Benjamin Schmedes: ‘Flere end Birk var i spil’

Frederik Birks personlighed gjorde en stor forskel for Brøndby i valget af en ny cheftræner.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet. 

Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet. 

– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt. 

– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen. 

– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd. 

– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.

– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han. 

I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.  

– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.







LIVE

TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker

Viborg FF – AGF

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp



LIVE

Superliga-LIVE: Kan få lyndebut

FC København vil hente tidligere stjerne

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre

Manchester United forbereder ‘chokbud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Dansker i rekordtransfer

Køb ham, FCK!

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

Farzam: De er dark horse til mesterskabet

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes

FC Nordsjælland smadrer Valur

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Her kan du se FC Midtjylland mod Bohemians

Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’