Benjamin Schmedes: ‘Flere end Birk var i spil’

Frederik Birks personlighed gjorde en stor forskel for Brøndby i valget af en ny cheftræner.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet. 

Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet. 

– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt. 

– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen. 

– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd. 

– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.

– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han. 

I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.  

– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.



Fælder dom over Norwich-danskere

Salah blev helten for Egypten

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Den værste transfer nogensinde’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

City-ejer sælger klub

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne