Bekymrende FCK-tendens? Det skal vi af med

FC København kom bagud for fjerde hjemmekamp i streg.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.

Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.

Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.

– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.

– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.

FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.

– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.

Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.

Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.

– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os. 

Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.

– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.

FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske