Blog: Sportsdirektør nu, tak

Oven på nederlag til først FC København og senest Varde i pokalturneringen, og nu kræver blogger på tipsbladet.dk, Thomas Hovard svar fra Brøndby.



Nu må DBU snart stramme op, så FCK ikke får al lodtrækningsheldet, mens BIF løber ind i en klassemodstander som Varde…

Nu skal man ikke male fanden på væggen pga. et enkelt nederlag. Men man har sgu lov at være skuffet, når Brøndby inden får en uge smider både mesterskabet og pokaltitlen på gulvet.

Jeg har aldrig troet på, at klubben med den nuværende trup ville kunne true FCK om mesterskabet. Men jeg havde da et håb om at skulle se Brøndby i Parken i Pokalfinalen.

Pokalen er jo genvejen til Europe, men med OB’s endnu større problemer end Brøndbys, må holdet kunne opnå den nødvendige 2. eller 3. plads, som giver Europa-bold næste år.

Jeg håber aftenens samt søndagens nederlag får klubben til at indse, at man ikke kan drive en professionel fodboldklub uden en sportslig ansvarlig. Første skridt i genrejsningen af klubben af ansættelsen af en sportsdirektør. Jo før desto bedre tak.

Jeg blev dæleme trist, da jeg hørte om Per B’s sygdom. Men hvem tager sig af det sportslige, mens han har været syg og fremadrettet? Hvem skaber overblik over potentielle købsemner i udlandet? Hvem samler spejdernes tilbagemeldinger? Hvem ser en ny Claudemir på DVD og på 5 minutter afgør, at han skal købes? Hvem lægger strategien for den sportslige udvikling i klubben fra de yngste årgange til førsteholdet?

Svar udbedes Brøndby!







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK sigter stadig efter 15. juni

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding