Bedst/værst: De må sende et ekstra tak til Wass!

Vi sætter fokus på søndagens sene kamp mellem Brøndby IF og OB.



Brøndby IF – OB 2-0 (2-0)
1-0 (straffe) Josip Radosevic (13.)
2-0 Oscar Schwartau (32.)

Kampens bedste:
Brøndby IF

Stort set hele Brøndby-mandskabet kunne komme i betragtning til kampens spiller. Det var ikke til at se, at Brøndby havde været på en knaldhård opgave torsdag mod FC Basel, for de var flyvende mod OB. Tilgangen af Daniel Wass forvandlede Brøndbys højre side, og i de knap 70 minutter han fik på banen, var han en nydelse. Det samme var Mathias Greve, der lå til højre på tremandsmidtbanen. Ham, Daniel Wass og Marko Divkovic havde et fremragende samarbejde kørende, som kastede flere gode Brøndby-muligheder af sig. Den dansk-kroatiske duo må huske at sige mange tak og uddele store krammere for samarbejdet til Daniel Wass, for det var helt eminent dét trekløveren havde gang i. Den til tider udskældte duo i Marko Divkovic og Mathias Greve blev markant bedre med Wass som samarbejdspartner på højresiden.

OB
Der er få OB-spillere, som kan være sin indsats bekendt mod Brøndby IF. Charly Horneman kom vel sagtens til OB's største muligheder, da han i første halvleg brændte en friløber, som måske kunne have ændret kampforløbet. Jeppe Tverskov prøvede at bringe noget energi, mens han også havde nogle fine passninger og aktioner i løbet af kampen. Men det løb ud i sandet ligesom så meget andet for OB.

Kampens værste:
Der var ganske enkelt klasseforskel på Brøndby og OB søndag. Det er svært at pege på en enkelt spiller, der præsterede under niveau, for det var et kollektivt kollaps af OB-mandskabet, der blev afmonteret i stort set alt, hvad de foretog sig. Der manglede løbevillighed, energi og aggressivitet hele vejen rundt. Brøndby kom til flere gode muligheder, hvor OB-defensiven passivt så til, mens man aldrig fik skabt noget den anden vej. De pressede på til sidst, men det endte aldrig rigtig med at blive farligt for OB.

Kampens detalje:
Oscar Schwartau har fået stor tillid i sæsonens indledning, og den takkede han for søndag aften mod OB. Her leverede den unge offensivspiller flere gode aktioner, men hans første Brøndby-scoring til 2-0 var ren klasse, da han fra stående bragede kuglen ind bag Martin Hansen. Schwartau bliver dermed også Brøndbys yngste målscorer nogensinde med sine 16 år og 89 dage. Han slår Nikolai Laursens rekord fra 2015, hvor han scorede i en alder af 17 år og 66 dage.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dansk målsluger skifter til topklub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Forventer kæmpe jobtilbud

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

– Alt for meget kaos i Horsens



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB