Bekymrende FCK-tendens? Det skal vi af med

FC København kom bagud for fjerde hjemmekamp i streg.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.

Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.

Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.

– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.

– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.

FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.

– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.

Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.

Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.

– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os. 

Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.

– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.

FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Vild stime før Danmark-brag

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på chokskifte

Stor profil glad for Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

‘Vil du være multimillionær?’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter