Bliver solgt for millioner: Var det afskedskampen?

Tipsbladet stiller her skarpt på opgøret mellem Silkeborg IF og AGF.



SILKEBORG (Tipsbladet)

Silkeborg IF spillede første hjemmekamp efter det kom frem, at klubben sandsynligvis bliver solgt til amerikanske Trivela Group, mens AGF skulle have revanche på kunstgræs efter en ringe kamp på samme underlag mod FC Nordsjælland i seneste spillerunde.

Her ser vi nærmere på, hvordan det gik

Silkeborg IF-AGF 1-1 (0-0)
1-0 Oliver Sonne (70.)
1-1 Patrick Mortensen (82.)


Kampens bedste:

Silkeborg IF
Det var godt nok ikke meget, Silkeborg IF kom frem til søndag aften, men det blev trods alt bedre efter pausen oven på en energifattig første halvleg, der var AGF's.

SIF ramte træværket, og så fik man endelig sat et mønsterangreb sammen, hvor Oliver Sonne kom på sidst og scorede det forløsende mål for SIF.

Sonne bukkede og nejede for de tavse stemningsfans, der trods alt ikke kunne lade være med at klappe og juble, og det var kronen på en udmærket kamp af den peruanske landsholdsspiller.

Sonne var tæt på at skulle til udlandet i sommer, og det her kunne være backens Superliga-afskedskamp.

Med en vinterpause er der faktisk god tid til at finde og spille en afløser ind, langt bedre end da SIF i sommer spillede hypervigtige Europa-kvalifikationskampe, så det her kunne være sidste gang, Sonne har spillet hjemme i Superligaen i denne omgang.

AGF
Patrick Mortensen knoklede, pressede, søgte rummene og arbejdede forgæves i 80 minutter, i hvert fald når det kommer til at få farlige afslutninger afsted.

Så er det kvalitet at gå ind og brage et vigtigt, vigtigt straffespark op i hjørnet, så AGF slipper for at gå på vinterpause i Superligaen med to trælse kunstgræs-nederlag i træk

'Paddy' fortalte i optakten til kampen til Tipsbladet, hvordan han jagter de 100 mål i Superligaen – nu er han på 95, og alt tyder på, at han minimum foråret ud også er hamrende vigtig for 'GF, mens vi endnu må vente på afklaringen af, om han og AGF fortsætter sammen efter det nuværende kontraktudløb 30. juni.


Kampens værste:
Trivela Groups evne til at overbevise Silkeborg-fansene kan indtil videre ligge på et meget lille sted.

'Fuck Trivela' stod der på stemningsfansenes t-shirts i Silkeborg, og det påvirkede stemningen søndag, som AGF's udebaneafsnit dominerede totalt.

Det er dræbende for stemningen i Silkeborg, og der venter noget af et reparationsarbejde i Silkeborg, hvis salget går igennem.

Kampens detalje:
AGF havde sejlet rundt på kunstgræsset i Farum for ni dage siden og var ikke i nærheden af noget som helst.

Søndagens kamp var ikke perfekt, langt fra, men århusianerne havde overtaget i flere minutter, end SIF havde, og dermed betalte Uwe Röslers træning på kunstgræs hele ugen sig for gæsterne, efter midtbanen havde været overmatchet i sidste uge.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kæmpe stjerne besøger København

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiet – Danmark

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Italien under massivt pres

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

FC København vil bruge mere data i transfers

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp