Bedst/værst: Er det nogensinde sket før?

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC Nordsjælland og Viborg FF.



FC Nordsjælland – Viborg FF 2-0 (1-0)

1-0 Oliver Antman (21.)

2-0 Simon Adingra (57.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
I en skuffende sæson har Simon Adingra velsagtens været FC Nordsjællands bedste spiller, og det var han også denne søndag. Den 20-årige ivorianer gjorde med sit hurtige antrit livet besværligt for gæsternes forsvarsspillere, og efter knap en time måtte Viborg kapitulere, da Adingra gjorde det til 2-0. Simon Adingra er en helt klassisk FCN-offensivspiller, men han har mere at skyde med i denne sæson end sine holdkammerater og er derfor farligst. Andreas Hansen fortjener også ros for en ny, flot præstation i målet. 

Viborg FF:
Domkirkebyens Kenneth Zohore-look alike Jay-Roy Grot har gang i et godt forår, og det indtryk ændrede sig ikke i Farum, selvom det ikke lykkedes hollænderen at komme på måltavlen. Grot var Viborgs farligste spiller, og han brugte sin fysik godt i offensiven. Målet manglede, men angriberen var også uheldig med træværket. 

Kampens værste:
“Den gik ikke”. Sådan må Viborg-træner Jacob Friis tænke om forsøget med Jan Zamburek på den centrale midtbane. Den tidligere Brentford-spiller er en sjælden gæst i Viborgs startopstilling, men mod FC Nordsjælland fik han chancen – og greb den ikke. Mon ikke, at han er tilbage på bænken, når Viborg FF igen møder FC Nordsjælland i næste runde. 

Kampens detalje:
Viborg-keeper Lucas Lund Pedersen præsterede noget, der meget vel kan være uden fortilfælde i Superliga-historien. I løbet af det første kvarter formåede VFF-målmanden hele to gange at sparke bolden ud bag sin egen baglinje. Tænk lige over den “bedrift”. Det kan ske, at man én gang i en kamp rammer en aflevering så skævt, at den ryger længere tilbage end fremad, men to gange på et kvarter er usædvanligt. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen