Bedst/værst: Målkrisen blev udstillet mod rivalen

Vi er klar med bedst og værst fra opgøret mellem Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 1-0 (1-0)
1-0 Frederik Brandhof, selvmål (19.)

Kampens bedste
Randers FC
Der var mange fine præstationer fra Randers FC-spillerne. I forsvaret havde de godt styr på AGF, og på midtbanen styrede Lasse Berg Johnsen igen kampen. I angrebet viste Stephen Odey igen, at han er en forrygende spiller.

Vi går med midtbanespiller Lasse Berg Johnsen, der leverer et glimrende stykke arbejde centralt på banen. Han vinder bolde og er stærk i afleveringsspillet. Lidt vildt at tænke på, at Randers FC fandt ham i Raufoss for under et år siden. Han er hurtigt blevet et af de første navne på holdkortet i Kronjylland. 

AGF
Det var generelt en sløj præstation fra hele AGF-holdet, men Albert Grønbæk var en af de få spillere, der tog initiativ og havde succes med det, han foretog sig. Kom frem til nogle afslutninger og forsøgte at skabe noget offensivt.

Kampens værste
Der var flere AGF’ere, der ikke ramte dagen. Patrick Olsen og Anthony D’Alberto spillede dårlige kampe. Men angriber og kaptajn Patrick Mortensen havde ikke nogen god kamp. Han kæmper godt og vandt også nogle dueller, men overordnet set var han ikke så stærk, og der findes næppe en spiller i Superligaen, der betyder mere for sit hold. Han er talismanden i AGF. Manden, der skal score målene og animerer holdet. Så den målkrise, han er i for tiden, gør ondt. Ikke kun på Patrick Mortensen, men også på AGF. Bare ét mål i 10 Superliga-kampe har angriberen lavet i denne sæson, og i første halvleg blev hans målkrise udstillet med den store mulighed, han lossede langt over mål. 

Kampens detalje
Der er ikke langt fra succes til fiasko i fodbold. For en uge siden var det Frederik Brandhof, der sendte de 20.000 tilskuere på Ceres Park i ekstase, da han scorede det eneste mål i opgøret mod AaB. Men søndag mod Randers FC var han skurk.

Et indlæg fra Nicolai Brock-Madsen blev ramt af Brandhof, og afretningen snød Jesper Hansen så meget, at den også gik i kassen. Surt show for den unge midtbanespiller.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Bo Svensson favorit til stort job 

FC Midtjylland kan score gode penge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kæmpe nedtur for AaB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sønderjyske – FC Midtjylland

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

FC København – Brøndby IF

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Superstjerne er tilbage for Barcelona

– Korthuset er væltet

– Jeg vil være den bedste

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Thomas Frank taler inden derby

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke