PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.
Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.
Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.
– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.
– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.
– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.
FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.
– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.
Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.
Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.
– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os.
Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.
– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.
FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER