I februar 2018 var Lyngby Boldklub millimeter fra en ny konkurs, men i sidste øjeblik blev klubben reddet, da en række investorer bestående af loyale fans og lokale erhvervsprofiler skød penge ind i klubben. Ejerskabet går under betegnelsen Friends of Lyngby, og Andreas Bjelland har fra første dag været en af personerne i den store gruppe, der udgør klubbens ejere.
Dermed er han en speciel figur i dansk fodbold, for det er temmelig sjældent, at man ser en klubejer være en del af startopstillingen i Superliga-klub; også selvom ejerskabet er delt mellem mange personer.
”Inden jeg kom til Lyngby, var jeg mest med på sidelinjen, fordi jeg syntes, at det var sjovt at deltage. Jeg var ikke med til alt, men jeg fulgte lidt med, og det var spændende at komme til nogle af møderne med Friends of Lyngby for at høre lidt om, hvad der foregik på den anden side af skrivebordet. Det var ikke på grund af pengene, men det var også sjovt at være aktiv i det og være en del af det, stille spørgsmål og vise mit ansigt. Det er jo en flok af mange forskellige mennesker og typer, og mange af dem har jo aldrig været i fodbold,” fortæller Andreas Bjelland, der har budt ind med sin fodboldfaglige knowhow, når Friends of Lyngby har været samlet og diskuteret klubbens ve og vel og fremtid:
”Der er mange af de andre, der ikke har været i en fodboldklub før, og de kender ikke de mekanismer, der er. Jeg hørte en podcast, hvor Carsten V. Jensen også snakkede om, at man altså skal have en feeling med en fodboldklub, et omklædningsrum og sådan noget. Det er bare noget andet end at sælge en pizza eller et andet produkt, som man har bygget op helt fra bunden. Det er to vidt forskellige ting. Det har været spændende at være med på de møder, hvor der er nogle businessfolk, der arbejder med regneark og køreplaner og formularer. Det er bare noget andet, når man arbejder med mennesker, præstationsmiljøer og underholdning for den sags skyld.”
Siden Andreas Bjelland kom til klubben som spiller i sommeren 2021, har der været møder og mailkorrespondancer i Friends of Lyngby, som han ikke har været en del af, fordi han har sin daglige gang i spillertruppen, men egentlig er der ikke meget, der har ændret sig.
”Det er stadig sjovt at være en del af det, og det er sjovt, at mit navn står sammen med de andre, og at jeg er en del af et ejerskab, hvor klubben har flyttet sig fremad. Der er en god udvikling både på og uden for banen og med det nye stadion, der er på vej. Det er en sjov udvikling at være en del af,” siger han.
Læs hele interviewet med Andreas Bjelland i fredagens trykte udgave af Tipsbladet.
Her kommer han også ind på, hvornår det mon er tid til at stille støvlerne på hylden, ligesom han reflekterer over klubbens ageren i januar og det faktum, at mange profiler blev solgt.
I Tipsbladet fredag får du også en analyse af situationen i Brøndby IF, og så er der fokus på Vejle. Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien