Bjelland har ikke glemt FCK: Har skrevet til nogle

Andreas Bjelland tager også hatten af for Jacob Neestrup, efter at den unge cheftræner har sikret FC København det danske mesterskab.



FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet. 

Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.

Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.

– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han. 

Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.

Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.

– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.

– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.

Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.

– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland. 

Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fortryder FC Barcelona-transfer

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Freiburg – Aston Villa