Bjelland hylder FCK-profil: Er blevet lidt klogere

Andreas Bjelland ser frem til det snarlige gensyn med FC København og Lyngby-profilen roser samtidig sin gamle makker i løvernes bagkæde.



Andreas Bjelland er tilbage i Superligaen, og det betyder samtidig et snarligt gensyn med klubben, han indtil sidste måned var ejet af.

Om en måneds tid får Lyngby Boldklub således besøg af FC København, og dermed skal Andreas Bjelland op imod klubben, som han i 2019 blev danske mestre med. Tiden i FC København fik dog ikke den mest harmoniske afslutning, idet den tidligere landsholdsspiller røg ud i kulden efter Jess Thorups ankomst i efteråret 2020, hvorefter han sidste sommer blev udlejet til Lyngby Boldklub, som han denne sommer har indgået en permanent aftale med. 

Bjelland har tidligere udtalt, at det blev ‘en børnehave’ i FC København, men inden returen til Superligaen giver Lyngby-profilen nu udtryk for, at han glæder sig til mødet med sin gamle klub. 

– Det bliver fint. Det er ikke noget, jeg har brugt så meget tid på endnu. Jeg har stadig nogle gode kammerater derinde, både spillere og folk omkring holdet. Men jeg tror ikke, at det betyder mere end det. Det er en tidligere arbejdsgiver, et eller andet sted, hvor det måske ikke endte på verdens bedste måde. Så der er også nogle derindefra, som jeg ikke taler så meget med, siger Andreas Bjelland således til Tipsbladet. 

– Så det bliver da sjovt at se dem igen og møde dem. Det er jo lidt sjovere at spille mod FCK end mod nogle af de andre hold, der var i 1. division. Når man har en udebanetur, så er det da sjovere at tage en tur i Parken og spille derinde. Jeg tror bare, at jeg glæder mig til de her kampe. Jeg glæder mig til at blive udfordret på en anden måde nu.

Til august bliver det blandt andet til et gensyn med Bjellands gamle forsvarsmakker, Denis Vavro, som FC København for nyligt hentede tilbage til Superligaen på en permanent aftale. Og slovakken er en spiller, som Andreas Bjelland er glad for at have tilbage i dansk fodbold. 

– Det var jo et fantastisk makkerskab. Vi supplerede hinanden godt. Han var hurtig og kunne tackle folk voldsomt og lave nogle sjove ting en gang imellem. Og jeg kunne prøve at styre ham, så det klappede bare rigtig, rigtig fint det år, vi blev mestre. Og klubben fik en masse penge for ham. Så jeg er da bare glad for at se ham tilbage, siger Andreas Bjelland således.

– Jeg kan se, at spillestilsmæssigt har han ikke ændret sig så meget. Han har stadig noget attitude og gåpåmod og nogle sjove tacklinger en gang imellem, men en fantastisk forsvarsspiller, som de kun får stor, stor glæde af. Han er også blevet ældre og lidt klogere. Så jeg glæder mig til at se, hvor de kan tage det hen i den her sæson, med noget europæisk og sådan. Det bliver interessant.

Lyngby og FC København mødes på Lyngby Stadion fredag den 19. august klokken 19.00.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Enorme Superliga-talenter udtaget

Her er din landsholdstrup, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Overraskende U21-trupudtagelse

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Manchester City – Real Madrid

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse