Bliver solgt for millioner: Var det afskedskampen?

Tipsbladet stiller her skarpt på opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.



SILKEBORG (Tipsbladet)

Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.

Her ser vi nærmere på, hvordan det gik

Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)


Kampens bedste:

Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.

SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.

Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.

Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.

Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.

AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.

Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk

'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.


Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.

'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.

Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.

Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.

Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.





FC København – FC Fredericia




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

FC København – FC Fredericia

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Randers FC – Silkeborg IF

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Benhård Brian Riemer-melding

Afslører vild transfer-historie

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Håber på FC København-exit

FC København-talent har truffet stor beslutning

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

“Ingen er uerstattelige”

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’