PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.
Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.
Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.
– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.
– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.
– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.
FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.
– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.
Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.
Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.
– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os.
Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.
– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.
FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
Steve Cooper varsler store ændringer
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER