Optakt: FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

FC Nordsjælland har endnu ikke tabt på hjemmebane i denne sæson, og søndag tager de imod Vejle Boldklub.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #fcnvb #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
I den forgangne weekend tog FC Nordsjælland en imponerende sejr over FC Midtjylland, efter sjællænderne ikke havde vundet de forgangne 14 indbyrdes kampe, og undervejs scorede de et par klassemål. Efterfølgende vandt Abu Francis også prisen for rundens mål for sin kongekasse til 2-1.

De kan ikke forvente at score drømmemål hver gang, men der var en hel del positive takter i kampen for FC Nordsjælland, som ellers havde leveret et par svingende præstationer offensivt.

En del af løsningen til det problem var måske Abu Francis, der for første gang i sæsonen startede inde. Fra sin plads i angrebet scorede ghaneseren i hvert fald to mål og lagde op til et tredje, så mon ikke han får genvalg i Flemming Pedersens startopstilling, når de møder Vejle Boldklub.

I forsvaret er de til gengæld tvunget til ændringer. Ulrik Yttegård Jenssen udgik i første halvleg mod FC Midtjylland og er ikke med. Heller ikke Mads Døhr Thychosen er med, mens også langtidsskadede Jonathan Amon er ude.

En mulig debutant er dog med i truppen i form af Daniel Svensson.

Vejle Boldklub
Efter en flyvende start på Superliga-sæsonen kom oprykkerne Vejle Boldklub for alvor ned på jorden igen i den seneste spillerunde.

På hjemmebane løb de ind i en øretæve, da de tabte 0-3 til Randers FC, der ellers kom til kampen efter fire nederlag i træk. Mod FC Nordsjælland skal Vejle Boldklub forsøge at komme tilbage på sporet.

Vejle Boldklub kommer imidlertid ind til kampen med visse huller i truppen. Raphael Dwamenas hjerteproblemer og Luis Henriques skade har sendt Superliga-oprykkerne på jagt efter en ny angriber, men de har ikke fundet ham endnu. Det efterlader dem med 17-årige Wahid Faghir og Leonel Montano som mulighederne i front.

Samtidig er det ikke sikkert, at finske Juhani Ojala er klar til kamp. Han udgik mod AaB og missede kampen mod Randers FC, hvor Alexander Milosevic vikarierede i midterforsvaret – blandt andet med et straffespark til følge.

Ojala er foreløbigt med i truppen til kampen mod FC Nordsjælland, mens Luis Henrique på trods af at være tilbage på træningsbanen endnu ikke er meldt klar til kamp.

Karantæne:
FC Nordsjælland: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (3-4-3): Vindahl Jensen – Hansen, Djourou, Mesik – Frese, Kofod Andersen, Christensen, Diomande – Francis, Rygaard, Sulemana

Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi, Ramadani – Sousa, Schoop, Mucolli – Faghir

Profilen:
Ifølge Flemming Pedersen ser Abu Francis egentlig sig selv som 6er, men man kan ikke bebrejde FCN-træneren, hvis han igen bruger den unge ghaneser i angrebet. Den 19-årige spiller har i hvert fald været brandvarm på det seneste med tre mål over sine to seneste Superliga-kampe, mens han endda også scorede to mål for reserverne i sidste uge.

Vidste du, at…:
Vejle Boldklubs målmand Indy Groothuizen får søndag et gensyn med sin tidligere hjemmebane i Farum. Den 24-årige keeper var i 2016/17-sæsonen udlejet fra storklubbe Ajax til FC Nordsjælland, hvor han nåede at stå 13 kampe, inden han vendte tilbage til Holland. 

Dom: 
Vejle Boldklub kommer til kampen med et mål om at komme tilbage på sporet efter nederlaget til Randers FC, men det er ikke nemt at komme til Right to Dream Park i øjeblikket. Det måtte FC Midtjylland sande senest. 

FC Nordsjælland har efter den kamp også vundet alle deres tre hjemmekampe i denne sæson, og det kan også blive til fire sejre i træk på hjemmebane. Buddet herfra er 2-1 til værterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Michael Laudrup: – Det er nytteløst




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Flot gestus af Tadej Pogacar

Teemu Pukki dominerer



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Har afvist flere tilbud

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Melder dansk målkonge klar til Champions League



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Legende færdig i Wrexham?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde