Bo Henriksen og AC Horsens har vist fine takter, når det kommer til at gå i transfermarkedet og hente spillere. For ofte er de spillere ikke bare gode nok til at spille for Horsens – de sikrer også klubben en pæn pose penge, når de forlader den.
Sådan har det eksempelvis været med folk som Bubacarr Sanneh, Jesse Joronen og Mads Juel Andersen, der har giver klubben masser af penge i kassen.
I en transferserie i Tipsbladet fortæller AC Horsens-træner Bo Henriksen nu lidt om transfertankerne i den lille klub.
Her kan han blandt andet fortælle, hvordan man efter masser af hårdt arbejde var i stand til at finde og hente finske Jesse Joronen i Fulham. Målmanden blev siden solgt til FC København og efterfølgende til italienske Brescia.
Læs også:AC Horsens vil forlænge med guldfugl – men kan blive tvunget til salg
– Jeg havde tidligere sendt vores målmandstræner ned i en kælder med besked om, at han ikke måtte komme ud igen, før han kunne fortælle, hvem vores nye målmand skulle være, fortæller Bo Henriksen til Tipsbladet fredag om jagten på en ny målmand i sommeren 2017.
– Vi vidste, at vi ville gå efter en målmand fra det britiske marked, så vores målmandstræner var gået gennem alle målmænd fra Premier League-og Championship-klubberne. Der sker det, at engelske klubber har hentet rigtig mange dygtige målmænd til landet, og de henter dem tit i en meget ung alder. Og så er det jo ikke dem alle sammen, der kan stå, så der bliver nogen til overs. Der fik vi øje på Jesse Joronen, og det er faktisk efter samme princip, vi siden fandt Matej Delac. Der er noget i det engelske spil, der gør, at de passer til den måde, vi spiller, og til det, jeg kræver af en målmand, siger Bo Henriksen.
Han måtte lukke en aftale for keeperen under sidste testkamp, en kamp mod FC Midtjylland.
– Så jeg stod der på sidelinjen i kampen mod FC Midtjylland og mailede med Joronens agent om en aftale. Jeg var faktisk nødt til at sætte mig ind i udskiftningsboksen, så man ikke kunne se, hvad jeg lavede, afslører Bo Henriksen.
Læs også:Kudus, Evander eller Daramy: Superligaens største salg denne sommer
AC Horsens-manageren fortæller også i interviewet, som du kan læse i sit fulde i Tipsbladet fredag, at indhentning af referencer er vigtigt for ham, inden han skal hente spillere. Og han spurgte derfor Joronens daværende holdkammerat Lasse Vigen Christensen om den finske keeper.
Du kan læse hele den store transfergennemgang af Superliga-klubberne i Tipsbladet fredag, som du finder sammen med Ekstra Bladet. Denne gang kigges 2017/2018-sæsonen igennem.
Udover den store gennemgang er der også interviews med Frederik Gytkjær og Jesper Rask fra henholdsvis Lyngby og Hobro. Og så er der reportage fra FC Midtjyllands mesterskab, mens “Jøden” er med i en stille fodboldsnak.
Du kan også få Tipsbladet leveret til døren hver fredag – læs meget mere her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
NYHEDER
