Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.
Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag.
Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland.
– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.
Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.
– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.
Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.
LIVE
LIVE: Her er James Bogeres reaktion på helterolle
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
