Bedst/værst: 100 millioner er simpelthen ikke nok

Tipsbladet.dk zommer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



AaB – FC København 1-3 (1-3)
0-1 Lukas Lerager (15.)
1-1 Louka Prip (16.)
1-2 Roony Bardghji (31.)
1-3 William Bøving (41.)

Kampens bedste:
AaB

AaB var overordnet set overmatchet i dag, men Malthe Højholt gjorde en god figur ind på den centrale midtbane. Flere gange viste han eksempler på sin tekniske kunnen, og han var ikke bange for at gå med i spillet. Har desuden et godt blik for spillet med flere fine fremadrettede afleveringer. Overstrålede klart sine midtbanekolleger på midtbanen, og han viste, at selv om FCK i øjeblikket nyder stor anerkendelse for de mange talenter, så har AaB altså også en særdeles spændende en af slagsen i klubben. 

FC København
Flere FCK-spillere var gode på dagen, men ingen er i nærheden af det 16-årige supertalent Roony Bardghji. Forventningerne til ham før kampen var gigantiske, og han indfriede dem fuldstændig hvis ikke mere til. For Roony fortsatte de gode takter fra debuten mod AGF, og igen var han involveret i mange gode ting. Han bragte FCK i front efter en halv times tid på en kanon af et langskud, og ti minutter senere var også ham, der fandt Peter Ankersen i overlappet, før Ankersen sendte et præcist indlæg ind til Bøving ved scoringen. Derudover er det bare tydeligt, at Bardghji besidder tekniske evner, som er uhørt høje på dette niveau, og så tæller det da bestemt ikke ned, at han ikke er bange for at knokle røven ud af bukserne. 

Kampens værste:
Den måde to holds keepere dele, for de havde da godt nok gang i nogle sløje minutter i forbindelse med de to første scoringer, som blev scoret lige efter hinanden. Først steg Lukas Lerager til vejrs og headede FCK i front. Her så Jacob Rinne bare noget tung ud, da han slet ikke nåede ordentligt ned til den. Kort efter overgik FCK-keeper sin kollega i den anden ende, da han ikke kunne holde et simpelt indlæg. Returen faldt ned til Louka Prip, som kunne udligne uden de store problemer. Det vil de ikke se tilbage på med stolthed.

Kampens detalje:
Det er umuligt at komme udenom Roony Bardghji, der med sine 16 år og 13 dage slog Superliga-rekord ved at blive den yngste målscorer nogensinde. Og hvilken måde at gøre det på. Roony er godt nok 16 år på papiret, men på banen spiller han som en, der er meget ældre. Han sparker også som en, og det viste han ved scoringen til 1-2, hvor han først spiller et-to med sin holdkammerat, vrister derefter sin direkte modstander til jorden med sin imponerende fysik, tager et par træk ind i banen og kanonerer bolden fladt i mål langs nærmeste stolpe fra 25 meters afstand. Sådan stempler man for alvor ind på den professionelle scene. Det vil være en gave, hvis han også er at finde i Superligaen til foråret, for storklubber må slikke sig om munden over udsigten til ham her. Hvis FCK allerede skal sælge ham til januar, er 100 millioner ikke nok. Så god er han.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

United overvejer disse fem managers

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

AaB-krisen fortsætter

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Manchester United – Aston Villa

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

OB – FC København



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona – Sevilla

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Frimann uenig – Det er en tendens

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Peter Kjær: Her er min bekymring

Real Madrid – Elche