Så mange mio. har BIF søgt om i coronakompensation

Superliga-klubben offentliggør, at den regner med få 59 millioner kroner af staten i coronakompensation.



De danske mestre fra Brøndby IF er netop kommet med kvartalsmeddelelse for 3. kvartal 2021, og i den fremgår det, at selskabet har fået millioner af kroner i hjælpepakker fra staten i forbindelse med den langvarige coronanedlukning. Og at den regner med at få endnu flere.

Fra 6. marts 2020 til 30. juni 2021 har selskabet ansøgt om 59 millioner kroner i kompensationsordninger i forbindelse med coronanedlukningen, der blandt andet betød, at der i en lang periode sidste år samt i foråret ikke kunne komme tilskuere på stadion.

Klubben har indtægsført de 59 millioner kroner, hvoraf der indtil videre er udbetalt 25 millioner kroner af Erhvervsstyrelsen. 17 millioner er indtægtsført i første halvår af 2021, og så må man i øvrigt formode, at en stor del af de 59 millioner kroner er fra 2020, hvor der var en langvarig nedlukning, der også gik ud over fodboldklubbernes indtægtsmuligheder.

– Brøndby IF´s resultatforventning for 2021 er forsat behæftet med usikkerhed. Brøndby IF kan bl.a. i den resterende del af året blive påvirket af eventuelle nye COVID-19 relaterede restriktioner, ligesom der er væsentlig usikkerhed forbundet med kompensationsordninger ift. COVID-19.

– Brøndby IF har indtægtsført i alt 59 mio. kr. i perioden 6. marts 2020 til 30. juni 2021 i forbindelse med forskellige COVID-19 kompensationsordninger. Heraf er 17 mio. kr. indtægtsført i 1. halvår 2021. 25 mio. kr. er indtil videre udbetalt af Erhvervsstyrelsen. Det samlede beløb på 59 mio. kr. svarer til hvad Brøndby IF har ansøgt for perioden 6. marts 2020 til 30. juni 2021.

– Det samlede ansøgte kompensationsbeløb er indtægtsført fuldt ud idet selskabet, med basis i vejledningerne for disse kompensationsordninger, mener at være berettiget til at modtage de ansøgte beløb. Den endelige afgørelse af kompensationens størrelse beror på Erhvervsstyrelsens sagsbehandling, som fortsat pågår. Indtil den endelige slutafregning og evt. efterfølgende revision kan der derfor være usikkerhed om de indregnede beløb. Der er derfor en risiko for, at Erhvervsstyrelsen kan afvise en ansøgning eller anmode om en hel eller delvis tilbagebetaling. Herudover er der usikkerhed forbundet med Brøndby IF’s sportslige præstation i 3F Superligaen og Europa League, skriver klubben i kvartalsmeddelelsen.

I samme kvartalsmeddelelse holder Brøndby IF i øvrigt fast i forventningerne til årets regnskab. Det lyder på et overskud i niveauet 65 til 95 millioner kroner. Det skyldes i høj grad, at klubben blev dansk mester i sommer og sikrede sig en plads i Europa League.





LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Stiktosset – her er Delaneys svar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Viser målform før vigtig landskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Forvirret over Superliga-forhandlinger



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Rasmus Højlund revser konkurrent

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører vild transfer-historie

I svime over Pelle Mattsson

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC Midtjylland misser gylden chance

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland