SILKEBORG (Tipsbladet)
Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.
Her ser vi nærmere på, hvordan det gik
Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)
Kampens bedste:
Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.
SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.
Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.
Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.
Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.
AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.
Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk
'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.
Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.
'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.
Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.
Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.
Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT