I februar 2018 var Lyngby Boldklub millimeter fra en ny konkurs, men i sidste øjeblik blev klubben reddet, da en række investorer bestående af loyale fans og lokale erhvervsprofiler skød penge ind i klubben. Ejerskabet går under betegnelsen Friends of Lyngby, og Andreas Bjelland har fra første dag været en af personerne i den store gruppe, der udgør klubbens ejere.
Dermed er han en speciel figur i dansk fodbold, for det er temmelig sjældent, at man ser en klubejer være en del af startopstillingen i Superliga-klub; også selvom ejerskabet er delt mellem mange personer.
”Inden jeg kom til Lyngby, var jeg mest med på sidelinjen, fordi jeg syntes, at det var sjovt at deltage. Jeg var ikke med til alt, men jeg fulgte lidt med, og det var spændende at komme til nogle af møderne med Friends of Lyngby for at høre lidt om, hvad der foregik på den anden side af skrivebordet. Det var ikke på grund af pengene, men det var også sjovt at være aktiv i det og være en del af det, stille spørgsmål og vise mit ansigt. Det er jo en flok af mange forskellige mennesker og typer, og mange af dem har jo aldrig været i fodbold,” fortæller Andreas Bjelland, der har budt ind med sin fodboldfaglige knowhow, når Friends of Lyngby har været samlet og diskuteret klubbens ve og vel og fremtid:
”Der er mange af de andre, der ikke har været i en fodboldklub før, og de kender ikke de mekanismer, der er. Jeg hørte en podcast, hvor Carsten V. Jensen også snakkede om, at man altså skal have en feeling med en fodboldklub, et omklædningsrum og sådan noget. Det er bare noget andet end at sælge en pizza eller et andet produkt, som man har bygget op helt fra bunden. Det er to vidt forskellige ting. Det har været spændende at være med på de møder, hvor der er nogle businessfolk, der arbejder med regneark og køreplaner og formularer. Det er bare noget andet, når man arbejder med mennesker, præstationsmiljøer og underholdning for den sags skyld.”
Siden Andreas Bjelland kom til klubben som spiller i sommeren 2021, har der været møder og mailkorrespondancer i Friends of Lyngby, som han ikke har været en del af, fordi han har sin daglige gang i spillertruppen, men egentlig er der ikke meget, der har ændret sig.
”Det er stadig sjovt at være en del af det, og det er sjovt, at mit navn står sammen med de andre, og at jeg er en del af et ejerskab, hvor klubben har flyttet sig fremad. Der er en god udvikling både på og uden for banen og med det nye stadion, der er på vej. Det er en sjov udvikling at være en del af,” siger han.
Læs hele interviewet med Andreas Bjelland i fredagens trykte udgave af Tipsbladet.
Her kommer han også ind på, hvornår det mon er tid til at stille støvlerne på hylden, ligesom han reflekterer over klubbens ageren i januar og det faktum, at mange profiler blev solgt.
I Tipsbladet fredag får du også en analyse af situationen i Brøndby IF, og så er der fokus på Vejle. Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Jubler over ny Brøndby-chef
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Benhård Brian Riemer-melding
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Messi rammer gyldent tal
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden