Blæst bagover: Har aldrig oplevet noget lignende

Den nye Brøndby-profil Benjamin Tahirovic er voldsomt imponeret over opbakningen til vestegnsklubben.



BRØNDBY (Tipsbladet): Benjamin Tahirovic skulle ikke være længe i Brøndby IF, før bosnieren fik sit navn op på den berømte landsholdsvæg på Brøndby Stadion.

Den nye Superliga-profil var i den netop overståede landsholdspause i aktion for Bosnien i de to VM-kvalifikationskampe mod Rumænien og Cypern, hvor Tahirovic og co. hentede to sejre.

Efter torsdagens træning i Brøndby stillede Tahirovic op til interview med Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse, hvor midtbanespilleren blev spurgt, hvad det bosniske landshold betyder for ham.

– Det er en af de største drømme, når man er barn. At repræsentere to millioner bosniere, der bor i Bosnien, og så er der selvfølgelig folk, der bor udenfor. Man repræsenterer dem alle sammen og man prøver at bruge ilden og støtten fra fansene til at give alt på banen.

– Vi ved alle sammen, at Bosnien ikke er et stort land, men vi er på vej op, synes jeg, med alle vores unge spillere, og vi har også nogle erfarne spillere, lød det her fra Benjamin Tahirovic.

Midtbanespilleren er selvfølgelig stolt over at få sit navn op på landsholdsvæggen på Brøndby Stadion.

– Det er en stor ære at få mit navn cementeret i så stor en klubs historie så hurtigt. Det betyder meget, og jeg synes, at sådan noget også øger din forbindelse til holdet, lød det fra Benjamin Tahirovic.

Aldrig oplevet lignende atmosfære

Generelt har den bosniske landsholdsspiller, der har en fortid i kæmpeklubber som Roma og Ajax, fået et overordentligt positivt indtryk af sin nye klub, hvor han især er blevet blæst bagover af Brøndbys fans.

–  Jeg tror, at jeg sagde i går, at jeg aldrig har set den slags støtte. Jeg har spillet på stadioner med flere tilskuere, men jeg har aldrig oplevet denne slags atmosfære, hvor det er støtte i 90 minutter, og når vi spiller på udebane, fylder vores fans hele udesektionen, hvilket er utroligt.

– Mod FC Midtjylland kunne man kun høre vores fans, hvilket faktisk var fantastisk, lød det fra Benjamin Tahirovic, der bestemt mener, at der er tale om et internationalt niveau:

– 100 procent. Jeg har ikke set support på den her måde i meget, meget lang tid. Da jeg skrev under med Brøndby, hørte jeg om fansene, men alle sagde til mig, at når jeg oplevede fansene med mine egne øjne, ville det bare være noget andet.

22-årige Benjamin Tahirovic kan på mandag spille sin kamp nummer syv i Brøndby-trøjen, når AGF gæster Brøndby Stadion.

Benjamin Tahirovic har i øvrigt en rigtig god ven og tidligere holdkammerat, der nu spiller for FC København. Læs om det her.

Bør Benjamin Tahirovic være fast starter for Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes


 





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

Vil have ham væk fra FC København

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

I svime: Som en ny spiller

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

23 røde kort i vanvidskamp

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

– Han har måske været lagt lidt på is

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’