Viborg – OB 1-1 (1-0)
Justin Lonwijk, 1-0 (7.)
Emmanuel Sabbi, 1-1 (62.)
Kampens bedste
Viborg:
Christian Sørensen gjorde en rigtig fin figur søndag eftermiddag. Efter syv minutter lagde han flot bolden ind til Justin Lonwijk, der uden problemer kunne gøre det til 1-0. Kølighed med bolden og massere af ro gjorde sig gældende i opspillet for Sørensen, ligesom at OB ikke kom igennem i højre siden, hvor de løb ind i den langhårede back. Sørensen prøvede til sidst i kampen gejle sine holdkammerater frem, men der var udsolgt hos de fleste.
OB:
Det var ikke en dårlig første halvleg fra fynboernes side, men de gik dog til halvleg bagud. Det blev bedre i anden halvleg, hvor målscorer Emmanuel Sabbi begyndte at gøre en forskel. Efter at studiet på Discovery+ havde brugt optakten på at diskutere, hvem OB egentlig har af profiler, viste Sabi, at han bør fremhæves som netop det. Specielt efter målet viste han den sult og lyst som OB, skal have frem, hvis de skal have flere sejre i hus.
Kampens dårligste:
Selv om de første 45 minutter ikke var decideret dårlige for gæsterne, så var der stadig massere af fejl. Det var tydeligt, at begge trænere mente kampen skulle spilles fysisk, og det betød, spillet på midten af banen nogen gange led under det høje tempo. Efter en time blev Troels Kløve skiftet ud og han vil næppe huske tilbage på kampen, som én hvor han strålede. Flere boldtab og fejlafleveringer blev det til, inden han måtte ud på bænken og se sit hold komme tilbage i kampen.
Kampens detalje:
Jay-Roy Grot var tæt på at blive den store helt, da han fyrede en helflugter afsted mod OB-målet i det 73.minut . Det skud fik Hans Christian Bernat pareret op i luften, og sekunder senere kunne han så gribe bolden. Dermed var den aktion ovre – troede han. For Grot fortsatte sit løb og hoppede ind i keeperen, der havde bolden i favnen og ryggen til sin modstander. Hændelsen blev kun takseret til et gult kort, men den kunne mildest talt godt have betydet en tidlig tur i bad for Grot, der i stedet lod sig udskifte.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
