Bidstrup og Daramy uenige: Klart rødt kort

Mads Bidstrup og Mohamed Daramy var enige om, at der skulle have været faldet et rødt kort i topkampen. De var dog ikke enige om hvilken spiller, som skulle have haft et tidligt bad.



Tænding og høj intensitet var nogle af overskrifterne fra en hæsblæsende topkamp mellem FC København og FC Nordsjælland.

Hjemmeholdet trak det længste strå, da indskiftede Diogo Goncalves ti minutter før tid afgjorde kampen til slutresultatet 2-1. Forud for scoringen var der et hav af dueller og syv gule kort.

Nogle af kampens aktører mente sågar, at de gule kort skulle veksles til røde. Det fortæller Mohamed Daramy til den skrevne presse efter kampen.

– Jeg synes, at han [Mads Bidstrup, red.] skulle have været sendt ud efter en halv time. Sådan er det, og vi har vores dueller undervejs i kampen.

– Mig og Bidstrup er gode venner. Jeg elsker den dreng, men når vi er på banen, så går vi til den, og han skal selvfølgelig også gå til mig. Ingen sparer på noget under kampen. Vi har vores dueller, og det er fedt at kunne spille mod ham.

Mads Bidstrup, 22 år, fik et gult kort midtvejs i første halvleg, men allerede efter få minutter flirtede midtbanedynamoen med en advarsel. Jakob Kehlet undlod dog at hive et gult kort op af lommen efter en holdeforseelse på Daramy.

I det hele taget lænede flere spillere sig op af et rødt kort. Det mente Mads Bidstrup også efter nederlaget til FC København.

– Jeg synes, at de har en enkelt, som også godt kunne give en rød billet.

Er det Haraldsson?

– Ja, det synes jeg. Han har lige fået et gult kort og kommer for sent. Jeg synes, at det er lidt den samme situation, som jeg får gult kort for. Det må dommeren dømme, og det skal ikke tage noget fra præstationen i dag.
GettyImages-1250563661

Hakon Arnar Haraldsson fik efter 35 minutter et gult kort for at stoppe Ernest Nuamah i en kontra. Få øjeblikke senere bankede han ind i Mads Bidstrup, men igen forblev Jakob Kehlets røde kort i baglommen.

FC København kryber med sejren over FC Nordsjælland i den samlede stilling, hvor man nu er to point foran Farum-klubben. Dermed har Johannes Hoff Thorups tropper formøblet et forspring på ni point, som man havde før forårssæsonen begyndte.

Alligevel ryster man ikke på hånden i FC Nordsjælland.

– Jeg ville have været meget bekymret, hvis vi var gået ud i dag og leveret en indsats, som vi ikke kan være tilfredse med. Resultatet er utilfredsstillende, men præstationen er ganske udemærket. Jeg synes, det er en meget lige kamp. Det er selvfølgelig irriterende, at vi ikke lige får prikket den ind til 2-0, og så skal vi kigge på, at vi lukker to mål ind, siger Mads Bidstrup.

I afspilleren ovenfor kan du se situationen, hvor Mads Bidstrup mener, at Hakon Arnar Haraldsson skulle have haft sit andet gule kort.





Quiz til kampen er tilbage – se med klokken 20.45




► LIVE

LIVE: FCK-profil ramt af kyssesyge

Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’

Brøndby blandt verdens mest intense hold

‘Han har altid været et problem for Portugal’

‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?

– Så er han nok færdig Manchester United!

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Her kan du se LASK mod Liverpool

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Her kan du se AS Roma mod Real Madrid

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’

Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’