Benjamin Schmedes: ‘Flere end Birk var i spil’

Frederik Birks personlighed gjorde en stor forskel for Brøndby i valget af en ny cheftræner.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndby har fundet sin nye cheftræner, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev det Frederik Birk, der fik jobbet. 

Fredag gav både Frederik Birk og fodbolddirektør Benjamin Schmedes interview til pressen efter offentliggørelsen af cheftræneren, og her fortalte tyskeren, at der var flere end den 35-årige tidligere assistenttræner i spil til at stå i front for Superliga-holdet. 

– Du skal ikke kun have én at tale med, det ville ikke være professionelt, som jeg altid efterspørger. Der var selvfølgelig flere navne i spil, men i sidste ende tikkede Frederik af i de fleste bokse, forklarer Benjamin Schmedes, der ikke var i tvivl om, at Frederik Birk skulle ansættes på en lang kontrakt. 

– For det første er du nødt til at finde den rigtige person til den rigtige stilling og på det rigtige tidspunkt, det synes jeg, at vi har gjort her. Vi har fået en person, som vi virkelig føler kan udvikle holdet og truppen. 

– Når du ansætter en person til det, skal du have minimum et mellemlangt, men helst langsigtet sigte. Det er også derfor, at det måske tog lidt længere tid, end man havde forventet, for Frederik var hele tiden tilgængelig i klubben på forhånd. 

– Det er et langsigtet forhold, som vi gerne ville have, og for os gør det ingen forskel for, hvordan vi arbejder sammen, hvad der står af antal år på papiret.

– Det handler mere om klarhed og tillid. Jeg kan ikke se fordelen i at kommunikere ud, hvor lang kontrakten er, men I kan være sikre på, at det er baseret på en langsigtet løsning, forklarer han. 

I Frederik Birk har Brøndby til forskel fra Jesper Sørensen fået en meget udadvendt cheftræner, og Benjamin Schmedes pointerer, at det var hans personlighed, der gav ham og Brøndbys ledelse den rigtige fornemmelse.  

– Det var faktisk også en del af den proces, vi var i. For når du ansætter en ung træner, så skal du vide, at når det blæser, så står han der stadig. Jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det – uanset erfaring eller alder. Det er virkelig også noget, jeg var imponeret af. Det handler aldrig om alder eller erfaring, det handler om personlighed, understreger Benjamin Schmedes.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Det er Superligaens svar på en odder

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens