SILKEBORG (Tipsbladet)
Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.
Her ser vi nærmere på, hvordan det gik
Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.
SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.
Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.
Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.
Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.
AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.
Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk
'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.
Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.
'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.
Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.
Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.
Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
Færdig i Manchester City
Superliga-ekspert i svime over FCK
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT