FC København, Brøndby IF, Malmö FF, BK Häcken, IFK Göteborg, Rosenborg BK.
Listen over skandinaviske fodboldklubber, som fravælger Dubai som destination for deres træningslejre, er vokset de seneste år. Her har fans, eksperter og forkæmpere for menneskerettigheder kritiseret klubberne for at vælge et sted, hvor millioner af mennesker lever i undertrykkelse.
Til gengæld er Tyrkiet fortsat populært blandt Superliga-holdene. I år var fem klubber i landet, hvor ytringsfriheden ellers kan have trange kår, den frie presse har det samme, og hvor landets tropper beskyldes for krigsforbrydelser under invasionen af det nordlige Syrien i efteråret.
Hobro IK overvejede at skrotte sin tur, men det blev ved overvejelserne. Hos Amnesty International Danmark mener generalsekretær Trine Christensen også, at der er forskel på Tyrkiet og eksempelvis Dubai.
– I et land med så ringe arbejdstagerforhold som i Emiraterne (Dubai er et af syv i De Forenede Arabiske Emirater, red.) er det svært at være der uden at komme i kontakt med mennesker, hvis rettigheder bliver krænket systematisk. I Tyrkiet er det en anden problematik, siger hun til tipsbladet.dk.
– Hvor direkte er man med til det, eller befinder man sig “bare” i et land, hvor krænkelser foregår? Det kan være ubehageligt at vide, men man er ikke nødvendigvis direkte med til at bidrage til krænkelser.
Med det mener hun, at forholdene for de otte millioner migrantarbejdere, der holdene Emiraterne kørende, er forbundet med omfattende brud på deres grundlæggende menneskerettigheder.
Ofte får de for lidt, for sent eller ingen løn, arbejder 15-20 timer i døgnet, har ikke mulighed for at rejse hjem, selv om de gerne vil. Og vil de klage, har de lange udsigter til at få noget ud af det. Det skyldes det såkaldte kafala-system, som også findes i eksempelvis Qatar, Saudi-Arabien og en række andre lande i Mellemøsten.
Som Minky Worden fra Human Rights Watch sagde til tipsbladet.dk i fjor:
– Når man besøger sådan et land, er man nødt til at se på hele systemet og konstatere: Alt, hvad jeg har berøring med, er forbundet til krænkelser af menneskerettigheder.
Det forholder sig anderledes i Tyrkiet, mener Trine Christensen fra Amnesty International. For selv om hun mener, at man som klub bør være varsom med, hvilke signaler man sender med sine valg, er der trods alt en mere direkte forbindelse mellem krænkelserne af menneskerettigheder i for eksempel Dubai end i Tyrkiet.
Det er eksempelvis næsten udelukkende migrantarbejdere, der gør rent på hotellerne, bygger stadionerne og plejer banerne i Dubai, og de har som nævnt nærmest ingen rettigheder.
– Kafala-systemet er jo et slavelignende system, som holder folk fanget, og derfor er det en liga for sig. Men det er altid en god ting at spørge ind til forholdene på det hotel, man bor på. Det kan være værd at se på og at tage den slags overvejelser. Der har man et ansvar som virksomhed, som sportslig organisation, som klub, siger Trine Christensen.
Jens Hammer Sørensen forklarede før jul, at Hobro IK havde valgt at holde fast i træningslejren i Tyrkiet delvist af økonomiske årsager.
Læs også:Rettighedsforkæmper advarer Superliga-spillere: Lad være med at have sex i Dubai
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
