Bedst/værst: 100 millioner er simpelthen ikke nok

Tipsbladet.dk zommer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



AaB – FC København 1-3 (1-3)
0-1 Lukas Lerager (15.)
1-1 Louka Prip (16.)
1-2 Roony Bardghji (31.)
1-3 William Bøving (41.)

Kampens bedste:
AaB

AaB var overordnet set overmatchet i dag, men Malthe Højholt gjorde en god figur ind på den centrale midtbane. Flere gange viste han eksempler på sin tekniske kunnen, og han var ikke bange for at gå med i spillet. Har desuden et godt blik for spillet med flere fine fremadrettede afleveringer. Overstrålede klart sine midtbanekolleger på midtbanen, og han viste, at selv om FCK i øjeblikket nyder stor anerkendelse for de mange talenter, så har AaB altså også en særdeles spændende en af slagsen i klubben. 

FC København
Flere FCK-spillere var gode på dagen, men ingen er i nærheden af det 16-årige supertalent Roony Bardghji. Forventningerne til ham før kampen var gigantiske, og han indfriede dem fuldstændig hvis ikke mere til. For Roony fortsatte de gode takter fra debuten mod AGF, og igen var han involveret i mange gode ting. Han bragte FCK i front efter en halv times tid på en kanon af et langskud, og ti minutter senere var også ham, der fandt Peter Ankersen i overlappet, før Ankersen sendte et præcist indlæg ind til Bøving ved scoringen. Derudover er det bare tydeligt, at Bardghji besidder tekniske evner, som er uhørt høje på dette niveau, og så tæller det da bestemt ikke ned, at han ikke er bange for at knokle røven ud af bukserne. 

Kampens værste:
Den måde to holds keepere dele, for de havde da godt nok gang i nogle sløje minutter i forbindelse med de to første scoringer, som blev scoret lige efter hinanden. Først steg Lukas Lerager til vejrs og headede FCK i front. Her så Jacob Rinne bare noget tung ud, da han slet ikke nåede ordentligt ned til den. Kort efter overgik FCK-keeper sin kollega i den anden ende, da han ikke kunne holde et simpelt indlæg. Returen faldt ned til Louka Prip, som kunne udligne uden de store problemer. Det vil de ikke se tilbage på med stolthed.

Kampens detalje:
Det er umuligt at komme udenom Roony Bardghji, der med sine 16 år og 13 dage slog Superliga-rekord ved at blive den yngste målscorer nogensinde. Og hvilken måde at gøre det på. Roony er godt nok 16 år på papiret, men på banen spiller han som en, der er meget ældre. Han sparker også som en, og det viste han ved scoringen til 1-2, hvor han først spiller et-to med sin holdkammerat, vrister derefter sin direkte modstander til jorden med sin imponerende fysik, tager et par træk ind i banen og kanonerer bolden fladt i mål langs nærmeste stolpe fra 25 meters afstand. Sådan stempler man for alvor ind på den professionelle scene. Det vil være en gave, hvis han også er at finde i Superligaen til foråret, for storklubber må slikke sig om munden over udsigten til ham her. Hvis FCK allerede skal sælge ham til januar, er 100 millioner ikke nok. Så god er han.





– Jeg var stiktosset


Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team