Denne uge blev så sandelig sparket i gang i Nordjylland, hvor otte organisationer og virksomheder, heriblandt AaB, præsenterede en vision om blandt andet et nyt fodboldstadion i Aalborg.
Et kæmpestadion til den nordjyske klub som skal rumme op til 30.000 tilskuere med udsigt til landskampe og koncerter i fremtiden. What's not to like?
Tager man de kritiske briller på, så vil man bide mærke i, at AaB, der var repræsenteret af bestyrelsesformand Niels David Nielsen, ikke var konkrete under pressemødet omkring stadionkapaciteten. DBU drømmer om 30.000 på grund af landskampene, men kapacitetsspørgsmålet kunne AaB ikke sige noget om. Til gengæld kunne Niels David Nielsen forklare, at man endnu ikke har drøftet internt i AaB, hvilket behov, de føler, de vil have.
Ukonkret? Det er i hvert fald den følelse, som AaB-fan Lasse Yde Hegnet står tilbage med efter at have overværet pressemødet. Han kalder det for en spændende dag, men også antiklimatisk.
– Jeg havde håbet på, at AaB fyldte mere i den præsentation. Planerne er ukonkrete, der er ikke nogen reel tidshorisont, og der er ikke nogen investering eller penge bag det, lyder hans første dom over visionen.
Han roser tanken, for det vil være godt for byen Aalborg, hvis der kommer et stort stadion samt en stor håndboldhal. Men han er skeptisk omkring, hvor pengene skal komme fra, hvis ikke aktørerne kan få finansiering nok via salg af grundende på væddeløbsbanen. Derfor åbnede pressemødet ifølge ham op for flere spørgsmål end svar.
Lasse Yde Hegnet er vært på podcasten Rød Aalborg, som dækker AaB tæt. Han har de kritiske briller på, og han sender en lille stikpille til bestyrelsesformand Niels David Nielsen, som ifølge ham var uforberedt i dag. Blandt andet kunne Nielsen fortælle, at AaB endnu ikke har drøftet internt, hvilke behov de har i forhold til kapaciteten.
– For nu at gå lidt hårdt til AaB's bestyrelsesformand Niels David Nielsen, så sagde han, at AaB's intentioner er intakte. Jeg ved bare ikke, hvad ambitionerne var – det fortalte han ikke noget om. At de er intakte, må jeg gå ud fra, er fordi de rykkede ned.
– Omvendt kunne han også bekræfte over for Kresten Mosbæk (journalist hos DR Sporten), at AaB ikke har diskuteret kapacitetsspørgsmålet internt. Hvorfor de ikke har gjort det, forstod jeg ikke rigtig lige.
Han mener, at AaB i dag havde en oplagt mulighed for at præsentere et ambitiøst og konkret projekt, som Aalborg Håndbold med Jan Larsen som repræsentant gjorde ved at sige, at de vil være verdens bedste håndboldklub.
– Der har været en fuldstændig oplagt mulighed for at sige: ”Vi er rykket ned. Det er en katastrofe for prøv at se: vi har en stor tilskuerudvikling, se hvad vi kan trække af tilskuere bare i 1. division. Vi har fået nogle af de dygtigste fodboldnørder til at drive vores fodboldafdeling. I skal fandeme bare se løjer. Hvis vi skal udvikle os kommercielt, har vi brug for flere lounges og et større stadion, der er tidssvarende. Selvfølgelig skal vi have det, selv om vi er i 1. division, for der ved alle og enhver, at vi ikke hører til".
– Man havde solgt det her projekt meget bedre med de sætninger. Til fans, til potentielle investorer og til omverden i det hele taget. Nu står man og fedter lidt med det, og det er sgu ikke så godt, lyder dommen.
Det vil være min frygt
Han tvivler stærkt på, at stadionkapaciteten kommer op på de 30.000, som DBU drømmer om, medmindre fodboldunionen selv kommer og afleverer en pokkers masse penge til det. Faktisk er han i tvivl om, hvorvidt der overhovedet kommer et stadion.
Frygter man som fan et halvtomt stadion, hvis det her går igennem?
– Ja selvfølgelig gør man det, men med det, jeg ser i dag, er jeg ikke sikker på, om der kommer et nyt stadion. Det vil da være min frygt, og det var derfor jeg til at starte med, da jeg hørte om planerne, argumenterede imod, at det var nødvendigt, for jeg kan ikke se, hvorfor AaB har brug for 10.000 ekstra tomme pladser.
– Men jeg kan godt købe idéen, hvis man gerne vil være ambitiøs og skubbe til den her vare, fordi fodbolden er blevet cool at gå til. Men 15-20.000 kapacitet eller 30.000 kapacitet, så skal man finde en løsning, hvor man kan lukke de øverste dele af.
Han slår fast, at han vil være ked af, hvis man kun får udnyttet 40-50 procent af kapaciteten, hvis det en dag bliver virkelighed. Til gengæld ser han behovet for at udvide den nuværende kapacitet på 13.500, selv om det kan tælles på én hånd de seneste 15 år, hvor mange gange AaB har haft udsolgt. Flere kommer nemlig til fodbold disse år, og klubberne er blevet bedre til at holde dem der. Det vigtigste er for ham faciliteterne, for det er der, konkurrenterne rykker.
– Kig på hvad FC Midtjylland bygger – det er ikke nye siddepladser, men flere lounges, siger han som eksempel, inden han konkluderer:
– Jeg synes, at 20.000 havde givet mening ambitionsmæssigt og så sige, at det er måske for stort, i forhold til hvad vi har nu, men vi vil gerne skubbe vores øvre grænse. Det vigtigste for os er dog VIP-faciliteterne.
Visionen er spændende, men lige nu er der ingen tidshorisont på projektet. Sikkert er det, at skulle det blive en realitet, så er det ikke et stadion, der bygges til 1. divisionsfodbold.
Fotos: Getty Images.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
INTERVIEW