Bekymrende FCK-tendens? Det skal vi af med

FC København kom bagud for fjerde hjemmekamp i streg.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom FCK spillede i overtal i mere end en times fodbold på grund af Florian Danhos udvisning, fik Jacob Neestrup og co. ikke mere end et enkelt point ud af søndagens møde med Randers FC.

Det ærgrer naturligvis Jacob Neestrup, der især er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at bevare roen i slutfasen af opgøret.

Det siger han til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

– Jeg synes ikke, vi formår at bringe den kvalitet over 95-100 minutter, som vi skal. Vi får en fin start på kampen ligesom mod AGF, men efter efter deres mål er en periode, vi ikke kan være tilfredse med.

– Jeg synes, vi spiller 11 mod 10-spillet godt i de sidste ti minutter af første halvleg og også rigtig, rigtig fint de første 25-30 minutter af anden halvleg. Men jeg synes ikke, vi formår at bevare den ro, der skal til for at få dem åbnet helt nok op de sidste 15-20 minutter.

– Så det korte svar er, at jeg synes, vi godt kunne have vundet kampen, men jeg synes ikke, vi formår at proppe det ind i præstationen, der sandsynliggør en sejr over 100 minutter.

FC København-træneren vil imidlertid ikke helt købe præmissen, at spillerne stressede i jagten på 2-1-scoringen.

– Jeg ved ikke, om jeg synes, vi stresser. Jeg synes bare ikke, vi rammer det niveau over 95 minutter, som vi kan, skal og bør gøre. Så må vi tage til takke med et point mod Randers i Parken, og det er selvfølgelig ikke godt nok. Det ved vi godt, og så må vi videre til næste kamp.

Uheldig tendens
FCK kom tidligt bagud i opgøret, da Frederik Lauenborg efter blot ti minutter havde bragt gæsterne i front.

Det er nu fjerde hjemmekamp i streg for FCK, at udeholdet scorer først. Det skete også i playoff-kampen mod Randers i sidste sæson samt mod FCB Magpies og AGF i de seneste to kampe.

– Det er nogle forskellige kampe, men vi er kommet bagud inden for de første 15 minutter i alle fire kampe. Jeg synes, de første 10-12 minutter mod AGF og Randers ligner meget hinanden. Vi kommer okay ind i kampen. Ikke outstanding, men okay. Første gang vi sådan rigtigt skal forsvare, bliver det for nemt at score på os. 

Den uheldige tendens kan umiddelbart give anledning til panderynker hos Jacob Neestrup, der står foran vigtige europæiske kampe om kvalifikation til Conference League.

– Jeg synes da ikke, det er fedt at komme bagud. Det er dumt at starte fodboldkampe med at komme bagud. Det var det samme med Midtjylland i Parken. Det skal vi se, om vi kan komme af med, men jeg kan ikke stå her og komme med det helt konkrete svar på den del, siger Neestrup.

FC København møder onsdag aften Banik Ostrava hjemme i Parken.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF og OB var enige om at spille søndag



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Hylder Manchester United-stjerne

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Han kan blive den næste store profil!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Fælder bekymrende dom efter chok

Stor mystik om Patrick Pentz

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tror på overraskelse i startopstilling

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene