Bielsa hjælper Superliga-es: Tror vi bliver mestre

FC Midtjyllands Emiliano Martínez har solid støtte fra hjemlandet.



IKAST (Tipsbladet): Efter en lang genoptræning og måneders knokleri med at komme tilbage på banen, har FC Midtjyllands Emiliano Martínez kæmpet sig tilbage i FC Midtjyllands startopstilling.

I de seneste tre kampe er den 24-årige midtbanespiller startet inde, og han ligner også en oplagt spiller til torsdagens topkamp i Parken, hvor der sandsynligvis bliver god brug for oprydning på midtbanen og skærmning af forsvaret mod et veloplagt hjemmehold.

Det var et slid for Martínez at komme tilbage på holdet fra sin skade, og for midtbane-profilen fra Uruguay er det perfekt at skulle spille noget, der ligner en direkte duel om guldet i Parken, hvor FC Midtjylland kan gøre sig selv til klar guldfavorit ved at vinde.

– Jeg er virkelig glad for at være tilbage [i startopstillingen], og det er også, hvad jeg havde forventet. Nu har vi tre kampe igen, hvor hver kamp bliver en finale. Og det er vi klar på, siger Emiliano Martínez til Tipsbladet.

Martínez var en profil på FC Midtjylland-holdet især i efteråret 2022, og han har ikke prøvet at tabe til FC København.

– Jeg har fået gode resultater mod dem, og jeg forventer en god kamp igen. Jeg ser virkelig frem til det, siger Emiliano Martínez.

– Jeg synes, jeg er 100 procent på toppen igen. Og jeg presser hårdt på for, at det fortsætter sådan her. Det har både været en drøm og det, vi har arbejdet for. Det ville være så godt at blive mester med FC Midtjylland, som vi har knoklet for hele sæsonen. Jeg tror, at vi bliver mestre, siger FC Midtjylland-profilen.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er glad for, at midtbanespilleren igen er i omdrejninger.

– Han er hurtig, han er dygtig uden bolden og kommer i mange dueller, hvoraf han vinder rigtig mange. Han kan stadig lære at diktere mere i kampene i forhold til, hvilke faser, vi er. Men jeg synes, det har klædt os, at vi har haft ham tilbage i de seneste runder, siger Thomas Thomasberg.

Verdensberømt støtte
Det kan i det hele taget blive en særdeles spændende fodbold-sommer for Emiliano Martínez.

Hjemme i Uruguay overtog den argentinske træner-stjerne Marcelo Bielsa landstrænerjobbet for præcis et år siden, og en af den indflydelsesrige træners første tiltag var at hive Emiliano Martínez ind omkring landsholdet.

Martínez var ifølge Tipsbladets oplysninger snublende tæt på at blive udtaget til Uruguays landskampe i Europa i marts, da Bielsa er meget opsat på at Martínez ind på midtbanen, og trods det lange skadesfravær og genoptræningen og de mange store fodboldnavne, der også skal holdes øje med i Europa, har Bielsa og hans trænerstab prioriteret at holde kontakten med den 24-årige midtbanespiller i Superligaen.

– Der er ikke noget, der er sikkert, men jeg er med i bruttotruppen og tror helt sikkert, jeg kommer med. Jeg taler løbende med trænerne og staben. De har givet mig gode tips i videoer og omkring ernæring. Det vil virkelig være en drøm for mig at være med til Copa América. Jeg føler mig virkelig klar på de næste uger og måneder med FC Midtjylland og derefter landsholdet, siger Emiliano Martínez.

Uruguay har træningskampe mod Costa Rica og Mexico i begyndelsen af juni og møder i gruppespillet ved Copa América Panama, Bolivia og værtsnationen USA.

Marcelo Bielsa er en af de mest indflydelsesrige trænere i de seneste 20 år, hvor han har været landstræner for Argentina og Chile og cheftræner i Athletic Bilbao, Marseille, Lazio, Lille og Leeds.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Danske tenniskvinder rykker ned

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova