(Tipsbladet i Brøndby)
Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet.
Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet.
– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt.
– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen.
– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd.
– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.
– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han.
I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.
– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Langer ud efter trænerlegende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER
Køber engelsk klub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I chok over Manchester United
MEDIE
631 millioner kroner
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER