Blæst bagover: Har aldrig oplevet noget lignende

Den nye Brøndby-profil Benjamin Tahirovic er voldsomt imponeret over opbakningen til vestegnsklubben.



BRØNDBY (Tipsbladet): Benjamin Tahirovic skulle ikke være længe i Brøndby IF, før bosnieren fik sit navn op på den berømte landsholdsvæg på Brøndby Stadion.

Den nye Superliga-profil var i den netop overståede landsholdspause i aktion for Bosnien i de to VM-kvalifikationskampe mod Rumænien og Cypern, hvor Tahirovic og co. hentede to sejre.

Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Tahirovic op til interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, hvor midtbanespilleren blev spurgt, hvad det bosniske landshold betyder for ham.

– Det er en af de største drømme, når man er barn. At repræsentere to millioner bosniere, der bor i Bosnien, og så er der selvfølgelig folk, der bor udenfor. Man repræsenterer dem alle sammen og man prøver at bruge ilden og støtten fra fansene til at give alt på banen.

– Vi ved alle sammen, at Bosnien ikke er et stort land, men vi er på vej op, synes jeg, med alle vores unge spillere, og vi har også nogle erfarne spillere, lød det her fra Benjamin Tahirovic.

Midtbanespilleren er selvfølgelig stolt over at få sit navn op på landsholdsvæggen på Brøndby Stadion.

– Det er en stor ære at få mit navn cementeret i så stor en klubs historie så hurtigt. Det betyder meget, og jeg synes, at sådan noget også øger din forbindelse til holdet, lød det fra Benjamin Tahirovic.

Aldrig oplevet lignende atmosfære

Generelt har den bosniske landsholdsspiller, der har en fortid i kæmpeklubber som Roma og Ajax, fået et overordentligt positivt indtryk af sin nye klub, hvor han især er blevet blæst bagover af Brøndbys fans.

–  Jeg tror, at jeg sagde i går, at jeg aldrig har set den slags støtte. Jeg har spillet på stadioner med flere tilskuere, men jeg har aldrig oplevet denne slags atmosfære, hvor det er støtte i 90 minutter, og når vi spiller på udebane, fylder vores fans hele udesektionen, hvilket er utroligt.

– Mod FC Midtjylland kunne man kun høre vores fans, hvilket faktisk var fantastisk, lød det fra Benjamin Tahirovic, der bestemt mener, at der er tale om et internationalt niveau:

– 100 procent. Jeg har ikke set support på den her måde i meget, meget lang tid. Da jeg skrev under med Brøndby, hørte jeg om fansene, men alle sagde til mig, at når jeg oplevede fansene med mine egne øjne, ville det bare være noget andet.

22-årige Benjamin Tahirovic kan på mandag spille sin kamp nummer syv i Brøndby-trøjen, når AGF gæster Brøndby Stadion.

Benjamin Tahirovic har i øvrigt en rigtig god ven og tidligere holdkammerat, der nu spiller for FC København. Læs om det her.

Bør Benjamin Tahirovic være fast starter for Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes


 




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’



‘Derfor skiftede jeg til FC København’

På vej til Superligaen? 

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Skidt nyt for Frederik Rønnow?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

De henter Christian Gytkjær



Bekræfter interesse

FC København henter stortalent i Malmö FF

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu



Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter