Bliver ikke overrasket, hvis de går på rov i FCK

FC København talentmasse blomstrer i SK Sturm Graz, og derfor er der også tro på, at den dansk-østrigske forbindelse holdes varm.



SK Sturm Graz har i de seneste transfervinduer haft stor succes med at gå på rov i FC København.

I januar hentede de Rasmus Højlund, som efter et halvt år blev solgt for et trecifret millionbeløb til Atalanta. I sommer forsøgte de så at gentage succesen ved at købe William Bøving i selvsamme FCK.

Den hurtige offensivspiller har ikke domineret på samme måde som sin tidligere FCK-kollega, selvom han udmærkede sig med to scoringer i Europa League mod SS Lazio.

Ifølge landstræneren for det danske kvindelandshold, Lars Søndergaard, der også har en lang fortid i østrigsk fodbold, så er opblomstringen fra de to kometer også bemærkelsesværdigt.

– Ingen i FC København forventede, at Rasmus Højlund ville få så flyvende en start i Graz og så tage videre til Italien. Han er en seriøs kandidat til Danmark VM-trup, siger han til det østrigske medie Krone.

– William Bøving gør det også godt i Graz. I FC København skulle de bevise sig mod veteraner til hverdag, hvor de ikke kunne opnå den samme selvtillid, som de har i Graz, hvor de får fast spilletid og har råd til en dårlig kamp i ny og næ.

Lars Søndergaard kan også sagtens forestille sig, at linjen mellem SK Sturm Graz og FC København fremadrettet bliver holdt varm. FCK har således tjent store summer på Højlund og Bøving, mens Sturm Graz har fået leveringsdygtige spillere.

Den opskrift tror landstræneren, at begge klubber ønsker at gøre brug af også i fremtiden. FCK har allerede to talenter, som Lars Søndergaard godt kunne se skifte til Sturm Graz.

– FC København har gode talenter. Det ville ikke overraske mig, hvis Sturm også bragte de to talentfulde Højlund-brødre til Graz på et tidspunkt.

Her er der tale om Rasmus Højlunds to tvillingebrødre Emil og Oscar Højlund, der begge to optræder for U19-holdet med stor succes. Begge forlængede deres aftaler i foråret, så det vidner om, at man tror på dem i FCK. Emil Højlund fik sin debut i Conference League i sidste sæson.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Superliga-profiler topper international liste

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner