FC København har sendt et hav af talentfulde islændinge videre for rigtig store beløb i nyere tid.
Orri Oskarsson, Hakon Haraldsson og Isak Bergmann Johannesson var pludselig ansigterne på en islandsk koloni i den danske hovedstadsklub, men et fjerde navn kunne faktisk have været smidt i den pulje, hvis tingene var gået anderledes.
Sønderjyske-profilen Kristall Ingason har nemlig også en fortid i FC København, for hvem han spillede, fra han var 16 til 19 år gammel fra 2018 til 2021. FCK-karrieren fik dog en brat afslutning. I sommeren 2020 blev han udlejet til Vikingur i hjemlandet, og da han så vendte retur til FC København ved årsskiftet, så gik der ikke længe, før han smuttede tilbage til den islandske klub – denne gang på en permanent aftale.
Bruddet sætter Ingason nu ord på overfor Tipsbladet, og han understreger, at han er meget glad for sin tid i FCK, som han er taknemmelig for. Der var dog en særlig årsag til, at han søgte nye veje, selv om han spillede fast på FCK's U19-hold.
– De (FC København) ville have mig til at spille som højre back, fordi de mente, jeg kunne blive en rigtig god back, men det havde jeg ikke lyst til, siger Ingason til Tipsbladet, mens han uddyber:
– Jeg ville spille som otter eller tier, så jeg ville væk.
Ifølge Ingason var det ikke det rigtige for hans udvikling, og derfor gav det større mening at søge væk fra den danske hovedstadsklub, selv om man sportsligt nok vil anskue det som et skridt ned.

Til gengæld er Ingason kun fuld af rosende ord over for sin tidligere klub, som tillod ham at rykke videre.
– Jeg befandt mig ikke det bedste sted mentalt, og jeg ville hjem og genopbygge min karriere der. Jeg er meget taknemmelig for, at de hjalp mig og tillod mig at gøre det.
Han siger ligeledes, at han døjede en del med skader og brækkede nogle knogler i sin FCK-tid, hvilket påvirkede hans selvtillid.
Til gengæld havde han en god tid hos Løverne, og når han lige skal opridse, hvem han var holdkammerat med, så forstår man det godt.
– Jeg spillede med Rasmus Højlund og Mohamed Daramy, så der var nogle ret gode spillere!
Det var særligt Mohamed Daramy, der efterlod et indtryk, og man kan høre på Ingason, at han nok ikke kommer til at glemme hans rappe fødder foreløbig.
– Han var altid god. Han var helt utrolig. En helt utrolig god dribler.
– Jeg spillede heldigvis ikke mod ham, for enten angreb jeg sammen med ham eller befandt mig i den anden side. Han blev bare bedre og bedre, fortæller Kristall Ingason.
Er ikke den typiske angriber
I Sønderjyske har Ingason fået det ønske opfyldt, som han ikke fik i FC København – nemlig at spille centralt.
Siden skiftet fra Rosenborg i sommeren 2023 har han markeret sig som en profil på det Sønderjyske-hold, som først rykkede op fra NordicBet Ligaen, og siden har spillet otte kampe i Superligaen.
Her har det været med Ingason som angriber, og det er noget, han skal vænne sig til, indrømmer han.
– Det er ikke min position at spille som angriber, men jeg har spillet det i nogle kampe. Selvfølgelig vil jeg score flere mål, men på et hold som Sønderjyske får man ikke to-tre chancer per kamp. Mod Brøndby fik jeg ikke en eneste. Det er en svær opgave, men man prøver bare at gøre, hvad der er bedst for holdet.
– Jeg er ikke den typiske angriber, men jeg kan spille overalt. Jeg har spillet der i alle Superligakampene i den her sæson, og det er fint, for jeg kan godt lide at spille som nier. Jeg er bare ikke den typiske nier. Det er mere en slags fri rolle, jeg har, slår han fast.
Det var mod Viborg i forrige spillerunde, at Ingason scorede sit første Superligamål. På søndag får han chancen for at øge den total, når man møder Vejle i en skæbnekamp i bunden af rækken.
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
– Den her sidder dybt i sjælen
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
NYHEDER
– Korthuset er væltet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
OPTAKT
Randers FC – OB
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste