Bliver solgt for millioner: Var det afskedskampen?

Tipsbladet stiller her skarpt på opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.



SILKEBORG (Tipsbladet)

Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.

Her ser vi nærmere på, hvordan det gik

Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)


Kampens bedste:

Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.

SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.

Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.

Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.

Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.

AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.

Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk

'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.


Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.

'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.

Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.

Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.

Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.



Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Dansk målsluger færdig

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Meldes på vej mod nyt skifte

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Ny cheftræner stort set på plads i United

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy