Randers FC – FC København 0-2 (0-0)
0-1 Lukas Lerager (51.)
0-2 Mohamed Daramy (72.)
Kampens bedste:
Randers FC
Patrik Carlgren har haft nogle mindre gode aktioner i Randers’ seneste kampe, men den dygtige svenske keeper viste igen sin klasse i dagens opgør mod de forsvarende mestre. Efter få minutter af kampen leverede Carlgren således en klasseredning, da Roony Bardghji kom helt fri til afslutning i feltet. TV-kommentatorerne beskrev det som en håndboldredning, og det er da også svært at komme udenom, at Randers i Patrik Carlgren har en af Superliganes stærkeste målmænd.
FC København:
Lukas Lerager er en af de erfarne kræfter på FC København-mandskabet, som har taget et stort ansvar efter Neestrups forfremmelse. Han blev matchvinder i Neestrups debut mod AGF, og i dagens opgør mod Randers var Lerager igen kampafgørende, da han viste et godt slutprodukt i feltet med både en scoring og en assist. I en periode, hvor FC København i den grad har manglet en stabil målscorer i angrebet, er det vigtigt, at midtbanespillerne også formår at bidrage. Også Mohamed Daramy leverede en god præstation efter pausen.
Kampens værste:
Marko Stamenic har været fast starter for FC København i denne sæson, men den unge newzealænder skal til at kigge sig over skulderen, da han meget vel kan være ved at spille sig af holdet. Stamenic blev pillet ud allerede i pausen, hvor Neestrup også pegede på, at det ikke havde været Stamenic’ bedste præstation. Stamenic havde flere fejlafleveringer og fik et gult kort, hvorefter han blev erstattet af 18-årige William Clem, som meget vel snart kan overhale newzealænderen i det interne hierarki på midtbanen. Rasmus Falk er også ved at være tilbage, så noget tyder på, at Stamenic kan se frem til en periode med markant mindre spilletid.
Kampens detalje:
FC København spillede en sløj første halvleg uden intensitet, men efter pausen løftede gæsterne niveauet markant, og for første gang efter Neestrups forfremmelse lykkedes det ”Løverne” at gå fra banen med mere end én scoring. Kampens detalje faldt med 20 minutter tilbage, da Andreas Cornelius og Lukas Lerager på flot vis kombinerede sig igennem Randers-feltet, således at Daramy kunne lukke kampen med sin scoring til 2-0. Efter Roony Bardghjis misbrugte friløber i første halvleg var der udsigt til endnu en frustrerende weekend for FC Københavns fans, men noget tyder nu på, at de forsvarende mestre endelig er ved at være tilbage på rette spor efter et svært efterår.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
