Benjamin Schmedes: ‘Flere end Birk var i spil’

Frederik Birks personlighed gjorde en stor forskel for Brøndby i valget af en ny cheftræner.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet. 

Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet. 

– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt. 

– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen. 

– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd. 

– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.

– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han. 

I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.  

– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

‘Thomas Delaney er fortid’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Transferpres på Albert Grønbæk

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Barcelona – Atletico



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Det betyder intet mod Liverpool

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal