Blog: Sportsdirektør nu, tak

Oven på nederlag til først FC København og senest Varde i pokalturneringen, og nu kræver blogger på tipsbladet.dk, Thomas Hovard svar fra Brøndby.



Nu må DBU snart stramme op, så FCK ikke får al lodtrækningsheldet, mens BIF løber ind i en klassemodstander som Varde…

Nu skal man ikke male fanden på væggen pga. et enkelt nederlag. Men man har sgu lov at være skuffet, når Brøndby inden får en uge smider både mesterskabet og pokaltitlen på gulvet.

Jeg har aldrig troet på, at klubben med den nuværende trup ville kunne true FCK om mesterskabet. Men jeg havde da et håb om at skulle se Brøndby i Parken i Pokalfinalen.

Pokalen er jo genvejen til Europe, men med OB’s endnu større problemer end Brøndbys, må holdet kunne opnå den nødvendige 2. eller 3. plads, som giver Europa-bold næste år.

Jeg håber aftenens samt søndagens nederlag får klubben til at indse, at man ikke kan drive en professionel fodboldklub uden en sportslig ansvarlig. Første skridt i genrejsningen af klubben af ansættelsen af en sportsdirektør. Jo før desto bedre tak.

Jeg blev dæleme trist, da jeg hørte om Per B’s sygdom. Men hvem tager sig af det sportslige, mens han har været syg og fremadrettet? Hvem skaber overblik over potentielle købsemner i udlandet? Hvem samler spejdernes tilbagemeldinger? Hvem ser en ny Claudemir på DVD og på 5 minutter afgør, at han skal købes? Hvem lægger strategien for den sportslige udvikling i klubben fra de yngste årgange til førsteholdet?

Svar udbedes Brøndby!





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer