Bjelland: Jeg hørte “CV” tale om det i en podcast

Andreas Bjelland er med i maskinrummet i Lyngby Boldklub, og han har blandt andet været med til at træffe beslutninger fra den anden side af skrivebordet.



I februar 2018 var Lyngby Boldklub millimeter fra en ny konkurs, men i sidste øjeblik blev klubben reddet, da en række investorer bestående af loyale fans og lokale erhvervsprofiler skød penge ind i klubben. Ejerskabet går under betegnelsen Friends of Lyngby, og Andreas Bjelland har fra første dag været en af personerne i den store gruppe, der udgør klubbens ejere.

Dermed er han en speciel figur i dansk fodbold, for det er temmelig sjældent, at man ser en klubejer være en del af startopstillingen i Superliga-klub; også selvom ejerskabet er delt mellem mange personer.

”Inden jeg kom til Lyngby, var jeg mest med på sidelinjen, fordi jeg syntes, at det var sjovt at deltage. Jeg var ikke med til alt, men jeg fulgte lidt med, og det var spændende at komme til nogle af møderne med Friends of Lyngby for at høre lidt om, hvad der foregik på den anden side af skrivebordet. Det var ikke på grund af pengene, men det var også sjovt at være aktiv i det og være en del af det, stille spørgsmål og vise mit ansigt. Det er jo en flok af mange forskellige mennesker og typer, og mange af dem har jo aldrig været i fodbold,” fortæller Andreas Bjelland, der har budt ind med sin fodboldfaglige knowhow, når Friends of Lyngby har været samlet og diskuteret klubbens ve og vel og fremtid:

”Der er mange af de andre, der ikke har været i en fodboldklub før, og de kender ikke de mekanismer, der er. Jeg hørte en podcast, hvor Carsten V. Jensen også snakkede om, at man altså skal have en feeling med en fodboldklub, et omklædningsrum og sådan noget. Det er bare noget andet end at sælge en pizza eller et andet produkt, som man har bygget op helt fra bunden. Det er to vidt forskellige ting. Det har været spændende at være med på de møder, hvor der er nogle businessfolk, der arbejder med regneark og køreplaner og formularer. Det er bare noget andet, når man arbejder med mennesker, præstationsmiljøer og underholdning for den sags skyld.”

Siden Andreas Bjelland kom til klubben som spiller i sommeren 2021, har der været møder og mailkorrespondancer i Friends of Lyngby, som han ikke har været en del af, fordi han har sin daglige gang i spillertruppen, men egentlig er der ikke meget, der har ændret sig.

”Det er stadig sjovt at være en del af det, og det er sjovt, at mit navn står sammen med de andre, og at jeg er en del af et ejerskab, hvor klubben har flyttet sig fremad. Der er en god udvikling både på og uden for banen og med det nye stadion, der er på vej. Det er en sjov udvikling at være en del af,” siger han.

Læs hele interviewet med Andreas Bjelland i fredagens trykte udgave af Tipsbladet.

Her kommer han også ind på, hvornår det mon er tid til at stille støvlerne på hylden, ligesom han reflekterer over klubbens ageren i januar og det faktum, at mange profiler blev solgt. 

I Tipsbladet fredag får du også en analyse af situationen i Brøndby IF, og så er der fokus på Vejle. Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Tipsbladet_forside_7juli23





Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis




LIVE

TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende

Verdensstjernes søn landet i København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Bliver det Chido Obis store chance?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Topscorer færdig

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

– De lignede lort!

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medie med dyster Dorgu-melding

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Dansker lyner i Italien

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’