierede i midterforsvaret – blandt andet med et straffespark til følge.

Ojala er foreløbigt med i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Luis Henrique på trods af at være tilbage på træningsbanen endnu ikke er meldt klar til kamp.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Mesik – Frese, Kofod Andersen, Christensen, Diomande – Francis, Rygaard, Sulemana

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Faghir

Profilen:
Ifølge Flemming Pedersen ser Abu Francis egentlig sig selv som 6er, men man kan ikke bebrejde FCN-træneren, hvis han igen bruger den unge ghaneser i angrebet. Den 19-årige spiller har i hvert fald været brandvarm på det seneste med tre mål over sine to seneste Superliga-kampe, mens han endda også scorede to mål for reserverne i sidste uge.

Vidste du, at…:
Vejle Boldklubs målmand Indy Groothuizen får søndag et gensyn med sin tidligere hjemmebane i Farum. Den 24-årige keeper var i 2016/17-sæsonen udlejet fra storklubbe Ajax til FC Nordsjælland, hvor han nåede at stå 13 kampe, inden han vendte tilbage til Holland. 

Dom: 
Vejle Boldklub kommer til kampen med et mål om at komme tilbage på sporet efter nederlaget til Randers FC, men det er ikke nemt at komme til Right to Dream Park i øjeblikket. Det måtte FC Midtjylland sande senest. 

FC Nordsjælland har efter den kamp også vundet alle deres tre hjemmekampe i denne sæson, og det kan også blive til fire sejre i træk på hjemmebane. Buddet herfra er 2-1 til værterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk toptræner stifter agentfirma

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Klubber holder øje med AaB-profil

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Åbner for ny rolle i FC København

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben