Det er omkring et halvt år siden, at Bo Henriksen satte sin underskrift på sin aftale med FC Midtjylland frem til 2024, og for ham er der et særligt område, hvor den midtjyske klub skiller sig bemærkelsesværdigt ud.
Det handler om kommunikationen, hvor han glæder sig over, at sandheden kommer på bordet. Det fortæller han til tipsbladet.dk.
FCM-cheftræneren er ikke et sekund i tvivl om, at han aldrig nogensinde før har fået en så ærlig feedback noget andet sted før – og det har tilsyneladende været hårdt for ham at gå igennem de tider, hvor samtaler ikke har været helt ærlige tidligere i karrieren.
– Jeg brækker mig over noget, når man ikke ved, hvad man forholder sig til. Her har vi så højt til loftet at vi kan være uenige. Jeg må godt være uenig med mine assistenter eller Claus Steinlein, Svend Graversen eller Rasmus Ankersen, lyder det fra Bo Henriksen, som tidligere har været ansat i Brønshøj og AC Horsens, ligesom han i en periode var ekspert på TV3 Sport.
Med den baggrund er Bo Henriksen sikker på, at det er meget få steder, at man kan forlange af hinanden, at det man udtrykker er sandheden – og det er et helt generelt problem for i et større perspektiv, mener han.
– Det synes jeg faktisk er en folkesygdom på mange områder. Som folkefærd vil vi rigtig gerne have at folk har det godt – og vi tør heller ikke sætte os selv helt derop, hvor man siger, at man vil behandles sådan her. Hvis der er nogen, der har været et dumt svin overfor en, så siger man ikke, hvad man gerne vil have, siger han og fortsætter:
– Ærligheden og trygheden kommer fra, at man har et miljø, hvor man ikke føler, at nogen har dårlige intentioner – eller at nogen stikker kniven i tryggen på en. Lige meget hvad folk fortæller mig, så ved jeg, at de har gode intentioner. Hvis de siger til mig ‘Bo, jeg synes kræftedme, at du har lavet en fejl’, så ved jeg, at det ikke er for at ophæve sig selv, men for at give mig noget viden, som jeg kan bruge – så de vil gerne hjælpe mig, fastslår FCM-cheftræneren.
Bo Henriksen har ligeledes været ude og fortælle om, hvordan det er at arbejde i en klub, som bruger så meget data i dets virke. Læs mere om det her.

TransferLIVE: Gyokeres millimeter fra skifte

Jess Thorup til jobsamtale

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Christian Nørgaard afviste storklub

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Alt om AGF: Har det været penge ud af vinduet?

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

‘Jeg drømmer stort’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Flyvende dansker klar til The Open

FCK vinder over HSV i vild fest

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afslører: Derfor afviste jeg Viborg

Barcelona deler billede af Roony

Liverpool mindes Jota i første testkamp

Afsløring: OB sælger Don Deedson Louicius til MLS

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Afsløring: PSV lurer på Bøving – Nice stadig med

Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV

Jesper Fredberg lander stort job

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Fremhæver dansker efter kæmpe handel

Solgt til Premier League – FCM har fundet afløser

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Afviser Viborg

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker