Bjelland har ikke glemt FCK: Har skrevet til nogle

Andreas Bjelland tager også hatten af for Jacob Neestrup, efter at den unge cheftræner har sikret FC København det danske mesterskab.



FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet. 

Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.

Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.

– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han. 

Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.

Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.

– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.

– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.

Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.

– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland. 

Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.





Klart svar om Tonni Adamsen




LIVE

TransferLIVE: Klar transfermelding fra AGF

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Brøndby meldes tæt på dansk profil

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil