(Tipsbladet i Brøndby)
Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet.
Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet.
– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt.
– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen.
– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd.
– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.
– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han.
I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.
– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
AVIS