Belgien var af mange udpeget som en af de mest slagkraftige udfordrere til at vinde verdensmesterskabet. Men allerede efter det indledende gruppespil må stjerner som Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois og Romelu Lukaku rejse hjem.
I den sidste gruppekamp mod Kroatien lykkedes det ikke belgierne at hjemføre de tre point trods et massivt pres mod slutningen, hvor særligt Romelu Lukaku havde flere store målchancer.
Kroatiens viceverdensmestre fik derfor 0-0 mod Belgien, som skulle have brugt en sejr for at gå videre.
Samtidig satte Marokko nemlig punktum for sit imponerende gruppespil ved at vinde 2-1 over Canada, som tager hjem uden point.
Marokko vandt dermed gruppen med syv point og avancerer til turneringens næste fase med Kroatien på andenpladsen.
Det er første gang siden 1986, at Marokko er blandt slutrundens sidste 16 hold.
Belgiske Kevin De Bruyne tiltrak sig tidligere i slutrunden opmærksomhed med sin kommentar om, at belgierne var “for gamle” til at vinde VM.
Og måske var der noget om snakken. I hvert fald fik belgierne det aldrig til at fungere lige så godt, som da holdet for fire år siden tog hjem fra Rusland med VM-bronze.
Det overraskede det meste af fodboldverdenen, da Marokko i sidste uge nedlagde Belgien. Nederlaget satte Belgien under hårdt pres før mødet med Kroatien, men det var ikke et belgisk mandskab, der satte alt på ét bræt fra start.
Et par gange var der optræk til chancer, men holdene vadede ikke ligefrem i store muligheder i en tæt første halvleg.
Mest opmærksomhed fik en situation, hvor Kroatien fik tilkendt et straffespark, som efterfølgende blev annulleret af dommer Anthony Taylor efter videogennemsyn.
I den anden gruppekamp var der anderledes åbne sluser, og Marokko forbedrede omgående sin i forvejen gode position i gruppen.
En fejlaflevering fra Canada-målmand Milan Borjans højre fod blev efter fire minutter opsnappet af Chelsea-spilleren Hakim Ziyech, der takkede for gaven ved at lægge bolden overlegent i et tomt net.
Marokko spillede med stor energi og kom også på 2-0 midtvejs i første halvleg, da Kasper Dolbergs angrebsmakker i Sevilla Youssef En-Nesyri udbyggede med et hårdt spark langs jorden.
VM’s første selvmål stod Marokkos Nayef Aguerd for, og det skabte en anelse spænding før pausefløjtet.
Belgien satte Lukaku ind efter pausen, og så skete der noget.
Han havde med det samme et nærgående hovedstød, og efter en time var han få millimeter fra at blive helt med et skud på indersiden af den ene opstander.
Lukaku skulle få endnu et par store tilbud få meter fra mål, men ind ville bolden bare ikke, og med slutfløjtet forsvandt mange af stjernernes måske sidste chance for at vinde VM.
Marokko behøvede egentlig ikke at vinde for at gå videre, men det lykkedes alligevel holdet at holde canadierne fra fadet i den sidste halvdel af opgøret.
Den tidligere FC København-spiller Atiba Hutchinson gjorde ellers sit for at skabe spænding ved at sende bolden på undersiden af overliggeren.
Desværre for canadierne sprang bolden ned på den forkerte side af målstregen, og deres første gensyn med VM i 36 år blev ingen resultatmæssig succes.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
