Bjelland havde tung aften i Brøndby: Fatal fejl fra mig

FCK-stopperen Andreas Bjelland nægter at opgive kampen om at indhente FCM, selv om han kostede to point.



Nogle fejl er værre end andre.

Og Andreas Bjelland erkendte, at det var en af de slemme fejl, han leverede i søndagens 1-1-kamp ude mod Brøndby.

FCK var foran 1-0, inden Bjelland i det 90. minut lagde bolden for kort tilbage til sin keeper, Karl-Johan Johnsson.

Brøndby-angriberen Mikael Uhre tog imod gaven og udnyttede den til at skaffe Brøndby det ene point.

Bjelland stillede sig efterfølgende op og tog ansvar for brøleren.

– Det er en af de tungere dage. Er det ikke det? Det er ikke sjovt. Så tæt på tre point, og så er jeg skyld i, at det kun blev til et enkelt.

Læs også:AGF slår FC Midtjylland i fantastisk topkamp

– Det er klart, at det – ikke kun for mig selv – men mere for mine holdkammerater og fans ikke er vildt sjovt, siger Bjelland.

Den 31-årige rutinerede stopper er ærgerlig over, at det ikke lykkedes for FCK at holde fast til slut.

– Man laver fejl i fodboldkampe, og man kan lave fejl på kedelige tidspunkter. Og det var det desværre i dag. Det var ikke godt nok.

– Jeg ramte den bare ikke ordentligt. Det var teknisk ikke godt nok. Jeg ville bare spille den tilbage til Kalle med en pasning, men den fik ikke nok fart.

– Og så var Uhre snu til at samle den op og lige prikke den over Kalle. Det var et dårligt tidspunkt at lave så fatal en fejl, siger Bjelland.

Han nægter dog at give op i kampen om guldet, selv om FC Midtjylland har et solidt forspring ned til FCK.

Læs også:Highlights fra Brøndby-FCK: To sene mål og et mørkerødt kort

– Man skal altid tro på det. Det er stadig muligt, vi har stadig en del kampe tilbage. Vi har dem selv to gange. Der er ingen nemme kampe i det her slutspil.

– Så vi bliver ved med at tro på det. Det havde været lidt sjovere, hvis vi havde fået tre point, siger Bjelland.

FCK-træner Ståle Solbakken sagde efter kampen, at han ikke “orkede” at snakke om guldkampen og kaldte det “fuldstændigt ligegyldigt”.

Nordmanden sammenlignede til gengæld Bjellands brøler med Jesper Olsens fejl i en kamp for Danmark ved VM i 1986 mod Spanien.

– Jeg så det som en klassisk kort tilbagelægning. Det sker jo nogle gange i fodbold. Det skete for Jesper Olsen, og nu skete det for Andreas Bjelland, siger Solbakken.

/ritzau/

Læs også:Brøndby-boss om antal tilskuere: Var I tvivl om, der var 15.000
Læs også:Skuffet Solbakken: Det her skal Daramy gøre bedre
Læs også:Udskældt FCK-kaptajn kommenterer på sin omtalte tackling






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Godt nyt for Jess Thorup

Så er det officielt

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk