FC København har sendt et hav af talentfulde islændinge videre for rigtig store beløb i nyere tid.
Orri Oskarsson, Hakon Haraldsson og Isak Bergmann Johannesson var pludselig ansigterne på en islandsk koloni i den danske hovedstadsklub, men et fjerde navn kunne faktisk have været smidt i den pulje, hvis tingene var gået anderledes.
Sønderjyske-profilen Kristall Ingason har nemlig også en fortid i FC København, for hvem han spillede, fra han var 16 til 19 år gammel fra 2018 til 2021. FCK-karrieren fik dog en brat afslutning. I sommeren 2020 blev han udlejet til Vikingur i hjemlandet, og da han så vendte retur til FC København ved årsskiftet, så gik der ikke længe, før han smuttede tilbage til den islandske klub – denne gang på en permanent aftale.
Bruddet sætter Ingason nu ord på overfor Tipsbladet, og han understreger, at han er meget glad for sin tid i FCK, som han er taknemmelig for. Der var dog en særlig årsag til, at han søgte nye veje, selv om han spillede fast på FCK's U19-hold.
– De (FC København) ville have mig til at spille som højre back, fordi de mente, jeg kunne blive en rigtig god back, men det havde jeg ikke lyst til, siger Ingason til Tipsbladet, mens han uddyber:
– Jeg ville spille som otter eller tier, så jeg ville væk.
Ifølge Ingason var det ikke det rigtige for hans udvikling, og derfor gav det større mening at søge væk fra den danske hovedstadsklub, selv om man sportsligt nok vil anskue det som et skridt ned.

Til gengæld er Ingason kun fuld af rosende ord over for sin tidligere klub, som tillod ham at rykke videre.
– Jeg befandt mig ikke det bedste sted mentalt, og jeg ville hjem og genopbygge min karriere der. Jeg er meget taknemmelig for, at de hjalp mig og tillod mig at gøre det.
Han siger ligeledes, at han døjede en del med skader og brækkede nogle knogler i sin FCK-tid, hvilket påvirkede hans selvtillid.
Til gengæld havde han en god tid hos Løverne, og når han lige skal opridse, hvem han var holdkammerat med, så forstår man det godt.
– Jeg spillede med Rasmus Højlund og Mohamed Daramy, så der var nogle ret gode spillere!
Det var særligt Mohamed Daramy, der efterlod et indtryk, og man kan høre på Ingason, at han nok ikke kommer til at glemme hans rappe fødder foreløbig.
– Han var altid god. Han var helt utrolig. En helt utrolig god dribler.
– Jeg spillede heldigvis ikke mod ham, for enten angreb jeg sammen med ham eller befandt mig i den anden side. Han blev bare bedre og bedre, fortæller Kristall Ingason.
Er ikke den typiske angriber
I Sønderjyske har Ingason fået det ønske opfyldt, som han ikke fik i FC København – nemlig at spille centralt.
Siden skiftet fra Rosenborg i sommeren 2023 har han markeret sig som en profil på det Sønderjyske-hold, som først rykkede op fra NordicBet Ligaen, og siden har spillet otte kampe i Superligaen.
Her har det været med Ingason som angriber, og det er noget, han skal vænne sig til, indrømmer han.
– Det er ikke min position at spille som angriber, men jeg har spillet det i nogle kampe. Selvfølgelig vil jeg score flere mål, men på et hold som Sønderjyske får man ikke to-tre chancer per kamp. Mod Brøndby fik jeg ikke en eneste. Det er en svær opgave, men man prøver bare at gøre, hvad der er bedst for holdet.
– Jeg er ikke den typiske angriber, men jeg kan spille overalt. Jeg har spillet der i alle Superligakampene i den her sæson, og det er fint, for jeg kan godt lide at spille som nier. Jeg er bare ikke den typiske nier. Det er mere en slags fri rolle, jeg har, slår han fast.
Det var mod Viborg i forrige spillerunde, at Ingason scorede sit første Superligamål. På søndag får han chancen for at øge den total, når man møder Vejle i en skæbnekamp i bunden af rækken.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT