Belgien var af mange udpeget som en af de mest slagkraftige udfordrere til at vinde verdensmesterskabet. Men allerede efter det indledende gruppespil må stjerner som Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois og Romelu Lukaku rejse hjem.
I den sidste gruppekamp mod Kroatien lykkedes det ikke belgierne at hjemføre de tre point trods et massivt pres mod slutningen, hvor særligt Romelu Lukaku havde flere store målchancer.
Kroatiens viceverdensmestre fik derfor 0-0 mod Belgien, som skulle have brugt en sejr for at gå videre.
Samtidig satte Marokko nemlig punktum for sit imponerende gruppespil ved at vinde 2-1 over Canada, som tager hjem uden point.
Marokko vandt dermed gruppen med syv point og avancerer til turneringens næste fase med Kroatien på andenpladsen.
Det er første gang siden 1986, at Marokko er blandt slutrundens sidste 16 hold.
Belgiske Kevin De Bruyne tiltrak sig tidligere i slutrunden opmærksomhed med sin kommentar om, at belgierne var “for gamle” til at vinde VM.
Og måske var der noget om snakken. I hvert fald fik belgierne det aldrig til at fungere lige så godt, som da holdet for fire år siden tog hjem fra Rusland med VM-bronze.
Det overraskede det meste af fodboldverdenen, da Marokko i sidste uge nedlagde Belgien. Nederlaget satte Belgien under hårdt pres før mødet med Kroatien, men det var ikke et belgisk mandskab, der satte alt på ét bræt fra start.
Et par gange var der optræk til chancer, men holdene vadede ikke ligefrem i store muligheder i en tæt første halvleg.
Mest opmærksomhed fik en situation, hvor Kroatien fik tilkendt et straffespark, som efterfølgende blev annulleret af dommer Anthony Taylor efter videogennemsyn.
I den anden gruppekamp var der anderledes åbne sluser, og Marokko forbedrede omgående sin i forvejen gode position i gruppen.
En fejlaflevering fra Canada-målmand Milan Borjans højre fod blev efter fire minutter opsnappet af Chelsea-spilleren Hakim Ziyech, der takkede for gaven ved at lægge bolden overlegent i et tomt net.
Marokko spillede med stor energi og kom også på 2-0 midtvejs i første halvleg, da Kasper Dolbergs angrebsmakker i Sevilla Youssef En-Nesyri udbyggede med et hårdt spark langs jorden.
VM’s første selvmål stod Marokkos Nayef Aguerd for, og det skabte en anelse spænding før pausefløjtet.
Belgien satte Lukaku ind efter pausen, og så skete der noget.
Han havde med det samme et nærgående hovedstød, og efter en time var han få millimeter fra at blive helt med et skud på indersiden af den ene opstander.
Lukaku skulle få endnu et par store tilbud få meter fra mål, men ind ville bolden bare ikke, og med slutfløjtet forsvandt mange af stjernernes måske sidste chance for at vinde VM.
Marokko behøvede egentlig ikke at vinde for at gå videre, men det lykkedes alligevel holdet at holde canadierne fra fadet i den sidste halvdel af opgøret.
Den tidligere FC København-spiller Atiba Hutchinson gjorde ellers sit for at skabe spænding ved at sende bolden på undersiden af overliggeren.
Desværre for canadierne sprang bolden ned på den forkerte side af målstregen, og deres første gensyn med VM i 36 år blev ingen resultatmæssig succes.
/ritzau/
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TOPNYHED
