Bjelland har ikke glemt FCK: Har skrevet til nogle

Andreas Bjelland tager også hatten af for Jacob Neestrup, efter at den unge cheftræner har sikret FC København det danske mesterskab.



FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet. 

Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.

Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.

– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han. 

Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.

Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.

– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.

– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.

Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.

– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland. 

Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

OB siger farvel til seks spillere

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Chelsea – Manchester United

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Helt vild med Brøndby-profil

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere