Top-dag for Thorup og Henriksen: Vigtige sejre

Både Bo Henriksen og Jess Thorup hentede vigtige sejre i Bundesligaen for henholdsvis Mainz og Augsburg.



Mainz med danske Bo Henriksen som cheftræner sikrede lørdag tre livsvigtige point i bundstriden med en 2-0-sejr over Bochum, mens Augsburg med Jess Thorup i spidsen også fik tre point ude mod Wolfsburg.

Med sejren til Mainz overhaler holdet FC Köln og rykker væk fra de direkte nedrykningspladser og befinder sig på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om nedrykning mod nummer tre fra 2. Bundesliga.

Det nedrykningstruede Mainz-hold skulle forsøge at give et modsvar mod Bochum efter nedsablingen på 1-8 til Bayern München i den seneste spillerunde.

Efter en jævnbyrdig første halvleg fik Mainz i halvlegens overtid et straffespark, og det var Mainz-angriberen Jonathan Burkardt, der satte det vigtige føringsmål ind.

Herfra var det Bochum, der trykkede mest på, og Mainz kæmpede med alt for at forsvare føringen. I slutfasen var det alligevel Jonathan Burkardt, som blev dobbelt målscorer for Mainz med 2-0-målet, der også blev slutresultatet.

Samtidig var der direkte danskerduel mellem Wolfsburg og Augsburg, hvor sidstnævnte på udebane vandt 3-1.

Wolfsburg havde landsholdsspillerne Jonas Wind og Joakim Mæhle med fra start, og på sidelinjen for Augsburg var det med danske Jess Thorup som cheftræner og Jacob Friis som assistent.

Wolfsburg lagde et tungt pres fra start, og holdets kantspiller Patrick Wimmer satte 1-0-målet ind efter ni minutter. Lige før pausen fik selvsamme Wimmer rødt kort, og på det efterfølgende frispark udlignede Augsburgs Arne Maier på en afrettet afslutning.

Efter en time bragte Jess Thorups mandskab sig på 2-1 efter en scoring helt inde omkring det lille felt af Kristijan Jakic, og Jakic scorede også til 3-1 i slutfasen med et flot langskudsmål.

Augsburg har nu vundet fire kampe i træk og tangerer sin klubrekord fra 2014 for flest sejre i træk i Bundesligaen.

Holdet er nu på syvendepladsen i Bundesligaen, men kan blive overhalet af Hoffenheim og Freiburg senere i spillerunden. Wolfsburg er på 14.-pladsen med 25 point.

I den helt modsatte ende af tabellen vandt Bayern München 5-2 ude over bundproppen Darmstadt.

Darmstadt bragte sig foran efter en lille halv time, men få minutter senere bragte Bayerns Jamal Musiala balance i regnskabet.

Kort før pausen fik Harry Kane vendt opgøret endnu mere, da englænderen pandede Bayern på 2-1 med et hovedstød. Det var Kanes 31. sæsonmål, hvilket samtidig er ny rekord for flest scorede mål i en spillers debutsæson i Bundesligaen.

Bayern dominerede videre efter pausen, hvor det endte i målfest. Holdet har nu syv point op til Leverkusen på førstepladsen. Leverkusen har dog en kamp i hånden mod Freiburg søndag, så afstanden igen kan blive ti point ned til de forsvarende mestre fra Bayern.

/ritzau/



‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Teaser han for Brøndby-transfer? 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Vil have stjernetræner til Tottenham

FCK starter op uden tre spillere

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

‘Usandsynlig genopstandelse’

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Celtics krise forværres

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Lurer på dyr dansk stjerne

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

På vej til storklub