SILKEBORG (Tipsbladet)
Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.
Her ser vi nærmere på, hvordan det gik
Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.
SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.
Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.
Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.
Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.
AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.
Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk
'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.
Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.
'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.
Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.
Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.
Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’