Denne uge blev så sandelig sparket i gang i Nordjylland, hvor otte organisationer og virksomheder, heriblandt AaB, præsenterede en vision om blandt andet et nyt fodboldstadion i Aalborg.
Et kæmpestadion til den nordjyske klub som skal rumme op til 30.000 tilskuere med udsigt til landskampe og koncerter i fremtiden. What's not to like?
Tager man de kritiske briller på, så vil man bide mærke i, at AaB, der var repræsenteret af bestyrelsesformand Niels David Nielsen, ikke var konkrete under pressemødet omkring stadionkapaciteten. DBU drømmer om 30.000 på grund af landskampene, men kapacitetsspørgsmålet kunne AaB ikke sige noget om. Til gengæld kunne Niels David Nielsen forklare, at man endnu ikke har drøftet internt i AaB, hvilket behov, de føler, de vil have.
Ukonkret? Det er i hvert fald den følelse, som AaB-fan Lasse Yde Hegnet står tilbage med efter at have overværet pressemødet. Han kalder det for en spændende dag, men også antiklimatisk.
– Jeg havde håbet på, at AaB fyldte mere i den præsentation. Planerne er ukonkrete, der er ikke nogen reel tidshorisont, og der er ikke nogen investering eller penge bag det, lyder hans første dom over visionen.
Han roser tanken, for det vil være godt for byen Aalborg, hvis der kommer et stort stadion samt en stor håndboldhal. Men han er skeptisk omkring, hvor pengene skal komme fra, hvis ikke aktørerne kan få finansiering nok via salg af grundende på væddeløbsbanen. Derfor åbnede pressemødet ifølge ham op for flere spørgsmål end svar.
Lasse Yde Hegnet er vært på podcasten Rød Aalborg, som dækker AaB tæt. Han har de kritiske briller på, og han sender en lille stikpille til bestyrelsesformand Niels David Nielsen, som ifølge ham var uforberedt i dag. Blandt andet kunne Nielsen fortælle, at AaB endnu ikke har drøftet internt, hvilke behov de har i forhold til kapaciteten.
– For nu at gå lidt hårdt til AaB's bestyrelsesformand Niels David Nielsen, så sagde han, at AaB's intentioner er intakte. Jeg ved bare ikke, hvad ambitionerne var – det fortalte han ikke noget om. At de er intakte, må jeg gå ud fra, er fordi de rykkede ned.
– Omvendt kunne han også bekræfte over for Kresten Mosbæk (journalist hos DR Sporten), at AaB ikke har diskuteret kapacitetsspørgsmålet internt. Hvorfor de ikke har gjort det, forstod jeg ikke rigtig lige.
Han mener, at AaB i dag havde en oplagt mulighed for at præsentere et ambitiøst og konkret projekt, som Aalborg Håndbold med Jan Larsen som repræsentant gjorde ved at sige, at de vil være verdens bedste håndboldklub.
– Der har været en fuldstændig oplagt mulighed for at sige: ”Vi er rykket ned. Det er en katastrofe for prøv at se: vi har en stor tilskuerudvikling, se hvad vi kan trække af tilskuere bare i 1. division. Vi har fået nogle af de dygtigste fodboldnørder til at drive vores fodboldafdeling. I skal fandeme bare se løjer. Hvis vi skal udvikle os kommercielt, har vi brug for flere lounges og et større stadion, der er tidssvarende. Selvfølgelig skal vi have det, selv om vi er i 1. division, for der ved alle og enhver, at vi ikke hører til".
– Man havde solgt det her projekt meget bedre med de sætninger. Til fans, til potentielle investorer og til omverden i det hele taget. Nu står man og fedter lidt med det, og det er sgu ikke så godt, lyder dommen.
Det vil være min frygt
Han tvivler stærkt på, at stadionkapaciteten kommer op på de 30.000, som DBU drømmer om, medmindre fodboldunionen selv kommer og afleverer en pokkers masse penge til det. Faktisk er han i tvivl om, hvorvidt der overhovedet kommer et stadion.
Frygter man som fan et halvtomt stadion, hvis det her går igennem?
– Ja selvfølgelig gør man det, men med det, jeg ser i dag, er jeg ikke sikker på, om der kommer et nyt stadion. Det vil da være min frygt, og det var derfor jeg til at starte med, da jeg hørte om planerne, argumenterede imod, at det var nødvendigt, for jeg kan ikke se, hvorfor AaB har brug for 10.000 ekstra tomme pladser.
– Men jeg kan godt købe idéen, hvis man gerne vil være ambitiøs og skubbe til den her vare, fordi fodbolden er blevet cool at gå til. Men 15-20.000 kapacitet eller 30.000 kapacitet, så skal man finde en løsning, hvor man kan lukke de øverste dele af.
Han slår fast, at han vil være ked af, hvis man kun får udnyttet 40-50 procent af kapaciteten, hvis det en dag bliver virkelighed. Til gengæld ser han behovet for at udvide den nuværende kapacitet på 13.500, selv om det kan tælles på én hånd de seneste 15 år, hvor mange gange AaB har haft udsolgt. Flere kommer nemlig til fodbold disse år, og klubberne er blevet bedre til at holde dem der. Det vigtigste er for ham faciliteterne, for det er der, konkurrenterne rykker.
– Kig på hvad FC Midtjylland bygger – det er ikke nye siddepladser, men flere lounges, siger han som eksempel, inden han konkluderer:
– Jeg synes, at 20.000 havde givet mening ambitionsmæssigt og så sige, at det er måske for stort, i forhold til hvad vi har nu, men vi vil gerne skubbe vores øvre grænse. Det vigtigste for os er dog VIP-faciliteterne.
Visionen er spændende, men lige nu er der ingen tidshorisont på projektet. Sikkert er det, at skulle det blive en realitet, så er det ikke et stadion, der bygges til 1. divisionsfodbold.
Fotos: Getty Images.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
Topscorer færdig
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
Legende med chokmelding
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
Her er Tausons vej i Australian Open
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
AVIS