RANDERS (Tipsbladet): For første gang siden 2012 lykkedes det fredag Randers FC at få krammet på FC Midtjylland, da kronjyderne slog mestrene med 2-1.
At det endelig lykkedes at få brudt komplekset mod FC Midtjylland betyder dog ikke, at Rasmus Bertelsen og co. finder champagneflaskerne frem.
– Den skal fejres med træning i morgen og en god evaluering, og så kigger vi frem mod Farum, lød meldingen således fra Randers-cheftræneren, da han efter kampen mødte Tipsbladet og den øvrige presse og blev spurgt, hvordan sejren skulle fejres.
Det betyder ikke noget ekstra, at det nu endelig lykkedes at slå FC Midtjylland, mener Bertelsen.
– Nej, det betyder ikke noget. Der er jo ikke mange af spillerne, der går igen. Træneren er også skiftet mange gange. Det er min gode ven, der står i det andet tekniske felt (Thomas Thomasberg, red.). Det betyder altså ikke mere at vinde over ham. Det er præstationen og sejren, jeg glæder mig over, lød det fra Rasmus Bertelsen, der var særdeles begejstret over sit mandskab:
– Jeg synes, at det var en fortjent sejr. Jeg synes, at første halvleg var uhyggeligt overbevisende, i forhold til den game plan vi havde lagt. Vi overrumpler dem. Måske var det værdien af at have dummet sig derovre sidste gang (Randers tabte 4-2 i Herning for nogle uger siden, red.), at vi vidste noget om hvad vi i hvert fald ikke skulle gøre. Så det, som vi skruede på i dag, virkede perfekt. Jeg synes, at vi holder dem skakmat i store dele af første halvleg.
‘Lidt en magtdemonstration’
Rasmus Bertelsen havde til dagens kamp rystet posen lidt ved at starte med folk som Sabil Hansen, Laurits Pedersen og Norman Campbell.
– Det var taktiske tilvalg mest, i forhold til at bringe deres kompetencer ind. Noget afviklingstempo i aktionerne og så selvfølgelig Campbells fart bag deres bagkæde, hvor han kunne udfordre deres venstre forsvarsside, lød det fra Rasmus Bertelsen.
19-årige Laurits Pedersen fik sin startdebut i Superligaen, og Rasmus Bertelsen var klar med stor ros til midtbanespilleren.
– Det var overbevisende. Lidt en magtdemonstration af en U19-spiller at gå ind og få sin første Superliga-start i den her kulisse og så levere sådan en kamp, som han gjorde.
Afslutningsvist havde Rasmus Bertelsen også en lille hilsen til dem, der måske ikke har troet på, at Randers skulle spille den store rolle i Mesterskabsspillet.
– Hvis der var nogen, der gik rundt og troede, at Randers var på vej på ferie og at vi bare tæller ned til hvornår vi kan komme af sted, så kan de tro om igen. Vi ved godt, at det ikke er hvert år, at vi kommer til at have et ærligt skud på at få en tredje- eller fjerdeplads, men vi har bragt os i den situation i år, og den kommer vi til at tage vare på så godt som vi overhovedet kan. Vi kommer til at jagte den mulighed hele vejen, lød det fra Rasmus Bertelsen.
Den næste kamp for Randers FC er på udebane mod FC Nordsjælland på søndag i næste uge.
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Tadej vil gerne – holdet siger nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
Kæmper mod uret
Derfor vinder Brøndby ikke guld
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
EKSKLUSIVT
– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
Tidligere spansk mester suspenderet
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden