(Tipsbladet i Brøndby)
Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet.
Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet.
– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt.
– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen.
– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd.
– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.
– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han.
I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.
– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Moukoko vækker opsigt i udlandet
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT