FC København har sendt et hav af talentfulde islændinge videre for rigtig store beløb i nyere tid.
Orri Oskarsson, Hakon Haraldsson og Isak Bergmann Johannesson var pludselig ansigterne på en islandsk koloni i den danske hovedstadsklub, men et fjerde navn kunne faktisk have været smidt i den pulje, hvis tingene var gået anderledes.
Sønderjyske-profilen Kristall Ingason har nemlig også en fortid i FC København, for hvem han spillede, fra han var 16 til 19 år gammel fra 2018 til 2021. FCK-karrieren fik dog en brat afslutning. I sommeren 2020 blev han udlejet til Vikingur i hjemlandet, og da han så vendte retur til FC København ved årsskiftet, så gik der ikke længe, før han smuttede tilbage til den islandske klub – denne gang på en permanent aftale.
Bruddet sætter Ingason nu ord på overfor Tipsbladet, og han understreger, at han er meget glad for sin tid i FCK, som han er taknemmelig for. Der var dog en særlig årsag til, at han søgte nye veje, selv om han spillede fast på FCK's U19-hold.
– De (FC København) ville have mig til at spille som højre back, fordi de mente, jeg kunne blive en rigtig god back, men det havde jeg ikke lyst til, siger Ingason til Tipsbladet, mens han uddyber:
– Jeg ville spille som otter eller tier, så jeg ville væk.
Ifølge Ingason var det ikke det rigtige for hans udvikling, og derfor gav det større mening at søge væk fra den danske hovedstadsklub, selv om man sportsligt nok vil anskue det som et skridt ned.

Til gengæld er Ingason kun fuld af rosende ord over for sin tidligere klub, som tillod ham at rykke videre.
– Jeg befandt mig ikke det bedste sted mentalt, og jeg ville hjem og genopbygge min karriere der. Jeg er meget taknemmelig for, at de hjalp mig og tillod mig at gøre det.
Han siger ligeledes, at han døjede en del med skader og brækkede nogle knogler i sin FCK-tid, hvilket påvirkede hans selvtillid.
Til gengæld havde han en god tid hos Løverne, og når han lige skal opridse, hvem han var holdkammerat med, så forstår man det godt.
– Jeg spillede med Rasmus Højlund og Mohamed Daramy, så der var nogle ret gode spillere!
Det var særligt Mohamed Daramy, der efterlod et indtryk, og man kan høre på Ingason, at han nok ikke kommer til at glemme hans rappe fødder foreløbig.
– Han var altid god. Han var helt utrolig. En helt utrolig god dribler.
– Jeg spillede heldigvis ikke mod ham, for enten angreb jeg sammen med ham eller befandt mig i den anden side. Han blev bare bedre og bedre, fortæller Kristall Ingason.
Er ikke den typiske angriber
I Sønderjyske har Ingason fået det ønske opfyldt, som han ikke fik i FC København – nemlig at spille centralt.
Siden skiftet fra Rosenborg i sommeren 2023 har han markeret sig som en profil på det Sønderjyske-hold, som først rykkede op fra NordicBet Ligaen, og siden har spillet otte kampe i Superligaen.
Her har det været med Ingason som angriber, og det er noget, han skal vænne sig til, indrømmer han.
– Det er ikke min position at spille som angriber, men jeg har spillet det i nogle kampe. Selvfølgelig vil jeg score flere mål, men på et hold som Sønderjyske får man ikke to-tre chancer per kamp. Mod Brøndby fik jeg ikke en eneste. Det er en svær opgave, men man prøver bare at gøre, hvad der er bedst for holdet.
– Jeg er ikke den typiske angriber, men jeg kan spille overalt. Jeg har spillet der i alle Superligakampene i den her sæson, og det er fint, for jeg kan godt lide at spille som nier. Jeg er bare ikke den typiske nier. Det er mere en slags fri rolle, jeg har, slår han fast.
Det var mod Viborg i forrige spillerunde, at Ingason scorede sit første Superligamål. På søndag får han chancen for at øge den total, når man møder Vejle i en skæbnekamp i bunden af rækken.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
NYHEDER
Benhård transfermelding
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Ny nedtur for Ansu Fati
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER