AaB – FC København 1-3 (1-3)
0-1 Lukas Lerager (15.)
1-1 Louka Prip (16.)
1-2 Roony Bardghji (31.)
1-3 William Bøving (41.)
Kampens bedste:
AaB
AaB var overordnet set overmatchet i dag, men Malthe Højholt gjorde en god figur ind på den centrale midtbane. Flere gange viste han eksempler på sin tekniske kunnen, og han var ikke bange for at gå med i spillet. Har desuden et godt blik for spillet med flere fine fremadrettede afleveringer. Overstrålede klart sine midtbanekolleger på midtbanen, og han viste, at selv om FCK i øjeblikket nyder stor anerkendelse for de mange talenter, så har AaB altså også en særdeles spændende en af slagsen i klubben.
FC København
Flere FCK-spillere var gode på dagen, men ingen er i nærheden af det 16-årige supertalent Roony Bardghji. Forventningerne til ham før kampen var gigantiske, og han indfriede dem fuldstændig hvis ikke mere til. For Roony fortsatte de gode takter fra debuten mod AGF, og igen var han involveret i mange gode ting. Han bragte FCK i front efter en halv times tid på en kanon af et langskud, og ti minutter senere var også ham, der fandt Peter Ankersen i overlappet, før Ankersen sendte et præcist indlæg ind til Bøving ved scoringen. Derudover er det bare tydeligt, at Bardghji besidder tekniske evner, som er uhørt høje på dette niveau, og så tæller det da bestemt ikke ned, at han ikke er bange for at knokle røven ud af bukserne.
Kampens værste:
Den måde to holds keepere dele, for de havde da godt nok gang i nogle sløje minutter i forbindelse med de to første scoringer, som blev scoret lige efter hinanden. Først steg Lukas Lerager til vejrs og headede FCK i front. Her så Jacob Rinne bare noget tung ud, da han slet ikke nåede ordentligt ned til den. Kort efter overgik FCK-keeper sin kollega i den anden ende, da han ikke kunne holde et simpelt indlæg. Returen faldt ned til Louka Prip, som kunne udligne uden de store problemer. Det vil de ikke se tilbage på med stolthed.
Kampens detalje:
Det er umuligt at komme udenom Roony Bardghji, der med sine 16 år og 13 dage slog Superliga-rekord ved at blive den yngste målscorer nogensinde. Og hvilken måde at gøre det på. Roony er godt nok 16 år på papiret, men på banen spiller han som en, der er meget ældre. Han sparker også som en, og det viste han ved scoringen til 1-2, hvor han først spiller et-to med sin holdkammerat, vrister derefter sin direkte modstander til jorden med sin imponerende fysik, tager et par træk ind i banen og kanonerer bolden fladt i mål langs nærmeste stolpe fra 25 meters afstand. Sådan stempler man for alvor ind på den professionelle scene. Det vil være en gave, hvis han også er at finde i Superligaen til foråret, for storklubber må slikke sig om munden over udsigten til ham her. Hvis FCK allerede skal sælge ham til januar, er 100 millioner ikke nok. Så god er han.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Arsenal tager førstepladsen tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
