FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet.
Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.
Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.
– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han.
Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.
Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.
– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.
– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.
Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.
– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland.
Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED