Bedst/værst: VAR-drama satte fut under kedlerne

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og FC Nordsjælland.



FC København – FC Nordsjælland 2-2 (1-1)

1-0 Lukas Lerager (10.)
1-1 Kamaldeen Sulemana (45+1)
2-1 Peter Ankersen (60)
2-2 Simon Adingra (90)

Kampens bedste:

FC København
Det var småt med individuel klasse, da FC København blev reduceret til 10 mand. Måske ikke så overraskende, da københavnerne brugte det meste af tiden på at forsvare sig. Men indskiftningen af Rasmus Falk i stedet for Viktor Fischer gav FCK’erne mulighed for at komme lidt længere frem på banen, fordi Falk ganske enkelt bringer mere ro i spillet, end Fischer gør. Det bar FCK’s 2-1 scoring præg af, da ikke mindre end tre spillere pressede FCN’s Ivan Mesik til at begå en fejl, som Jonas Wind og Peter Ankersen sammen kunne udnytte til at bringe FCK i front. Det gør en verden til forskel for FCK, om Rasmus Falk er med eller ej, da han frigør de andre spillere, og det viste han mod FC Nordsjælland uden at have sidste eller næstsidste fod på scoringerne. 

FC Nordsjælland
Lige så godt FCK havde styr på FCN i de 17 minutter de var 11 mod 11, lige så svært havde de ved at tage bolden fra de unges fødder i første halvlegs resterende minutter. I en kamp hvor den nordsjællandske defensiv ikke brillerede, selvom holdet var en mand i overtal, kigger vi igen mod offensiven for at finde den bedste spiller. Oliver Villadsen havde generelt overtaget over for FCK’s unge venstreback Viktor Kristiansen, og det var også Villadsen, der lagde bolden flot til rette til Kamaldeen ved FCN’s reducering til 1-1. 

Kampens værste
Peter Vindahl kostede næsten et mål med en dårlig aflevering efter 13 minutters spil. En simpel aflevering til Magnus Kofod Andersen halvvejs op ad egen banehalvdel ramte i stedet Viktor Fischer, der resolut sparkede til den. Peter Vindahl spurtede tilbage mod eget felt og måtte kaste sig efter bolden. Vindahl nåede bolden, men om han var uden for feltet, vil nok blive heftigt diskuteret efterfølgende.

Ikke mindre end fire minutter senere var den så gal i den anden ende, da Nicolai Boilesen gled i en duel som sidste mand. Bolden ramte efterfølgende forsvarsspilleren på hånden, og det blev takseret til et rødt kort efter et VAR-tjek. Boilesen var ikke enig i kendelsen, men faktum er, at havde han ikke ramt bolden med hånden, havde Kamaldeen Sulemana haft fri bane mod FCK-målet, og sådan forsvarsfejl får man sjældent ros for, uanset hvor uheldigt det end er, at Boilesen gled i situationen.

Kampens detalje
Lukas Leragers scoring og efterfølgende fejring er det, vi som fans elsker at se, når vores hold scorer. Udover midtbanespillerens tæmning og spark i samme bevægelse inde i feltet var af høj teknisk klasse, så viste Leragers jubelråb mod tv-kameraet efterfølgende, at det var en form for forløsning for ham efter en svær start i FC København. 

Simon Adingras debutmål til 2-2 til allersidst var heller ikke værst.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Viborg FF – FC Midtjylland

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Benhård Brian Riemer-melding

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

“Ingen er uerstattelige”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Barcelona – Rayo Vallecano

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Millionregn over FC Midtjylland

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Så blev det officielt