Bedst/værst: Det eksperiment mislykkedes totalt

Vi er klar med bedst og værst fra opgøret mellem AaB og Silkeborg IF.



AaB – Silkeborg IF 1-2 (1-1)
0-1 Sebastian Jørgensen (5.)
1-1 Rasmus Thelander (8.)
1-2 Anders Klynge (51.)

Kampens bedste
AaB:
Der var ikke mange AaB’ere, der imponerede i dagens kamp, hvor nordjydernes offensiv fremstod usædvanligt tandløs. En af de spillere, der leverede en acceptabel præstation for hjemmeholdet, var Rasmus Thelander, der var med til at lukke ned for Superligaens topscorer, Nicklas Helenius, der ikke kom frem til det helt store i dette opgør. Thelander sørgede samtidig også for at bringe AaB øjeblikkeligt tilbage i kampen efter Silkeborgs tidlige føringsmål. 

Silkeborg IF:
Oprykkerne var egentlig på hælene i første halvleg, hvor AaB dominerede, men som så mange gange før i sæsonen nød Silkeborg godt af de individuelle kvaliteter, som holdet besidder på de tre forreste positioner. I dagens opgør i Aalborg var det særligt Sebastian Jørgensen og Nicolai Vallys, der gjorde forskellen. Vallys leverede en flot assist, men fidusbamsen går til Sebastian Jørgensen, der indledte kampen med et drøn fra kampen af feltet og senere burde have fået en assist, da han serverede et flot indlæg for Vallys. 

Kampens værste:
Hjemmeholdets fans må være slemt skuffede over, at AaB slet ikke formåede at få spillet til at hænge sammen i anden halvleg, efter at Silkeborg kom på 2-1. Det var alt for nemt for Silkeborg at lukke ned for nordjyderne, der ikke var bevægelige nok og havde meget svært ved at komme frem til store chancer. Lucas Andersen spillede på den centrale midtbane, og det var ikke en beslutning, der virkede til at give den store mening, idet teknikeren ikke fik muligheden for at udnytte sine spidskompetencer.

Silkeborg skal have ros for igen at hente tre point på udebane, men oprykkernes defensiv havde i første halvleg store problemer med at få clearet bolden ordentligt, hvilket TV3-kommentator Jesper Thygesen beskrev som ‘gudsjammerligt’ at se på. Det så meget usikkert ud flere gange, men blev trods alt markant bedre efter pausen. 

Kampens detalje:
Det var en stærk aktion af Nicolai Vallys, da Silkeborg-profilen kort inde i anden halvleg leverede assisten til Anders Klynges 2-1-scoring. Vallys noterede sig for sæsonens niende assist, da han på flot vis rundede Lucas Andersen ude i højresiden, hvorefter han med en veltimet stikning kunne spille Klynge fri til scoring.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen