Lukaku kostede dyrt: Belgien er færdige ved VM

Marokko er klar til ottendedelsfinalerne ved VM for første gang i 36 år, mens Belgien overraskende er ude.



Belgien var af mange udpeget som en af de mest slagkraftige udfordrere til at vinde verdensmesterskabet. Men allerede efter det indledende gruppespil må stjerner som Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois og Romelu Lukaku rejse hjem.

I den sidste gruppekamp mod Kroatien lykkedes det ikke belgierne at hjemføre de tre point trods et massivt pres mod slutningen, hvor særligt Romelu Lukaku havde flere store målchancer.

Kroatiens viceverdensmestre fik derfor 0-0 mod Belgien, som skulle have brugt en sejr for at gå videre.

Samtidig satte Marokko nemlig punktum for sit imponerende gruppespil ved at vinde 2-1 over Canada, som tager hjem uden point.

Marokko vandt dermed gruppen med syv point og avancerer til turneringens næste fase med Kroatien på andenpladsen.

Det er første gang siden 1986, at Marokko er blandt slutrundens sidste 16 hold.

Belgiske Kevin De Bruyne tiltrak sig tidligere i slutrunden opmærksomhed med sin kommentar om, at belgierne var “for gamle” til at vinde VM.

Og måske var der noget om snakken. I hvert fald fik belgierne det aldrig til at fungere lige så godt, som da holdet for fire år siden tog hjem fra Rusland med VM-bronze.

Det overraskede det meste af fodboldverdenen, da Marokko i sidste uge nedlagde Belgien. Nederlaget satte Belgien under hårdt pres før mødet med Kroatien, men det var ikke et belgisk mandskab, der satte alt på ét bræt fra start.

Et par gange var der optræk til chancer, men holdene vadede ikke ligefrem i store muligheder i en tæt første halvleg.

Mest opmærksomhed fik en situation, hvor Kroatien fik tilkendt et straffespark, som efterfølgende blev annulleret af dommer Anthony Taylor efter videogennemsyn.

I den anden gruppekamp var der anderledes åbne sluser, og Marokko forbedrede omgående sin i forvejen gode position i gruppen.

En fejlaflevering fra Canada-målmand Milan Borjans højre fod blev efter fire minutter opsnappet af Chelsea-spilleren Hakim Ziyech, der takkede for gaven ved at lægge bolden overlegent i et tomt net.

Marokko spillede med stor energi og kom også på 2-0 midtvejs i første halvleg, da Kasper Dolbergs angrebsmakker i Sevilla Youssef En-Nesyri udbyggede med et hårdt spark langs jorden.

VM’s første selvmål stod Marokkos Nayef Aguerd for, og det skabte en anelse spænding før pausefløjtet.

Belgien satte Lukaku ind efter pausen, og så skete der noget.

Han havde med det samme et nærgående hovedstød, og efter en time var han få millimeter fra at blive helt med et skud på indersiden af den ene opstander.

Lukaku skulle få endnu et par store tilbud få meter fra mål, men ind ville bolden bare ikke, og med slutfløjtet forsvandt mange af stjernernes måske sidste chance for at vinde VM.

Marokko behøvede egentlig ikke at vinde for at gå videre, men det lykkedes alligevel holdet at holde canadierne fra fadet i den sidste halvdel af opgøret.

Den tidligere FC København-spiller Atiba Hutchinson gjorde ellers sit for at skabe spænding ved at sende bolden på undersiden af overliggeren.

Desværre for canadierne sprang bolden ned på den forkerte side af målstregen, og deres første gensyn med VM i 36 år blev ingen resultatmæssig succes.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

FC København tjente millioner tirsdag aften

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Højlund roser FC Københavns fans

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dansk klub har ham på radaren

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Reagerer på katastrofalt rødt kort

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering