Bedst/værst: OB vandt trods kæmpe målmandsdrop

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og Randers FC.



OB – Randers FC 2-1 (1-1)
Alhaji Kamara, 0-1 (23.)
Emmanuel Sabbi, 1-1 (45.)
Mart Lieder, 2-1 (58.)

Kampens bedste
OB

Jens Jakob Thomasen noterede sig for en assist I dagens kamp, men derudover spillede han også en stor kamp på midtbanen, hvor han flere gange viste sin dygtige afleveringsfod. Den 24-årige midtbanemand havde et hav af gode afleveringer og var omdrejningspunktet på fynboernes midtbane.

Randers FC
Flere nøglespillere måtte udgå undervejs fra Randers FC, men en spiller som Tosin Kehinde spillede hele kampen og leverede flere gode aktioner. Han stod for driblinger og fikse afslutninger, og den unge kantspiller var generelt en af kronjydernes farligste spillere i kampen.

Kampens værste
OB endte med at vinde, og det er Oliver Christensen nok ret glad for. Efter godt 20 minutters spil gav U21-landsholdskeeperen nemlig et mål til Randers FC. Med en dårlig førsteberøring serverede han nærmest bolden på et sølvfad for Alhaji Kamara, som vandt bolden og efterfølgende kunne trille bolden i et tomt mål.

Kampens detalje
I statistikkerne vil Jens Jakob Thomasen blive krediteret for assisten til Mart Lieders sejrsmål, mens Issam Jebalis involvering nok ikke vil fremgå af de gængse statistikker. Det er en skam, for tuneseren lod flot bolden gå videre mellem sine egne ben til Lieder, og på den måde viste han et forrygende overblik. Det fortjener ros.

Af kampens negative detaljer skal det nævnes, at Randers FC måtte se to af deres største profiler udgå med skader i kampen. Både topscorer Alhaji Kamara og anfører Erik Marxen måtte lade sig udskifte i første halvleg, inden Jesper Lauridsen udgik efter pausen. Især Marxens uheld så alvorligt ud, og man må håbe, at der ikke er tale om slemme skader til de tre.  







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Neymar er tilbage