Bekymrende FCK-tendens? Det skal vi af med

FC København kom bagud for fjerde hjemmekamp i streg.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.

Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.

Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.

– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.

– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.

FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.

– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.

Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.

Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.

– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os. 

Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.

– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.

FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Arsenal skal til Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job