Bitter Jacob Neestrup: Det er rigtigt ærgerligt

Jacob Neestrup er efter nederlaget til Sparta Prag ærgerlig over, at Denis Vavros tidlige udvisning ændrede de planer, der var blevet lagt for flere spillere inden kampen.



FC København spillede i eftermiddag årets anden kamp, da de danske mestre var en tur i Tjekkiet for at møde Sparta Prag i en testkamp. 

Brian Priskes tropper kom foran 1-0 efter 17 minutter, og efter 25 minutter blev ondt værre for 'Løverne', da Denis Vavro efter en voldsom tackling blev præsenteret for et direkte rødt kort. 

Sparta Prag fik i slutningen af anden halvleg øget til slutresultatet 2-0, og efter sidste fløjt var cheftræner Jacob Neestrup selvsagt ikke i højt humør. 

– Det var ikke fantastisk. Det var det ikke. Men vi fik trænet det at spille 10 mod 11, og at gøre det ud fra et udgangspunkt, hvor vi ligesom siger 'okay, vi har et resultat, lad os vaske tavlen ren til anden halvleg'. Når jeg siger 'vi har et resultat', så var det det, vi spillede anden halvleg på. Og vi gjorde det fornuftigt der, lød det fra Jacob Neestrup til FCK TV. 

– Men jeg synes, at de første 20 minutter, hvor vi spiller 11 mod 11, der er der stadigvæk lidt rust, der skal bankes af. Og det må vi jo arbejde henimod, og nu har vi en god træningsuge, hvor vi kan få arbejdet på det. Og så er der AGF. 

Trods nederlaget var det dog godt for FC København at blive testet mod en svær modstander, lød det fra Neestrup, der dog primært var ærgerlig over, at det røde kort ændrede mange af planerne, der var blevet lagt inden kampen. 

– Det var et godt match, for vi spiller mod et topkynisk hold, som arbejder stinkende hårdt, og som er rigtig gode til det, de kan. De har nogle nuancer i deres spil, som vi også kommer til at møde i Superligaen. Så er det klart, at det med at spille 10 mod 11, det kan jo ske. Så det er, hvad det er.

– Men det, der er rigtigt ærgerligt ved det, det er, at der er nogle spillere, der fik ødelagt den plan, der var blevet lagt for dem, i forhold til spilletid. Og der må jeg sige, at det er faktisk det, der fylder mest for mig lige nu. Det er bittert, det må jeg bare sige, lød det fra Neestrup. 

FC Københavns næste testkamp er på lørdag klokken 14.00 mod AGF. 





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Forbereder bud på 970 mio.

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Barcelona køber VM-angriber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar