Bo Henriksen stopper i Horsens: Han er i særklasse

Der er store roser fra AC Horsens-direktør til Bo Henriksen, der netop har annonceret sit stop i Superliga-klubben.



AC Horsens-manager Bo Henriksen har smidt noget af en tirsdags-bombe. Den karismatiske leder stopper i AC Horsens – men gør det først fra sommeren 2021.

Årsagen til at offentliggøre stoppet allerede et år forinden er for at give AC Horsens de bedste forudsætninger for at få skabt det bedst mulige setup i forhold til den videre sportslige udvikling omkring træner og manager-positionen.

AC Horsens-direktør Kristian Nielsen siger om Bo Henriksen:

– Jeg kan kun rose Bo Henriksen for en rigtig flot indsats gennem seks år. Han har været med til at skrive historie i AC Horsens, og han har i den grad været med til at rykke klubben på alle parametre.

Læs også:Bo Henriksen stopper i AC Horsens, når kontrakten løber ud næste år

– Han har store fodboldfaglige og menneskelige kvaliteter, og der er ingen tvivl om, at han har sat et markant aftryk i klubben. Han er den næst længst siddende cheftræner i 3F Superligaen, og han bliver heldigvis hos os i næste sæson, hvilket vi glæder os over, siger Kristian Nielsen.

Direktøren fremhæver Bo Henriksens evne til at udvikle de spillere, han arbejder med og få løftet dem i niveau.

– Bo har en unik evne til at finde spillere med stort potentiale og udvikle dem til at gøre en forskel på højeste niveau fra dag ét, hvilket vi har set et utal af gange.

Læs også:Vigtig Horsens-spiller: Bo har sagt, jeg fortjener at prøve noget andet

– Derudover er han i særklasse, når det drejer sig om at få en trup til at fungere på alle niveauer. Han er en stor profil for os med sin ligefremme og humoristiske facon, og han er populær blandt fansene, der stemte ham ind på vores allstar-hold, siger direktøren.

Bo Henriksen har endnu ikke løftet sløret for, hvad der er skal ske videre frem i karrieren efter AC Horsens, hvor han kom til fra divisionsklubben Brønshøj

Læs også:Superliga powerranking: Svækket FCK havde heldet med sig i AGF-sølvduel
Læs også:Startopstillinger: AGF skifter tre til Brøndby-brag
Læs også:Bo Henriksen ærgrer sig: Skal jo vinde med mere end en






LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Patrick Mortensen færdig i AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Kan sikre millioner til AGF

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner