RANDERS (Tipsbladet): For første gang siden 2012 lykkedes det fredag Randers FC at få krammet på FC Midtjylland, da kronjyderne slog mestrene med 2-1.
At det endelig lykkedes at få brudt komplekset mod FC Midtjylland betyder dog ikke, at Rasmus Bertelsen og co. finder champagneflaskerne frem.
– Den skal fejres med træning i morgen og en god evaluering, og så kigger vi frem mod Farum, lød meldingen således fra Randers-cheftræneren, da han efter kampen mødte Tipsbladet og den øvrige presse og blev spurgt, hvordan sejren skulle fejres.
Det betyder ikke noget ekstra, at det nu endelig lykkedes at slå FC Midtjylland, mener Bertelsen.
– Nej, det betyder ikke noget. Der er jo ikke mange af spillerne, der går igen. Træneren er også skiftet mange gange. Det er min gode ven, der står i det andet tekniske felt (Thomas Thomasberg, red.). Det betyder altså ikke mere at vinde over ham. Det er præstationen og sejren, jeg glæder mig over, lød det fra Rasmus Bertelsen, der var særdeles begejstret over sit mandskab:
– Jeg synes, at det var en fortjent sejr. Jeg synes, at første halvleg var uhyggeligt overbevisende, i forhold til den game plan vi havde lagt. Vi overrumpler dem. Måske var det værdien af at have dummet sig derovre sidste gang (Randers tabte 4-2 i Herning for nogle uger siden, red.), at vi vidste noget om hvad vi i hvert fald ikke skulle gøre. Så det, som vi skruede på i dag, virkede perfekt. Jeg synes, at vi holder dem skakmat i store dele af første halvleg.
‘Lidt en magtdemonstration’
Rasmus Bertelsen havde til dagens kamp rystet posen lidt ved at starte med folk som Sabil Hansen, Laurits Pedersen og Norman Campbell.
– Det var taktiske tilvalg mest, i forhold til at bringe deres kompetencer ind. Noget afviklingstempo i aktionerne og så selvfølgelig Campbells fart bag deres bagkæde, hvor han kunne udfordre deres venstre forsvarsside, lød det fra Rasmus Bertelsen.
19-årige Laurits Pedersen fik sin startdebut i Superligaen, og Rasmus Bertelsen var klar med stor ros til midtbanespilleren.
– Det var overbevisende. Lidt en magtdemonstration af en U19-spiller at gå ind og få sin første Superliga-start i den her kulisse og så levere sådan en kamp, som han gjorde.
Afslutningsvist havde Rasmus Bertelsen også en lille hilsen til dem, der måske ikke har troet på, at Randers skulle spille den store rolle i Mesterskabsspillet.
– Hvis der var nogen, der gik rundt og troede, at Randers var på vej på ferie og at vi bare tæller ned til hvornår vi kan komme af sted, så kan de tro om igen. Vi ved godt, at det ikke er hvert år, at vi kommer til at have et ærligt skud på at få en tredje- eller fjerdeplads, men vi har bragt os i den situation i år, og den kommer vi til at tage vare på så godt som vi overhovedet kan. Vi kommer til at jagte den mulighed hele vejen, lød det fra Rasmus Bertelsen.
Den næste kamp for Randers FC er på udebane mod FC Nordsjælland på søndag i næste uge.

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

“Et kup” at hente dansk angriber

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Aflyser sommerferien

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Diogo Jota død i trafikulykke

Så eftertragtet er Morten Frendrup

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Lover transfers

Er han Viborgs næste cheftræner?

FCK-kamp afblæst

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Dansk Wimbledon-sensation

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Iberisk derby med få mål

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Forhandler om Yussuf Poulsen