Bjelland: Jeg hørte “CV” tale om det i en podcast

Andreas Bjelland er med i maskinrummet i Lyngby Boldklub, og han har blandt andet været med til at træffe beslutninger fra den anden side af skrivebordet.



I februar 2018 var Lyngby Boldklub millimeter fra en ny konkurs, men i sidste øjeblik blev klubben reddet, da en række investorer bestående af loyale fans og lokale erhvervsprofiler skød penge ind i klubben. Ejerskabet går under betegnelsen Friends of Lyngby, og Andreas Bjelland har fra første dag været en af personerne i den store gruppe, der udgør klubbens ejere.

Dermed er han en speciel figur i dansk fodbold, for det er temmelig sjældent, at man ser en klubejer være en del af startopstillingen i Superliga-klub; også selvom ejerskabet er delt mellem mange personer.

”Inden jeg kom til Lyngby, var jeg mest med på sidelinjen, fordi jeg syntes, at det var sjovt at deltage. Jeg var ikke med til alt, men jeg fulgte lidt med, og det var spændende at komme til nogle af møderne med Friends of Lyngby for at høre lidt om, hvad der foregik på den anden side af skrivebordet. Det var ikke på grund af pengene, men det var også sjovt at være aktiv i det og være en del af det, stille spørgsmål og vise mit ansigt. Det er jo en flok af mange forskellige mennesker og typer, og mange af dem har jo aldrig været i fodbold,” fortæller Andreas Bjelland, der har budt ind med sin fodboldfaglige knowhow, når Friends of Lyngby har været samlet og diskuteret klubbens ve og vel og fremtid:

”Der er mange af de andre, der ikke har været i en fodboldklub før, og de kender ikke de mekanismer, der er. Jeg hørte en podcast, hvor Carsten V. Jensen også snakkede om, at man altså skal have en feeling med en fodboldklub, et omklædningsrum og sådan noget. Det er bare noget andet end at sælge en pizza eller et andet produkt, som man har bygget op helt fra bunden. Det er to vidt forskellige ting. Det har været spændende at være med på de møder, hvor der er nogle businessfolk, der arbejder med regneark og køreplaner og formularer. Det er bare noget andet, når man arbejder med mennesker, præstationsmiljøer og underholdning for den sags skyld.”

Siden Andreas Bjelland kom til klubben som spiller i sommeren 2021, har der været møder og mailkorrespondancer i Friends of Lyngby, som han ikke har været en del af, fordi han har sin daglige gang i spillertruppen, men egentlig er der ikke meget, der har ændret sig.

”Det er stadig sjovt at være en del af det, og det er sjovt, at mit navn står sammen med de andre, og at jeg er en del af et ejerskab, hvor klubben har flyttet sig fremad. Der er en god udvikling både på og uden for banen og med det nye stadion, der er på vej. Det er en sjov udvikling at være en del af,” siger han.

Læs hele interviewet med Andreas Bjelland i fredagens trykte udgave af Tipsbladet.

Her kommer han også ind på, hvornår det mon er tid til at stille støvlerne på hylden, ligesom han reflekterer over klubbens ageren i januar og det faktum, at mange profiler blev solgt. 

I Tipsbladet fredag får du også en analyse af situationen i Brøndby IF, og så er der fokus på Vejle. Du kan købe Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

Tipsbladet_forside_7juli23





Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Argentinske klubber strejker

Det er helt galt, Brøndby!

Oprykker henter FCK-emne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Deler godt Brøndby-nyt

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘Schmedes er under pres’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Neestrup afslører reprimande



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hylder Mads Hermansen

Victor Froholdt bliver matchvinder

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu