FC København, Brøndby IF, Malmö FF, BK Häcken, IFK Göteborg, Rosenborg BK.
Listen over skandinaviske fodboldklubber, som fravælger Dubai som destination for deres træningslejre, er vokset de seneste år. Her har fans, eksperter og forkæmpere for menneskerettigheder kritiseret klubberne for at vælge et sted, hvor millioner af mennesker lever i undertrykkelse.
Til gengæld er Tyrkiet fortsat populært blandt Superliga-holdene. I år var fem klubber i landet, hvor ytringsfriheden ellers kan have trange kår, den frie presse har det samme, og hvor landets tropper beskyldes for krigsforbrydelser under invasionen af det nordlige Syrien i efteråret.
Hobro IK overvejede at skrotte sin tur, men det blev ved overvejelserne. Hos Amnesty International Danmark mener generalsekretær Trine Christensen også, at der er forskel på Tyrkiet og eksempelvis Dubai.
– I et land med så ringe arbejdstagerforhold som i Emiraterne (Dubai er et af syv i De Forenede Arabiske Emirater, red.) er det svært at være der uden at komme i kontakt med mennesker, hvis rettigheder bliver krænket systematisk. I Tyrkiet er det en anden problematik, siger hun til tipsbladet.dk.
– Hvor direkte er man med til det, eller befinder man sig “bare” i et land, hvor krænkelser foregår? Det kan være ubehageligt at vide, men man er ikke nødvendigvis direkte med til at bidrage til krænkelser.
Med det mener hun, at forholdene for de otte millioner migrantarbejdere, der holdene Emiraterne kørende, er forbundet med omfattende brud på deres grundlæggende menneskerettigheder.
Ofte får de for lidt, for sent eller ingen løn, arbejder 15-20 timer i døgnet, har ikke mulighed for at rejse hjem, selv om de gerne vil. Og vil de klage, har de lange udsigter til at få noget ud af det. Det skyldes det såkaldte kafala-system, som også findes i eksempelvis Qatar, Saudi-Arabien og en række andre lande i Mellemøsten.
Som Minky Worden fra Human Rights Watch sagde til tipsbladet.dk i fjor:
– Når man besøger sådan et land, er man nødt til at se på hele systemet og konstatere: Alt, hvad jeg har berøring med, er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder.
Det forholder sig anderledes i Tyrkiet, mener Trine Christensen fra Amnesty International. For selv om hun mener, at man som klub bør være varsom med, hvilke signaler man sender med sine valg, er der trods alt en mere direkte forbindelse mellem krænkelserne af menneskerettigheder i for eksempel Dubai end i Tyrkiet.
Det er eksempelvis næsten udelukkende migrantarbejdere, der gør rent på hotellerne, bygger stadionerne og plejer banerne i Dubai, og de har som nævnt nærmest ingen rettigheder.
– Kafala-systemet er jo et slavelignende system, som holder folk fanget, og derfor er det en liga for sig. Men det er altid en god ting at spørge ind til forholdene på det hotel, man bor på. Det kan være værd at se på og at tage den slags overvejelser. Der har man et ansvar som virksomhed, som sportslig organisation, som klub, siger Trine Christensen.
Jens Hammer Sørensen forklarede før jul, at Hobro IK havde valgt at holde fast i træningslejren i Tyrkiet delvist af økonomiske årsager.
Læs også:Rettighedsforkæmper advarer Superliga-spillere: Lad være med at have sex i Dubai
LIVE
LIVE: Reagerer på vilde anklager
TOPNYHED
Dommerekspert enig med Tullberg: Uforklarligt!
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
I chok: Har aldrig set lignende
Vil have ham væk fra FC København
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
