Belgien var af mange udpeget som en af de mest slagkraftige udfordrere til at vinde verdensmesterskabet. Men allerede efter det indledende gruppespil må stjerner som Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois og Romelu Lukaku rejse hjem.
I den sidste gruppekamp mod Kroatien lykkedes det ikke belgierne at hjemføre de tre point trods et massivt pres mod slutningen, hvor særligt Romelu Lukaku havde flere store målchancer.
Kroatiens viceverdensmestre fik derfor 0-0 mod Belgien, som skulle have brugt en sejr for at gå videre.
Samtidig satte Marokko nemlig punktum for sit imponerende gruppespil ved at vinde 2-1 over Canada, som tager hjem uden point.
Marokko vandt dermed gruppen med syv point og avancerer til turneringens næste fase med Kroatien på andenpladsen.
Det er første gang siden 1986, at Marokko er blandt slutrundens sidste 16 hold.
Belgiske Kevin De Bruyne tiltrak sig tidligere i slutrunden opmærksomhed med sin kommentar om, at belgierne var “for gamle” til at vinde VM.
Og måske var der noget om snakken. I hvert fald fik belgierne det aldrig til at fungere lige så godt, som da holdet for fire år siden tog hjem fra Rusland med VM-bronze.
Det overraskede det meste af fodboldverdenen, da Marokko i sidste uge nedlagde Belgien. Nederlaget satte Belgien under hårdt pres før mødet med Kroatien, men det var ikke et belgisk mandskab, der satte alt på ét bræt fra start.
Et par gange var der optræk til chancer, men holdene vadede ikke ligefrem i store muligheder i en tæt første halvleg.
Mest opmærksomhed fik en situation, hvor Kroatien fik tilkendt et straffespark, som efterfølgende blev annulleret af dommer Anthony Taylor efter videogennemsyn.
I den anden gruppekamp var der anderledes åbne sluser, og Marokko forbedrede omgående sin i forvejen gode position i gruppen.
En fejlaflevering fra Canada-målmand Milan Borjans højre fod blev efter fire minutter opsnappet af Chelsea-spilleren Hakim Ziyech, der takkede for gaven ved at lægge bolden overlegent i et tomt net.
Marokko spillede med stor energi og kom også på 2-0 midtvejs i første halvleg, da Kasper Dolbergs angrebsmakker i Sevilla Youssef En-Nesyri udbyggede med et hårdt spark langs jorden.
VM’s første selvmål stod Marokkos Nayef Aguerd for, og det skabte en anelse spænding før pausefløjtet.
Belgien satte Lukaku ind efter pausen, og så skete der noget.
Han havde med det samme et nærgående hovedstød, og efter en time var han få millimeter fra at blive helt med et skud på indersiden af den ene opstander.
Lukaku skulle få endnu et par store tilbud få meter fra mål, men ind ville bolden bare ikke, og med slutfløjtet forsvandt mange af stjernernes måske sidste chance for at vinde VM.
Marokko behøvede egentlig ikke at vinde for at gå videre, men det lykkedes alligevel holdet at holde canadierne fra fadet i den sidste halvdel af opgøret.
Den tidligere FC København-spiller Atiba Hutchinson gjorde ellers sit for at skabe spænding ved at sende bolden på undersiden af overliggeren.
Desværre for canadierne sprang bolden ned på den forkerte side af målstregen, og deres første gensyn med VM i 36 år blev ingen resultatmæssig succes.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Nu dukker første historie op
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
