FC København og FC Nordsjælland sætter sig på henholdsvis første- og andenpladsen i Superligaen, og udover at dele "FC" i klubnavnet, så har begge klubber også vundet mesterskaber med Andreas Bjelland på holdet.
Han fik sit helt store gennembrud i FC Nordsjælland, hvor han peakede med at vinde det danske mesterskab i 2012. Da han så vendte retur til dansk fodbold, efter seks år i udlandet, var det til FC København, med hvem han vandt det danske mesterskab i 2019.
Han har altså en fortid i begge klubber, men det er ikke sådan, at Andreas Bjelland har siddet på kanten af sofaen, hver gang de har været i aktion i denne sæson, i ren spænding over, hvem der ville løbe med guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg må ærligt indrømme, at det ikke har været noget, som har fyldt vildt meget for mig. Selvfølgelig betyder klubberne meget for mig på hver sin måde. Og de spillere, der er, og de folk, der er omkring klubberne.
– Men sådan ned i hvem der lige vinder, eller hvem der lige taber, det skal jeg ærligt indrømme, at jeg ikke bruger så meget tid på, siger han.
Forståeligt nok, med tanke på at Bjelland selv står midt i en intens overlevelseskamp med Lyngby, hvor man kan sikre sig en ny sæson i Superligaen, hvis man får flere point end AaB.
Men tilbage til Superliga-guldet. Der var stor jubel blandt FCK-spillerne, da man mandag sikrede sig guldmedaljerne, efter at FC Nordsjælland kollapsede på Brøndby Stadion, og Andreas Bjelland har da også skrevet til nogle af dem, som han fortsat har et venskab med i hovedstadsklubben.
– Jeg snakker stadig med nogle af spillerne derude engang imellem. Jeg har også skrevet til nogle af dem på vennebasis, siger han uden at sætte navn på hvilke personer, der er tale om.
– Det behøver jeg ikke. Der er nogen, jeg snakker mere med end andre derinde. Nogle, der er på vej videre. Nogle, der er solgt. Der er stadig nogle, som er der, som jeg har spillet med dengang, og som jeg stadig har kontakt med.
Han er dog ikke bleg for at hylde Jacob Neestrup, som overtog styringen i efteråret efter en rædselsfuld sæsonstart, og som lynhurtigt har rettet skuden op og gjort FCK-holdet til et mesterhold.
– Hatten af for Neestrup, det er et fantastisk stykke arbejde, han har gjort. Så der er da klart nogen, som man under det rigtig meget. De har selvfølgelig også haft en svær periode, men hatten af for, at de bliver danske mestre, siger Andreas Bjelland.
Andreas Bjelland nåede at være på kontrakt i FC København i fire år.
LIVE
LIVE: Han er Tottenhams ønsketræner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Dybt bekymret over VM i USA
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Ser I med, Brøndby?
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT