I februar 2018 var Lyngby Boldklub millimeter fra en ny konkurs, men i sidste øjeblik blev klubben reddet, da en række investorer bestående af loyale fans og lokale erhvervsprofiler skød penge ind i klubben. Ejerskabet går under betegnelsen Friends of Lyngby, og Andreas Bjelland har fra første dag været en af personerne i den store gruppe, der udgør klubbens ejere.
Dermed er han en speciel figur i dansk fodbold, for det er temmelig sjældent, at man ser en klubejer være en del af startopstillingen i Superliga-klub; også selvom ejerskabet er delt mellem mange personer.
”Inden jeg kom til Lyngby, var jeg mest med på sidelinjen, fordi jeg syntes, at det var sjovt at deltage. Jeg var ikke med til alt, men jeg fulgte lidt med, og det var spændende at komme til nogle af møderne med Friends of Lyngby for at høre lidt om, hvad der foregik på den anden side af skrivebordet. Det var ikke på grund af pengene, men det var også sjovt at være aktiv i det og være en del af det, stille spørgsmål og vise mit ansigt. Det er jo en flok af mange forskellige mennesker og typer, og mange af dem har jo aldrig været i fodbold,” fortæller Andreas Bjelland, der har budt ind med sin fodboldfaglige knowhow, når Friends of Lyngby har været samlet og diskuteret klubbens ve og vel og fremtid:
”Der er mange af de andre, der ikke har været i en fodboldklub før, og de kender ikke de mekanismer, der er. Jeg hørte en podcast, hvor Carsten V. Jensen også snakkede om, at man altså skal have en feeling med en fodboldklub, et omklædningsrum og sådan noget. Det er bare noget andet end at sælge en pizza eller et andet produkt, som man har bygget op helt fra bunden. Det er to vidt forskellige ting. Det har været spændende at være med på de møder, hvor der er nogle businessfolk, der arbejder med regneark og køreplaner og formularer. Det er bare noget andet, når man arbejder med mennesker, præstationsmiljøer og underholdning for den sags skyld.”
Siden Andreas Bjelland kom til klubben som spiller i sommeren 2021, har der været møder og mailkorrespondancer i Friends of Lyngby, som han ikke har været en del af, fordi han har sin daglige gang i spillertruppen, men egentlig er der ikke meget, der har ændret sig.
”Det er stadig sjovt at være en del af det, og det er sjovt, at mit navn står sammen med de andre, og at jeg er en del af et ejerskab, hvor klubben har flyttet sig fremad. Der er en god udvikling både på og uden for banen og med det nye stadion, der er på vej. Det er en sjov udvikling at være en del af,” siger han.
Læs hele interviewet med Andreas Bjelland i fredagens trykte udgave af Tipsbladet.
Her kommer han også ind på, hvornår det mon er tid til at stille støvlerne på hylden, ligesom han reflekterer over klubbens ageren i januar og det faktum, at mange profiler blev solgt.
I Tipsbladet fredag får du også en analyse af situationen i Brøndby IF, og så er der fokus på Vejle. Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Tottenham under stregen
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Barcelona klager til UEFA
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
AGF snubler i guldkampen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
‘Jeg er rørt og glad’
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen