Bjelland: Han var røv og nøgler til træning i FCK

Dame N’Doye var lige så elendig til træning, som han var fantastisk i kampene for FC København, fortæller Andreas Bjelland.



Dame N’Doye er ikke bare et godt bud på den bedste angriber i FC Københavns historie. Han fortjener også at være med i betragtning, når man diskuterer den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.

Senegaleseren formåede at levere varen søndag efter søndag for FC København, men i hans anden periode i klubben fra 2018 til 2020 var han tilsvarende dårlig fra mandag til lørdag. 

Det fortæller hans daværende holdkammerat Andreas Bjelland. 

– Han er en vild, vild type og en fantastisk fyr. Han var den dårligste til træning hele ugen, og jeg tror, at han fik særbehandling af alle. Folk accepterede det, fordi han var den type, han var, og fordi han lavede mål for os. Han var som sagt røv og nøgler til træning, men så snart kampene startede, stod han der. Du kunne ikke sætte en finger på noget, siger Andreas Bjelland i Start 11’eren på Discovery+.

Dame N’Doye vendte retur til FC København i sommeren 2018 – samme år som Andreas Bjelland skrev kontrakt med løverne – og midtstopperen lægger ikke skjul på, at hans første indtryk var, at FCK havde hentet katten i sækken.

– Han spillede kant i Rusland, og Ståle hentede ham hjem på lidt af en kupon. Man vidste ikke helt, hvad det var. I starten tænkte jeg “hold kæft, han er dårlig, det her bliver aldrig godt”. Så lavede han tre mål mod AaB i én af mine første kampe. Så må man bare lette på hatten, lyder det fra Bjelland.

Dame N’Doye har sammenlagt spillet 217 kampe og scoret 118 mål for FC København. Den 36-årige senegaleser har været klubløs siden bruddet med FCK for mere end et år siden.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’