Bo Henriksen om FCM-nedtur: Det peger på træneren

FC Midtjylland-cheftræner Bo Henriksen tager ansvaret for de mange point, som klubben har smidt til FCK.



FC Midtjylland tabte søndag aften med 0-1 til FC København i Parken, som betyder, at midtjyderne nu er ni point efter hovedstadsklubben i toppen af Superligaen. Det kommer efter en lang periode med svingende resultater, som har kostet en sikker førsteplads til den nuværende situation.

I et interview med B.T. kommer FCM’s cheftræner Bo Henriksen ind på situationen og det forspring, som man har sat over styr.

– I sidste ende havde vi et rigtig, rigtig fint efterår og gjorde rigtig mange ting rigtig godt. Vi kom langt i Europa og er i pokalsemifinalen. Så mistede vi en lille smule momentum til sidst i efteråret og starten af det her forår, siger han og fortsætter:

– Det er jeg træt af, og det peger selvfølgelig også på træneren. Det siger sig selv, lyder det fra Bo Henriksen.

Endvidere kommer han ind på, at det pres, som følger med i en klub som FCM er noget, som han tager med sig – og at det er noget, som han ser som et privilegium.

Dernæst mener han, at de også har været en lille smule uheldige og ‘mindre gode’ til det output, som de ønsker. Men han er fortrøstningsfuld over det samlede billede, som der er blevet leveret.

Mens mesterskabet ser meget svært ud, så er der stadig mulighed for et trofæ i denne sæson for FC Midtjylland, som er i semfinalen i pokalturneringen, hvor de skal møde Vejle.

I kampen mod FCK var rammerne rundt om banen i top med 30.000 tilskuere på plads. Dog manglede der en del inde på banen. Læs mere om det her.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Kolding køber stor profil

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil