FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet.
Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.
Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.
– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han.
Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.
Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.
– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.
– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.
Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.
– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland.
Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.