FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet.
Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.
Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.
– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han.
Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.
Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.
– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.
– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.
Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.
– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland.
Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFER