Bielsa hjælper Superliga-es: Tror vi bliver mestre

FC Midtjyllands Emiliano Martínez har solid støtte fra hjemlandet.



IKAST (Tipsbladet): Efter en lang genoptræning og måneders knokleri med at komme tilbage på banen, har FC Midtjyllands Emiliano Martínez kæmpet sig tilbage i FC Midtjyllands startopstilling.

I de seneste tre kampe er den 24-årige midtbanespiller startet inde, og han ligner også en oplagt spiller til torsdagens topkamp i Parken, hvor der sandsynligvis bliver god brug for oprydning på midtbanen og skærmning af forsvaret mod et veloplagt hjemmehold.

Det var et slid for Martínez at komme tilbage på holdet fra sin skade, og for midtbane-profilen fra Uruguay er det perfekt at skulle spille noget, der ligner en direkte duel om guldet i Parken, hvor FC Midtjylland kan gøre sig selv til klar guldfavorit ved at vinde.

– Jeg er virkelig glad for at være tilbage [i startopstillingen], og det er også, hvad jeg havde forventet. Nu har vi tre kampe igen, hvor hver kamp bliver en finale. Og det er vi klar på, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.

Martínez var en profil på FC Midtjylland-holdet især i efteråret 2022, og han har ikke prøvet at tabe til FC København.

– Jeg har fået gode resultater mod dem, og jeg forventer en god kamp igen. Jeg ser virkelig frem til det, siger Emiliano Martínez.

– Jeg synes, jeg er 100 procent på toppen igen. Og jeg presser hårdt på for, at det fortsætter sådan her. Det har både været en drøm og det, vi har arbejdet for. Det ville være så godt at blive mester med FC Midtjylland, som vi har knoklet for hele sæsonen. Jeg tror, at vi bliver mestre, siger FC Midtjylland-profilen.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er glad for, at midtbanespilleren igen er i omdrejninger.

– Han er hurtig, han er dygtig uden bolden og kommer i mange dueller, hvoraf han vinder rigtig mange. Han kan stadig lære at diktere mere i kampene i forhold til, hvilke faser, vi er. Men jeg synes, det har klædt os, at vi har haft ham tilbage i de seneste runder, siger Thomas Thomasberg.

Verdensberømt støtte
Det kan i det hele taget blive en særdeles spændende fodbold-sommer for Emiliano Martínez.

Hjemme i Uruguay overtog den argentinske træner-stjerne Marcelo Bielsa landstrænerjobbet for præcis et år siden, og en af den indflydelsesrige træners første tiltag var at hive Emiliano Martínez ind omkring landsholdet.

Martínez var ifølge Tipsbladets oplysninger snublende tæt på at blive udtaget til Uruguays landskampe i Europa i marts, da Bielsa er meget opsat på at Martínez ind på midtbanen, og trods det lange skadesfravær og genoptræningen og de mange store fodboldnavne, der også skal holdes øje med i Europa, har Bielsa og hans trænerstab prioriteret at holde kontakten med den 24-årige midtbanespiller i Superligaen.

– Der er ikke noget, der er sikkert, men jeg er med i bruttotruppen og tror helt sikkert, jeg kommer med. Jeg taler løbende med trænerne og staben. De har givet mig gode tips i videoer og omkring ernæring. Det vil virkelig være en drøm for mig at være med til Copa América. Jeg føler mig virkelig klar på de næste uger og måneder med FC Midtjylland og derefter landsholdet, siger Emiliano Martínez.

Uruguay har træningskampe mod Costa Rica og Mexico i begyndelsen af juni og møder i gruppespillet ved Copa América Panama, Bolivia og værtsnationen USA.

Marcelo Bielsa er en af de mest indflydelsesrige trænere i de seneste 20 år, hvor han har været landstræner for Argentina og Chile og cheftræner i Athletic Bilbao, Marseille, Lazio, Lille og Leeds.





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt



Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK



Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 



FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker