Blog: Sportsdirektør nu, tak

Oven på nederlag til først FC København og senest Varde i pokalturneringen, og nu kræver blogger på tipsbladet.dk, Thomas Hovard svar fra Brøndby.



Nu må DBU snart stramme op, så FCK ikke får al lodtrækningsheldet, mens BIF løber ind i en klassemodstander som Varde…

Nu skal man ikke male fanden på væggen pga. et enkelt nederlag. Men man har sgu lov at være skuffet, når Brøndby inden får en uge smider både mesterskabet og pokaltitlen på gulvet.

Jeg har aldrig troet på, at klubben med den nuværende trup ville kunne true FCK om mesterskabet. Men jeg havde da et håb om at skulle se Brøndby i Parken i Pokalfinalen.

Pokalen er jo genvejen til Europe, men med OB’s endnu større problemer end Brøndbys, må holdet kunne opnå den nødvendige 2. eller 3. plads, som giver Europa-bold næste år.

Jeg håber aftenens samt søndagens nederlag får klubben til at indse, at man ikke kan drive en professionel fodboldklub uden en sportslig ansvarlig. Første skridt i genrejsningen af klubben af ansættelsen af en sportsdirektør. Jo før desto bedre tak.

Jeg blev dæleme trist, da jeg hørte om Per B’s sygdom. Men hvem tager sig af det sportslige, mens han har været syg og fremadrettet? Hvem skaber overblik over potentielle købsemner i udlandet? Hvem samler spejdernes tilbagemeldinger? Hvem ser en ny Claudemir på DVD og på 5 minutter afgør, at han skal købes? Hvem lægger strategien for den sportslige udvikling i klubben fra de yngste årgange til førsteholdet?

Svar udbedes Brøndby!





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Harry Maguire i chok

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Brighton – Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting