Bisseck efter karriere-kaos: AGF er en stabil klub

Tyske Yann Bisseck mener, at AGF har vist, at de har kontinuitet ved at have den samme træner i fire år.



AGF hentede forud for denne sæson den tyske midterforsvarer Yann Bisseck ind på en lejeaftale, som parterne senere veklsede til en permanent aftale. Dermed er der kommet mere styr på karrieren for ham.

Det fortæller han om i et interview på AGF’s hjemmeside, hvor han kommer ind på, at selvom der har været meget modgang for ham, så skal man ikke give op.

– Når man bliver professionel som meget ung, så tror mange, at det måske kun går op og frem efter din debut. Men jeg var en del skadet og havde trænere, der ikke ville bruge unge spillere. Men jeg har hele tiden troet på mig selv og på mine evner, og det var også derfor jeg kom til AGF, siger han og fortsætter:

– Det var den bedste mulighed for mig til at tage det næste skridt. Jeg har været uheldig med skader og meget kaos, men her er der meget kontinuitet. AGF har haft den samme træner i fire år, og det er jeg ikke vant til. Så det er en stabil klub og et godt miljø, og her er rammerne perfekte til, at man kan udvikle sig som ung fodboldspiller, lyder det fra Bisseck.

Han peger i den forbindelse på, at AGF er et skridt i den rigtige retning for ham, og at han nu har bevist, at han var klar til førsteholdsfodbold. I det hele taget er han faldet godt til i det østjyske.

– Vi har en god trup og gode folk omkring os i perfekte rammer og med gode faciliteter for os spillere, så det gik hurtigt med at føle sig godt tilpas og falde til. Det svære har egentligt været at vænne sig til en ny liga. Jeg har været i flere forskellige lande, så udfordringen er de nye systemer og forstå, hvordan man skal spille mod angribere her i landet, for angribere spiller forskelligt i de forskellige lande, fortæller tyskeren.

Selvom det er gået godt for Bisseck, så er aarhusianerne ikke helt på det niveau, som de kunne være. Læs mere om det her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay